1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Erdoğan Esad devleti kurmak istiyor'
'Erdoğan Esad devleti kurmak istiyor'

'Erdoğan Esad devleti kurmak istiyor'

Kılıçdaroğlu MİT düzenlemesiyle Erdoğan'ın istihbarat devleti kurmak istediğini söyledi ve seçim öncesi 'komplo'lar olabileceğini öne sürdü.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , TBMM’ye sevk edilen MİT düzenlemesini,“Başbakan Erdoğan, Esad devleti kurmak istiyor” diye eleştirdi. Türkiye’nin istihbarat devleti yapılmak istendiğini ve önümüzdeki süreçte bazı senaryoların gündeme konabileceğini ileri süren Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’nın internet yasasını onaylamasını ise “Aşağıda ya da yukarıda bir koltuğu garantilemek için” diye açıkladı. Kılıçdaroğlu, internet, HSYK ve MİT düzenlemeleri ile ilgili Hürriyet’e şu değerlendirmeleri yaptı:

İKTİDARLA PAZARLIK GÖREVİ YOK

Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasaya aykırı olduğunu açık açık bildiği halde internet düzenlemesini imzaladı. Bunu, iktidarla pazarlık sonucu yaptı. Anayasada, Cumhurbaşkanı’nın iktidarla pazarlık gibi bir görevi yok. Bu onay ve arkasından istenen iki maddelik düzenleme TBMM’ye saygısızlıktır. Çünkü Cumhurbaşkanı, kuvvetler ayrılığı ilkesine rağmen TBMM’yi devre dışı bırakan bir pazarlığa giriyorsa, bu demokrasi için büyük bir ayıptır.

KOLTUĞU GARANTİLEMEK

Çok üzülerek söylüyorum ki, bireysel gelecek üzerine inşa edilen bir pazarlık Cumhurbaşkanı makamını gölgeledi. Hem özgürlük diyeceksiniz, hem de yasakları onaylayacaksınız; bunun tekgerekçesi ya aşağıda ya da yukarıda bir koltuğu garantilemektir. Cumhurbaşkanlığı bireyselikbal makamı değildir. Bu durum Cumhurbaşkanı’na itibar kaybettiriyor. Ortaya çıkan sonuç da budur.

SİBER YETKİ BİLGİ DAHİLİNDE Mİ?

Üstelik hükümetin iki maddelik düzenlemeye koyduğu siber suçlarla ilgili hüküm de pazarlığın geri teptiğinin göstergesi. TİB Başkanı’na yargıda olmayan yetki veriliyor. Bu durumda sormak istiyorum, bu düzenleme de Cumhurbaşkanı’nın bilgisi içinde mi yapıldı?

'Herkes ya MİT'e ya TİB'e zimmetlenecek'

O ÜYE MEMURUN DEĞİL

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) konusundaki yasa da aynı pazarlık sürecine girerse Cumhurbaşkanı büyük bir yanlışı yapmış olur. Kendisinin atadığı HSYK üyesi dahi, bu düzenlemenin ‘adaletin ruhuna fatiha’ anlamına geldiğini söyledi. Sayın Gül, bu üyenin önce kendisini brife etmemesinden yakındı. Ama yanlış bir talep, o sizin memurunuz değil sayın Cumhurbaşkanı. Atadığınız andan sonra HSYK’nın bir üyesidir ve yargı ile ilgili endişeleri varsa bunun kamuoyu ile paylaşması, bunu özgürce ifade etmesi doğal hakkıdır.

MİT’E SIKIYÖNETİMİ AŞAN YETKİ

Türkiye süratle dikta yönetimine gidiyor. MİT için öngörülen düzenleme de bu yolda adımdır. Demokratik bir ülkede hiçbir kuruma olağanüstü yetkiler verilemez. MİT’e sıkıyönetimde olmayan yetki veriliyor. Bu, ülkeyi farklı bir yere götürme arzusunun göstergesidir. Türkiye bir istihbarat devletine götürülüyor. Recep Tayyip Erdoğan , Esad devleti kurmak istiyor. Orası istihbarat devleti, burada da yapılmak istenen bu.

CUMHURBAŞKANI DESTEĞİ

Erdoğan’ın, yargı ve yasamayı ayak bağı görmesinin arkasındaki gerekçe de böylece ortaya çıkıyor. Yasamayı arka bahçe yapmıştı, şimdi de yargıyı yapmak istiyor. Yine üzülerek söylemeliyim ki bütün bunları da Cumhurbaşkanı’nın desteğiyle yapıyor.

YENİ KOMPLOLAR GÜNDEME OTURABİLİR

AKP , demokratik yoldan iktidardan gitmemenin altyapısını oluşturuyor. Önümüzdeki süreçte bu istihbarat devleti eliyle yeni komplolar Türkiye’nin gündemine oturabilir. Çünkü, Erdoğan, demokratik yolla iktidardan gitmenin bedelinin ne olacağını çok iyi biliyor. Şu an, yalan söyleyerek iktidarda kalmaya çabalıyor. Yarın bunu komplolarla sürdürecek. Yakında, seçim öncesi bazı senaryolar yürürlüğe konursa hiç şaşırmayacağım. Tek seçeneği yalan ve komplolarla iktidarda kalmaktır. Ama hesaplamadığı, halkın sağduyusudur.

Haber: ŞÜKRÜ KÜÇÜKŞAHİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.