1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan İstanbul’da gündem ile ilgili konuştu
Erdoğan İstanbul’da gündem ile ilgili konuştu

Erdoğan İstanbul’da gündem ile ilgili konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul Milletvekilleri ile Buluşma Toplantısı’nda gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Erdoğan, konuşmasında, "Suriye meselesi Türkiye için asla bir macera veya sınırlarını genişletme çabası değildir." ifadelerini kullanarak, "Ülkemizin Suriye'de yürüttüğü mücadelenin anlamını hala kavramayanların bulunduğunu üzüntüyle görüyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaklaşık 4 milyon insan rejimin kanlı saldırıları sebebiyle sınırlarımıza doğru harekete geçmiştir. 1,5 milyonu şu anda sınırımızdadır." şeklinde konuştu.

“YENİ BİR GÖÇ DALGASINI KALDIRAMAYIZ”

Erdoğan, "İdlib ülkemizi köşeye sıkıştırmak ve diğer kazanımlarımızı elimizden almak için kurgulanan, kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi." ifadelerini kullandı.

"3,7 milyon Suriyeliyi ülkemizde barındırıyoruz" diyen Erdoğan, "Yeni bir göç dalgasını kaldırabilecek durumda değiliz." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Suriye) Bizim ne petrol ne orada toprak derdimiz var, bir güvenli bölgeyle sınırlarımızı teminat altına almak istiyoruz." şeklinde konuştu.

"Biz oraya Esed'in davetlisi olarak gitmedik." diyen Erdoğan, "Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Suriye halkı "tamam bu iş bitti" demeden bizim oradan çıkma niyetimiz de yok." ifadelerini kullandı.

“PUTİN’E ÇEKİLİN DEDİM”

Erdoğan, "Sayın Putin'e de söyledim. 'Sizin orada ne işiniz var?' Eğer siz üs kuracaksanız, yine kurun ama orada bizim önümüzden çekilin." dedi.

“SENARYONUN HEDEFİ TÜRKİYE”

"Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye'dir. Suriye'de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye'ye çevirecektir." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

"Şu anda ekranları başında bizi izleyen milletime özellikle sesleniyorum: 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var?' sorusu, aslında 'Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı.' önerisini bize tavsiye ediyorlar. Bunların yaptığı budur."

Erdoğan: "Bugün Suriye'yi fiilen 3'e bölenlerin Türkiye'nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PKK'nın, 1984'te gerçekleştirdiği ilk eyleminden itibaren kendi topraklarımızda 7500'e yakın güvenlik görevlimiz ile 6800'e yakın sivil vatandaşımızı kaybettiğimizi unutmayalım. Bugün sadece Suriye'de eğitilmiş ve donatılmış terörist sayısı 40 bin ile 60 bin arasında ifade ediliyor." dedi.

“KARARLILIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ”

"Suriye'de verilen mücadelenin hepimizin geleceği ile ilgili olduğunu herkesin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rejime de onları destekleyenlere de kararlığımızı göstereceğiz." şeklinde konuştu.

“2100 REjİM UNSURU ÖLDÜRÜLDÜ”

Erdoğan, "Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmıyoruz. Şu ana kadar 2 bin 100'ün üzerinde rejim unsuru öldürülürken, 300'e yakın araç imha edilmiştir." diyerek, şöyle konuştu:

"Dün akşam itibarıyla 7 kimyasal ürünlerin olduğu depo, onlar da yine patlatılmıştır. İşin bu noktaya gelmesini asla arzu etmezdik. Ama madem ki kendileri bizi buna zorladılar sonuçlarına da katlanacaklar"

Erdoğan, Suriye'de tüm sınır hattı boyunca 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölgeyi bilfiil oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

“İNSANSIZ DENİZALTI GELİYOR”

“Mühimmatta en ileri teknolojiye sahip olanı üreteceğiz. Bunlar bize ilk iktidara geldiğimize İHA'yı vermediler. Biz yaptık Sİha'yı hiç vermediler. Onu da yaptık. Şimdi de en üst olanı Akıncı'yı yapıyoruz. Seri üretim izin hazırlıklar devam ediyor. Şimdi de insansız denizaltını yapacağız. Çalışmalar yapılıyor” diyere ayrı bir müjde verdi.

 

“ANA MUHALEFET İLE GÖRÜŞMEDİM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dün gün boyu liderlerle görüşmelerimiz oldu, ana muhalefetin başı hariç. O, arama lütfunda bulunmadı. Neymiş ben onu arayacakmışım. Ben seni ne arayım ya, dünya bizi arıyor, sen de bizi ararsın, biz de sana bütün detaylarıyla her şeyi veririz." ifadelerini kullandı.

“NE RUSYA NE ABD SÖZLERİNİ TUTMADI”

"Bize verilen söz neydi? YPG, PYD'yi bunları bu bölgelerden çıkacaklardı. Ne Rusya ne ABD bu sözleri tutabildi, çıkaramadılar." diyen Erdoğan, "Terör örgütlerine binlerce tır silah mühimmat, araç, gereç yardımını yapanlar, rejim çok ciddi manada silah, mühimmat, araç gereç füze her şeyi yine bu ülkelerden alırken kimse Türkiye'ye ne bu konuda herhangi bir destek veriyor, ne de bu mültecilerle ilgili bize destek veriyor." ifadelerini kullandı.

 

“KAPILARI KAPATMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne dedik aylar önce? 'Eğer bu böyle giderse biz kapıları açmak zorunda kalacağız.' Rahatsız oldular. İnanmadılar bizim bu söylediğimize. Biz de dün ne yaptık? Kapıları açtık. Şimdi bu sabah itibarıyla yaklaşık 18 bin oldu kapıları zorlayıp geçenler. Ama bugün herhalde 25 bin-30 bini bulabilir. Bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız." şeklinde konuştu.

“EKONOMİMİZ YÜKSELİYOR”

Konuşmasında, Türkiye'nin 2018'de de tarihinin en sinsi saldırılarından birine maruz kaldığı ekonomik sıkıntılarını çözme yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini belirten Erdoğan, "Her gelen veri, toparlanma dönemini geride bırakıp yeniden yükselişe geçtiğimizi tekrar tekrar teyit ediyor." ifadelerini kullandı.

“Türkiye 2013 yılından beri yaşadığı ekonomik sıkıntılarını çözme yolunda kararı adımlarla ilerliyoruz. Turizmde 2019 yılını rekorla kapadık. Turist sayısı 52 milyona yaklaştı. Bu yılın ocak ayında da rekora imza attık. Geçen yılın aynı ayına göre %16 arttı. İhracatımız 180,7 milyar dolara yükseldi. Böylelikle ekonomimizi 2019'un son çeyreğinde yüzde 6 büyütmeyi başardık. Türkiye'nin küçükleceği söylenen 2019'u neredeyse yüzde 1 büyüme ile kapatarak şom ağızlılara cevabını verdik” açıklamasını yaptı.

 

Ayrıca “Ocak ayında konut satışları %56, otomobil satışları %100'ün üzerinde arttı. Şubat ayında ekonomik güven endeksi 97,5'a, kapasita kullanım oranı %76'ya yükseldi. Bu rakamlar ekonomide başarının göstergesidir. Olumsuz gelişmelere rağmen yakaladığımız bu ivmeyi sürdürmeye kararlıyız. Bu yıl için %5 büyüme oranını yakalayacağız. %6 olursa şaşırmayın. Bizi izlemeye devam etsinler diyoruz” diyerek ekonominin gidişatını gözler önüne serdi.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.