Erdoğan: Çökertmemiz lazım

Erdoğan: Çökertmemiz lazım

Başbakan Erdoğan dinleme skandalının ardından acil cemaatin tasfiye edilmesini istedi.

Başbakan Erdoğan 7 bin kişinin dinlendiği iddialarıyla ilgili ‘paralel yapı’ dediği Gülen cemaatine karşı sert tavır göstererek ‘Tehlikeliler, tasfiye etmemiz gerekiyor’ dedi; taslağı sunulan MİT yasasının bunun için şart olduğunu belirtti


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Ak Parti milletvekilleriyle genel merkezde basına kapalı toplantıda bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre toplantının ana gündem maddesini Fethullah Gülen cemaati ve telefon görüşmeleri oluşturdu.

Vekillere, Gülen’e yönelik ABD Başkanı Obama’ya söylediklerini anlatan Erdoğan, HSYK, MİT ve internet düzenlemesiyle ilgili de bilgi verdiğini söyledi. Obama’ya “Sizde yüksek yargıyı devlet başkanı seçiyor, bizde ise dörtte biri öyle seçiliyor” dediğini aktaran Erdoğan, görüşmede, Obama’ya son düzenlemelerle ilgili toplu mektup gönderilmesi ve buna yönelik açıklama istenmesi konusunu da gündeme getirdi. Erdoğan’ın Obama’ya “Bunun arkasından yapacağınız açıklama Türkiye’nin içişlerine yapılacak müdahaledir” dediğini aktardığı belirtildi. Bunun üzerine Obama’nın da Erdoğan’a bunun da kendi iç işlerine müdahale olacağını dile getirdiğini söylediği belirtildi.

Erdoğan da buna yanıt olarak “Biz sizin iç işlerinize karışmıyoruz. Ama Türkiye’nin iç işlerine karışan zat sizde misafir olarak bulunuyor” dediğini aktardı. Obama’nın da Erdoğan’ın bu sözlerine karşılık “Mesajı aldım” dediği iddia edildi.

ASLAN'A PARALAR İADE

Ayrıca Erdoğan’ın, milletvekillerine, 17 Aralık operasyonunun ardından bir süre cezaevinde kalan ve sonra serbest bırakılan Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’a, evinde ayakkabı kutusunda bulunan 4.5 milyon doların iade edildiğini de dile getirdiği iddia edildi.

Erdoğan’ın dinlemeleri gündeme getiren ve ne gibi önlem alacaklarını soran milletvekillerine, “İşin tehlikesini görüyorsunuz. Herkesi dinlemişler. Bunlar aile içi çok özel konuşmaları bile dinliyorlar. Çok özele giriyorlar. Bu paralel yapıyı bir an önce tasfiye etmemiz gerekiyor. Ne bedeli olursa olsun bunu yapacağız. Sonuna kadar gideceğiz ve bunları tasfiye edeceğiz” dedi. Erdoğan, “Bu örgüt seçim öncesi sahaya indi. Her gün iftiralarını artıracaklar. Siz de illerinizde önlem alın” diye konuştu.

ÇÖKERTMEMİZ LAZIM

Cemaatin tehdit ve şantaj kasetleriyle sadece siyaseti değil Türk demokrasisini rehin ve esir alınmak istediğini belirten Erdoğan, “Bu örgüt çökertilmezse ülkeyi bekleyen tehlike ortada. Sadece siyaseti değil toplumu da rehin almaya çalışan bu tehlikeli örgütün mutlaka tasfiye edilmesi gerekiyor. Bedeli ne olursa olsun bu yapıyı tasfiye edeceğiz” dedi.

Cemaat yurtlarında dağıtılan bildirileri eleştiren Erdoğan, “Zaman gazetesiyle birlikte dağıtılan bu bildirilerde şahsımla alakalı yalan, iftira ve karalamalarda bulunuluyor. Sadece benimle ilgili de değil, eşim ve kızımla ilgili de ahlak dışı beyanlarda bulunup iftira atıyorlar. Bunların hiçbiri doğru değil, hepsi yalan ve iftira, karalama kampanyası. Bu bildirilerde ayrıca çözüm sürecini sabote etmeye yönelik ifadeler de yer alıyor. Bunlar bile bu yapının ne kadar tehlikeli olduğunu, yalan ve iftira üzerinden ne kadar tehlikeli bir siyasi hareket içinde olduklarını gösteriyor. Biliyorsunuz, bu yurtlarda öğrenciler bizimle alakalı beddua seanslarına da çıkarılıyor” dedi.

Yapılanların 30 Mart’a ayarlı olduğunu belirten Erdoğan, “Onun için 30 Mart seçim sonuçları bundan sonra yapacaklarımız konusunda da çok büyük önem taşıyor. Daha 35 gün var gidip gece gündüz çalışıp gerçekleri anlatacağız” dedi.

MİT YASASI GEREKLİ

Erdoğan’ın dün milletvekilleriyle yaptığı kahvaltılı toplantının ana gündem maddesini 7 bin kişinin telefonlarının dinlenmesi iddiası oluşturdu. Erdoğan’ın dinlemeleri gündeme getiren ve ne gibi önlem alacaklarını soran milletvekillerine, “İşin tehlikesini görüyorsunuz. Bunlar aile içi çok özel konuşmaları bile dinliyorlar. Çok özele giriyorlar. Cumhurbaşkanını, Başbakan’ı dinleyen bir yapı söz konusu. Bu paralel yapıyı bir an önce tasfiye etmemiz gerekiyor. Ne bedeli olursa olsun bunu yapacağız. Sonuna kadar gideceğiz ve bunları tasfiye edeceğiz. MİT Yasası’nın da ne kadar gerekli olduğunu görüyorsunuz” dedi

Paralel yapının yalan ve iftiralarla tehlikeli bir çalışma içinde olduğunu dile getiren Erdoğan, “Bu örgüt seçim öncesi sahaya indi. Her gün iftiralarını artıracaklar. Siz de illerinizde önlem alın” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.