Erdoğan ya istifa eder ya da ülke batar

Erdoğan ya istifa eder ya da ülke batar

Alman Der Spiegel Dergisi Başbakan Erdoğan için, 'Ya istifa eder ya da ülke onunla batar” diye yazdı.

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik çalkantılar dünya basınının gündeminden inmiyor. Alman Der Spiegel Dergisi, “Türk işverenler: Hava her geçen gün Erdoğan’ın aleyhine değişiyor” başlıklı bir analiz yayınladı. İki yıl öncesine kadar “Güvenli liman” diye adlandırılan TL’nin artık eridiğine değinen dergi, bunda yüksek cari açığın kendine çok güvenen Erdoğan tarafından dikkate alınmaması, siyasi belirsizlikler ve Erdoğan’ın sert söyleminin etkili olduğunu vurguladı.


İşadamları korkuyor

Erdoğan’ın cemaate saldırdığını, ayrıca Koç Holding gibi dev şirketleri hedef aldığını belirten dergi, iş dünyasının artık Erdoğan’a karşı cephe aldığını yazdı. İsmini açıklamadığı ünlü bir işadamının, “Ne kadar işadamının Erdoğan’ın tavrına cephe aldığını kestirmek zor, çünkü herkes isminin açıklanmasından korkuyor. Ama artık havanın her geçen gün Erdoğan aleyhine döndüğünü görüyoruz. Ya Erdoğan hemen istifa eder ya da hepimiz birlikte dibi boylarız” dediğini belirtti. Dergi, Erdoğan’ın otoriter yaklaşımı ve sertlik tavrının TL’yi dipten dibe vurdurduğunu kaydetti.

Finansal kriz riski var

Die Welt gazetesi ise FED’in politikasının Türkiye ile Arjantin’i vurduğunu ve TL’nin değer kaybettiğini yazdı. Gazete, “Türkiye’de büyük bir finans krizi korkusu gelişiyor” dedi.

Türkiye’ye türbülans uyarısı

IMF Baş­ka­nı Chris­ti­ne La­gar­de, FED’in 85 mil­yar do­lar­lık var­lık alım­la­rı­na yö­ne­lik bir son­ra­ki ge­ri çe­kil­me adı­mının bu pi­ya­sa­lar­da­ki kar­ga­şa­yı ar­tı­ra­ca­ğı­nı söy­le­di. La­gar­de, FE­D’­in bu kap­sam­da­ki ye­ni ka­ra­rı­nın Tür­ki­ye ve En­do­nez­- ya gi­bi ser­ma­ye çı­kış­la­rın­dan ko­lay­ca et­ki­le­nen ül­ke­ler­de ye­ni bir ‘tür­bü­lan­s’ ya­ra­ta­bi­le­ce­ği­ne işa­ret et­ti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.