1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan Davutoğlu'na açıkça sormuş Yeni parti kuruyormuşsun
Erdoğan Davutoğlu'na açıkça sormuş Yeni parti kuruyormuşsun

Erdoğan Davutoğlu'na açıkça sormuş Yeni parti kuruyormuşsun

Ayrı bir parti kurma çalışması yürüten Ahmet Davutoğlu’nun Ramazan Bayramı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve Erdoğan'ın Davutoğlu'na açıkça yeni bir parti kurup kurmayacağını sorduğu öğrenildi.

A+A-

Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te "Babacan’ın istifası, Erdoğan ile Davutoğlu’nun görüşmesi" başlığıyla yayımlanan yazısında "Ali Babacan, AK Parti kuruculuğundan istifa ederek yeni partinin startını verdi" ifadesini kullandı.

Selvi şöyle devam etti:

"Zaten parti hazır. Programı yazıldı. İsmi konuldu. İş, kurucular kurulu üyelerinin belirlenmesine kaldı. Böylece Ali Babacan ekonominin başına geçer, yeni parti işi yatar beklentisi içinde olanlar hayal kırıklığına uğradı. Eylül-ekim ayında yeni parti kurulacak. Ali Babacan’ın istifası ise sürpriz olmadı. Zaten bekleniyordu. Geçen hafta Babacan’ın istifa mektubunu gönderdiği söylenmişti. Ama Babacan bu haftayı bekledi. Aslında 30 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmeye cebinde istifa mektubuyla gittiği söylenmişti. Ancak 23 Haziran seçimlerinde yaşanacak başarısızlığın faturası üstlenmemek için istifayı ertelediği ifade edilmişti.

Babacan’ın açıklamasındaki ’Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi sorumluluk hissetmekteyiz’ ifadesi, yeni partinin ilanından başka bir anlam taşımıyor. Ancak Babacan’ın ’Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu.

Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım’ tespiti önemli. Bu sözleri bir kopuşun ilanı olarak görmek eksik kalır. Bu sözleri, kurulacak olan yeni partinin gerekçelerinden biri olarak değerlendirmek daha gerçekçi olur diye düşünüyorum.

Yeni partiyi kuranlar, ’Bizim kurduğumuz AK Parti, bugünkü AK Parti değil’ diyecekler. Benzer bir dili Davutoğlu’nun da kullanacağı anlaşılıyor.

...

Ali Babacan, AK Parti ile köprüleri atıp yeni parti kurma çalışmalarını hızlandırırken, ayrı bir parti kurma çalışması yürüten Ahmet Davutoğlu’nun ne yapacağı merak ediliyor. Davutoğlu ile Erdoğan arasında Ramazan Bayramı’nda bir telefon görüşmesi gerçekleşiyor. ’Hah tamam. Babacan olmadı ama Davutoğlu geliyor’ diye düşünmeyin.

Konuşma kısa sürede İstanbul seçimlerine ve yeni parti kurma konusuna kayıyor. Erdoğan, Davutoğlu’ndan tekrarlanan İstanbul seçimlerinde İstanbul’da çalışmasını istiyor. Davutoğlu, ’Konya’dayım’ karşılığını veriyor. Erdoğan tekrar İstanbul’a gelerek seçim kampanyasına destek vermesini isteyince Davutoğlu, ’Bu tür kararları benimle istişare etmiyorsunuz’ diyor. Cumhurbaşkanı bunun üzerine ’Biz ilgili kurullarda konuştuk, istişare ettik’ karşılığını veriyor. Davutoğlu, ’İstişare edilenler zaten İstanbul’da çalışıyor’ demekle yetiniyor.

Davutoğlu, 22 Nisan tarihinde 14 maddeden oluşan bir açıklama yapmıştı. Ayrıca ramazanda Diyarbakır’da bir iftar organizasyonuna katılıp konuşmuştu. Erdoğan bunları ima ederek ’Konuşmalar yapıyormuşsun’ diyor. Davutoğlu, ’Bunlar sizin için sürpriz değil. Zaten görüşlerimi size sunmuştum’ diye karşılık veriyor. Parti sorusu bu diyaloğun üzerine geliyor. Erdoğan ’Parti kuruyormuşsun’ diye soruyor. Davutoğlu, ’Benim bir irade beyanım olmadı’ diyor. Görüşme, Davutoğlu’nun ’Ben sizi bayram için aramıştım. Bayramınız mübarek olsun’ sözüne Erdoğan’ın ’Bayramın mübarek olsun’ yanıtı ile bitiyor. Her halinden sıcak bir görüşme olmadığı belli.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler