Erdoğan Dünyanın en ünlü 21. kişisiyle ne görüştü?

Erdoğan Dünyanın en ünlü 21. kişisiyle ne görüştü?

Forbes Dergisinin hazırladığı "Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi"nde Aralık 2016'da yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak 21'inci sırada yer alan Elon Musk Türkiye’ye geldi.

A+A-

Forbes Dergisinin hazırladığı "Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi"nde Aralık 2016'da yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak 21'inci sırada yer alan Elon Musk Türkiye’ye geldi.

46 yaşındaki Güney Afrika doğumlu iş adamı Elon Musk, bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Elon Musk'ı kabulünde Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılması gibi bazı konuların görüşüldüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iş adamı Elon Musk'ı kabulünde Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının yanı sıra elektrikli otomobil meselesi, sürdürülebilir enerji, Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye'deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını söyledi.

"YARIN BUNUNLA İLGİLİ AİRBUS İLE BİR ANLAŞMA YAPILACAK"

Kalın, Erdoğan'ın Musk ile görüşmesi hakkında AA muhabirine bilgi verdi. Kalın, Elon Musk'ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk" dedi.

“TÜRKSAT 6 UYDUSU DA TAMAMEN TÜRKİYE'DE ÜRETİLECEK”

Türksat 5A-5B uydularının Türkiye'nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte çok önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, "Türksat 6 uydusu da tamamen Türkiye'de üretilecek kendi teknolojik imkanlarımızla" diye konuştu.

"OTOMOBİL VE TESLA DA KONUŞULDU"

Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.