Erdoğan'ı kızdıran cemaat bildirisi

Erdoğan'ı kızdıran cemaat bildirisi

Erdoğan'ın 'Birileri broşür bastırmış, AK Parti'ye oy vermeyin diye. Böyle saçmalık olur mu' sözleriyle bahsettiği Cemaat bildirisine Karşı gazetesi ulaştı.

Cemaat'in yayınladığı "Aslında neler oluyor?" başlıklı broşürden önemli ayrıntılar verildi. Erdoğan'ın grup toplantısında yaptığı "Haşhaşi" benzetmesine karşı broşürde, "Haşhaşi benzetmesi insafsızca bir iftira" başlığı altında, "Böyle bir hareketin, 12. yüzyılda ortaya çıkmış, uyuşturucuyla zihinleri kontrol edilerek suikast eylemleri yapan bir örgüte benzetilmesi yanlıştır ve asla kabul edilemez" ifadeleri kullanılıyor.

Broşürde cemaat, "Bunlar mı Haşhaşi" diyerek Türkçe olimpiyatlarında yarışan gençlerin fotoğraflarını kullanıyor. Olimpiyatların kapanışında 6 ay önce konuşma yapan Erdoğan, burada Gezi direnişine katılanlar hakkında söylediği, "Dışarıda anlık zevkleri için sokakları ateşe verenler değil, işte burada binlerce yılın kadim medeniyetini, bir dünya dili olan Türkçeyi omuzlarında taşıyan gerçek Türkiye'nin mesajıdır bu" sözlerine dikkat çekiliyor. Broşürün devamında Erdoğan'ın, Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı, "Bu örgütün yurt dışında mutlaka anlatılması, deşifre edilmesi gerekiyor" sözlerine yer veriliyor.

HİZMET KİME OY VERECEK?

Karşı'dan Mert Taşcılar'ın aktardığı broşürde, "Camia kime oy verecek?" başlığı altında da seçimlerde AKP'ye oy verilmeyeceğinin mesajı veriliyor. Bu konuda şunlar aktarılıyor:

"Hizmete gönül veren insanlar bu değerlere uygun politikaları izleyen siyasi parti veya adayları kendi vicdani kanaatleri ve bireysel tercihleri çerçevesinde destekler. Hareketin siyasete yaklaşımı hukukun üstünlüğü, katılımcı demokrasi, çoğulculuk, evrensel insan hak ve özgürlükleri, adalet, eşit vatandaşlık, uluslararası hukuka riayet, devletin şeffaf ve hesap verebilir olması gibi temel ilkelere dayanır. Hizmet hareketinde politik anlamda sadakat; partilere değil, yukarıda zikredilen değer ve ilkelere gösterilir."

Hazırlanan broşüre göre, ''Hizmet hareketinin devletten beklentisinin "Özgürlük, güvenlik ve adalet" olduğunun altı çiziliyor.

ERDOĞAN'IN EYLEMLERİNDE FARKLILIKLAR VAR

"Hizmet hareketi nasıl bir Türkiye istiyor?" başlığı altında 19 sayfalık broşürde Cemaatin AKP ile bir husumetinin olmadığı sorunun Başbakan Tayyip Erdoğan'ın farklılaşan tavırlarından dolayı kaynaklandığı belirtiliyor. Broşürde şunlar kaydediliyor:

"Hizmet, AK Parti'nin 2002-2011 arasındaki her tür demokratikleşme hamlesini açıkça desteklemiştir. Ancak Sayın Erdoğan'ın ve partisinin yönetiminde, eylemlerinde ve eylemsizliklerinde 2011 genel seçimlerinden bu yana ciddi bir farklılık oluştuğu açıktır. AB sürecinin yavaşlaması, kuvvetler ayrılığını erozyona uğratan şekli ile başkanlık teklifi, medya özgürlüklerinin giderek daralması, parlamenter denetimin zayıflaması, Sayıştay'ın görevini yapamaz hale gelmesi ve otoriterleşme emarelerinin artması, son olarak yargıya bile müdahale edilmesi AK Parti'yi destekleyen sağduyulu kesimleri ülkenin geleceği ile ilgili derin endişelere sevk etmiştir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.