1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan "Damat" kararnamesi
Erdoğan'dan "Damat" kararnamesi

Erdoğan'dan "Damat" kararnamesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan üç ay önce yayımladığı kararnamede değişikliğe gitti ve icra komitesine damat Berat Albayrak’ı ekledi. İşte ayrıntılar;

A+A-

'Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde değişikliğe gidildi. Erdoğan, icra komitesine Hazine ve Maliye Bakanı ve aynı zamanda damadı Berat Albayrak'ı dahil etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımladığı "Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi"nde değişiklik yaptı.

soL'da yer alan habere göre; Savunma Sanayii Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugün Resmi Gazete'de yayımlanırken, düzenlemede sadece bir değişiklik göze çarptı.

Önceki düzenlemede yer alan, "Savunma Sanayii İcra Komitesi Cumhurbaşkanının başkanlığında; Cumhurbaşkanının görevlendireceği Cumhurbaşkanı yardımcısı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Sanayii Başkanından oluşur. Cumhurbaşkanının katılmadığı toplantılarda Cumhurbaşkanı yardımcısı vekâleten Komiteye başkanlık eder" maddesi değiştirilerek, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da icra komitesine dahil edildi.

İşte yapılan son değişiklik:

mahkeme1.png

GÖREVLERİ NELER?

Bakan Albayrak'ın da dahil edildiği Savunma Sanayii İcra Komitesi, birçok önemli yetkiye sahip.

3238 sayılı Kanun çerçevesinde oluşturulan ve sistemin karar mekanizması olan Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin görevleri şöyle:

Savunma sanayiinin geliştirilmesi için tespit edilen genel strateji ve ilkeler istikametinde kararlar almak,

Türk Silahlı Kuvvetleri için Stratejik Hedef Planına ve Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik önceliklerine göre temini gerekli olan modern silah, araç ve gereçlerin üretimi, yurt içinden gereği halinde yurt dışından tedariki hususunda karar almak,

Kamu ve özel sektörün yabancı sermaye ve teknoloji katkısı ile savunmaya yönelik üretim tesisleri kurma imkânlarını araştırmak, yönlendirmek ve tahakkuk planlarını takip etmek, bu gibi tesislerin kuruluşuna gerektiğinde Devletin iştiraki için prensip kararı almak,

Sağlanacak modern silah, araç ve gereçlerin araştırılması, geliştirilmesi, prototip imalî, avans verilmesi, uzun vadeli siparişler ve diğer malî ve ekonomik teşviklerin tespiti istikametinde Savunma Sanayii Başkanlığı’na talimat vermek,

Savunma sanayii ürünleri ihracatı ve offset ticareti ile karşılıklı ticaret konusunda kararlar almak,

Savunma sanayii ile ilgili kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak,

Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nun kullanım esaslarını tespit etmek.

Savunma sanayii alanındaki insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla Fondan verilecek eğitim destek miktarlarının belirlenmesi ve personele yapılacak ödemeler hususlarında karar almak.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.