Erdoğan konuştu! İş Bankası çakıldı

Erdoğan konuştu! İş Bankası çakıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'CHP’nin İş Bankası'ndaki Atatürk hisselerinin Hazine'ye devredilmesi gerektiği' sözleri tepki çekti. Bankanın hisseleri dün yüzde 6 değer kaybetti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta yaptığı açıklamada CHP’nin İş Bankası'ndaki yönetim kurulu üyelerinin ne iş yaptığına 'bakılması' gerektiğini ifade ederek, 'Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine’ye girer' dedi.

Bunun ardından yazılı açıklama yapan İş Bankası ise, banka hisselerinin yüzde 31.79’unun halka açık olduğu hatırlatılarak, çoğunluk hissesi ise yüzde 40.12’lik bir oran ile Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı’na ait olduğu, Atatürk hisselerinin oranının ise yüzde 28.09 olduğu ifade edildi.

Açıklamada Atatürk hisselerinin mülkiyet ve temsilinin vasiyet, yasalar ve yargı çerçevesinde Türkiye İş Bankası tüzelkişiliğinden bağımsız olarak belirlendiği belirtilerek şöyle denildi: 

'Atatürk hisselerinin geçmişten günümüze CHP ve Hazine tarafından birlikte ya da ayrı ayrı temsil edildiği durumlar olmuştur. Ancak, bunun bankamızın faaliyetleri ve iş yapış biçimi üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değildir.' denildi.

Bankaların güven müesseseleri olduğunun belirtildiği açıklamada, bu güvenin ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasının bankalarımızdan ziyade milli ekonomi açısından önem taşıdığının da altı çizildi. Açıklamada 'İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluş olup, özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfaat meselesidir.' denildi.

HİSSELER DÜŞTÜ

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Borsa İstanbul’da İş Bankası hisseleri dün yüzde 5.8 değer kaybetti. Hisselerde düşüşü ve açıklamaları yorumlayan bir bankacılık analisti, bunun sonuçlarının ne olabileceği konusunda öngöremedikleri bir süreç olduğunu belirterek, 'Hisselerin hazineye transfer gibi bir durumu olursa bu ancak yasayla olabilir. Bunu kestirmek zor' dedi. 

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda 'CHP'nin İş Bankası'ndaki hissesinin Hazine’ye devri tartışması açmak, Türkiye’deki hisse güvenliğini sorgulatması yönünden ekonomiye ciddi zarar verebilir. Krizin başında bir banka hissesini mülkiyet hakkını çöpe atarak tartışmaya açmak bile fısıltı gazetesini güçlendirir. Krizi derinleştirir.' ifadelerini kullandı.

VARLIK FONU'NA MI VERİLECEK?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin İş Bankası'nın ortağı değil sadece Atatürk hisselerinin temsilcisi olduklarını belirterek, yönetimindeki arkadaşlarının da bankacılık işlemlerine karışmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, 'Biz gerçekten hiçbir para almıyoruz, İş Bankası ’nın ortağı da değiliz. Biz sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün hisselerinin temsilcisiyiz o kadar. Biz 5 kuruş para almayız, o para Türk Dil Kurumu’na Türk Tarih Kurumu’na gider.' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 'Hiçbir para almıyoruz, İş Bankası ’nın ortağı da değiliz, Atatürk’ün hisselerinin temsilcisiyiz. Kenan Evren de daha önce aynı yolu denemişti. Darbe sonrasında Atatürk ’ün hisselerini Hazine’ye devretmişti, dava açılmıştı ve kazanmıştık' dedi. Erdoğan'ın önce hukuki sürece bakması ondan sonra karar vermesi gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, 'Atatürk’ün vasiyetine herkesin saygı duyması lazım. Hiçbir zaman İş Bankası yönetiminde bulunan arkadaşlar, İş Bankası'nın bankacılık işlerine karışmazlar; sadece Atatürk’ün hisselerini temsil etme onurunu taşırlar'  diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın açıklaması ile ilgili olarak da 'Acaba Türkiye Varlık Fonu’na mı devretmek istiyor ona da bakmak lazım' dedi. CHP’nin 24 Haziran seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetinin çiğnenmesine karşı sonuna kadar mücadele edeceğini belirterek, Erdoğan’ın sözlerinin gündem değiştirme amaçlı olduğunu vurguladı.

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.