1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan NATO'ya sert sözler: İyi terörist kötü terörist ikircikliği devam ediyor!
Erdoğan'dan NATO'ya sert sözler: İyi terörist kötü terörist ikircikliği devam ediyor!

Erdoğan'dan NATO'ya sert sözler: İyi terörist kötü terörist ikircikliği devam ediyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın baş başa görüşmesinin ardından başlayan heyetler arası toplantı sona erdi. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor.

A+A-

Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki ağırlığı günden güne artıyor. Koronavirüs salgını bunu daha da hızlandırmıştır. Salgın küresel sistemdeki açıkları yapısal sorunları gözler önüne sermiştir.

Salgının artçı sarsıntılarına şahit oluyoruz. Irkçılığın dünyada yaygınlaştığını görüyoruz. Demokratik değerler yara alırken sorun çözme mekanizmaları  yoksul ülkeleri içe kapanmaya sürüklüyor. Salgınla ekonomileri iyice kötüleşen az gelişmiş ülkelere yardımların şarta bağlanması inandırıcılığı sarsıyor. Gelişmiş ülkelerin korumacı tedbirlere başvurması salgın sonrası endişelere neden oluyor. Hiç birimiz güvende olmadan birimizin güvende olamayacağı açığa çıkmıştır...

Küresel istikrarın muhafazasında NATO'nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır. Dönem, sorumluluktan kaçma değil, elini taşın altına koyma dönemidir. (NATO Zirvesi) NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık.

Akdeniz'den Karadeniz'e, Avrupa'dan Asya'ya, NATO'nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir.

Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık.

Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.

"Teröristlerin serbestçe dolaşabilmesi büyük bir zafiyettir"

Kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin hiçbir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör eylemi yapabilmesi büyük bir zafiyettir.

(NATO Zirvesi) Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik. Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir.

(Biden ile görüşme) İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. İlerleyen dönemlerde iş birliğimizi artıracağız. 

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık net olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Türkiye eğer Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa özellikle orada belli bir desteğin verilmesi isteniyorsa ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Burada Taliban gerçeğini bir kenara koymak mümkün değil.

S- 400 konusunu tabii ki burada yapılacak bir görüşmede S- 400 gündeme gelmemesi mümkün değil. S- 400'de bizim düşüncemiz neyse aynı düşünceyi ifade ettim. Savunma sanayi ile ilgili olarak müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir bunları ifade ettim.

ÖRGÜTLER ARASINDA AYIRIM DEVAM EDİYOR

Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş, Suriye'nin güneyinden bu örgütün sökülüp atılmasını sağlamış tek NATO müttefikidir. Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.

TERÖRİSTLER MÜTTEFİK ÜLKELERDE SERBESTÇE DOLAŞIYOR

Kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin hiçbir tahkikata uğramadan serbestçe dolaşabilmesi, hatta kimi ülkelerde terör eylemi yapabilmesi büyük bir zafiyettir.

(NATO Zirvesi) Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik. Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir.

(Biden ile görüşme) İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. İlerleyen dönemlerde iş birliğimizi artıracağız. 

S-400 F-35 KONUSU

S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a ifade ettim, nu da aynı şekilde ifade ettim.

MİÇOTAKİS İLE GÖRÜŞME

Yunanistan ile görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, 'Araya birilerini sokmamızın anlamı yok' kararına vardık. Miçotakis ile görüşme güzel geçti. Kendisine "3. ülkeleri işe karıştırmayalım" dedim.

AFGANİSTAN KONUSU

Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. (Kabil Havalimanı'nın güvenliğinin sağlanması) Pakistan'ı yanımıza alma düşüncemizi, Macaristan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine (Biden) söyledik.

 

Siyasetcafe.com

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.