Erdoğan müjdeyi vermişti: Ücretsiz doğal gazda detaylar belli oldu! İşte merak edilenler

Erdoğan müjdeyi vermişti: Ücretsiz doğal gazda detaylar belli oldu! İşte merak edilenler

Karadeniz gazının karaya ulaşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeyi vermiş ve bir ay doğalgaz faturalarının ödenmeyeceğini açıklamıştı. Ücretsiz doğal gaz ile ilgili detaylar ortaya çıktı merak edilenler belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazının karaya ulaşmasının ardından vatandaşlara büyük bir müjde vermişti. Buna göre bir ay doğal gaz faturaları ücretsiz olacak. Peki uygulamanın detaylarında neler var? Sitelerde veya kartlı sistemde uygulama nasıl işleyecek?

 

20 NİSAN SONRASI FATURALARDA TUTAR "0 TL" OLACAK


Konutlardaki 20 milyona yakın doğalgaz abonesi için müjdenin kamuoyuna duyurulduğu 20 Nisan sonrasında gelen ilk faturalarında tutar "0" olacak. Vatandaşın bu tarihten sonra gelecek ilk faturasına ücret yansıtılmayacak. Önümüzdeki yıl nisan ayına kadar ise vatandaşa 12 ay boyunca 25 metreküp doğalgaz ücretsiz verilecek.

 

1.821 TL'LİK İNDİRİM

 

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 TL olduğu düşünüldüğünde bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküpün ücretsiz olması ile faturalardan aylık 151.75 TL alınmayacak. 12 ay üzerinden bir hesaplama yapıldığında ise sadece ilk müjdeden vatandaşın cebinde bir yılda toplam bin 821 TL kalacak.

Yeni faturalar 25 metreküp doğalgaz bedeli düşürülerek hesaplanacak, vatandaşa bunun üzerine çıkan tutar fatura olarak yansıtılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir diğer müjdesi olan vatandaşlardan bir ay fatura alınmayacağı... 20 Nisan tarihinden sonra konutlara kesilen ilk faturadan ücret alınmayacak.

 

DEVİR YAPILAMAYACAK


Aylık 25 metreküplük ücretsiz doğalgazın kullanılmayan kısmı sonraki aya devretmeyecek. Yani vatandaş Mayıs'ta 18 metreküp tüketirse kalan 7 metreküp sonraki aya devretmeyecek.

 

SİTELERDE İLK AY FATURA DÜZENLENMEYECEK


Sitelerde uygulanan merkezi ısıtma ücretlerinden de aynı şekilde ilk ay fatura düzenlenmeyecek. Bu sebeple 20 Nisan tarihinden sonra kesilecek faturalar noktasında site sakinlerinin de ısıtma için herhangi bir bedel ödememesi sağlanacak. Sonraki aylarda da hane başı 25 metreküp siteler için de düşürülerek faturalarının düşük oluşturulması sağlanacak.

 

KARTLI SİSTEMLERDE UYGULAMA NASIL İŞLEYECEK?


Ankara başta olmak üzere bazı illerde ön ödemeli olarak bilinen kartlı doğalgaz sayacı kullanan vatandaşlar da müjdelerden faydalanacak. Vatandaşlar kartlarına yükleme yapmaya gittiklerinde 20 nisan öncesi ile sonrasına denk gelecek şekilde son bir aylık fatura bedelleri hesaplanarak sonradan mahsuplaşılması sağlanacak. Bu kullanıcılara aynı şekilde 25 metreküpte ücretsiz olarak kartlarına tanımlanacak.


Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.