Ermeni Cemaatleri Erdoğan ile görüştü

Ermeni Cemaatleri Erdoğan ile görüştü

Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan ve beraberindeki heyet Başbakan Erdoğan ile görüştü.

Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olayları ile ilgili yayınladığı taziye mesajının ardından, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan Başkanlığındaki bir heyetle görüştü. Görüşmede Erdoğan'ın tarihi mesajı ve önümüzdeki süreçte atılacak adımların değerlendirildiği belirtiliyor.


Aram Ateşyan Başkanlığındaki heyette, Surp Kırgiç Ermeni Hastanesi Vakıf Başkanı Bedros Şirinoğlu, Karagözyan Okulu Başkanı Dikran Gülmezgil ve Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyanın yardımcısı Din adamı Ayk Mürzoğlu yer aldı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Ateşyan, "Uzatılan zeytin dalını görmezden gelemeyiz, atılan ilk adımı cemaatimiz takdirle karşıladı" dedi.

İKİ TARAFA DA FEDAKARLIK ÇAĞRISI

Çok mutluyum. Görüşmemiz çok olumlu ve güzel geçti. Fikir alışverişinde bulunduk. Cemaati ilgilendiren sorunları konuştuk. Dostluk kurmak için neleri feda etmek gerekiyorsa iki taraf da elinden geleni yapacak. Neler olacağını ben bilemem. Karşınızdakiyle dost olmak istiyorsanız sadece seni seviyorum demekle olmaz. Sevgi fedakarlık gerekir. 

UZATILAN BU ZEYTİN DALINI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Sayın Başbakanımız her zaman ilklere imza attığı gibi bir ilk imza attı. İlk kez bir Başbakan 24 Nisan’da Ermenilerin acısını paylaştı. Peygamberin gönderdiği güvercin gibi zeytin dalı uzattı. Bir zeytin dalı uzattı. Biz bu zeytin dalının kurumasını istemiyoruz. Uzatılan zeytin dalını görmezden gelemeyiz. Atılan ilk adımı cemaatimiz takdirle karşıladı. Asırlarca iç içe kardeşçe yaşadık. iki taraf da köprünün ayaklarını sağlam temeller üzerine atmalı. Gelin el ele verelim. Bu barış köprüsünün atılmasında payımız olsun. Mutluyum Başbakanla sohbetimiz güzel geçti. iki taraf da fedakarlık yapacak. umarım bu mesaj köprünün atılmasında ilk adım olur

VATANDAŞLIK KONUŞULMADI

Vakıf mallarının iadesinin bu hükümet döneminde başladığını ancak daha iadesini bekledikleri mallar olduğunu söyleyen Ateşyan, tehcire uğrayan Ermenilerin torunlarına vatandaşlık verilmesi konusunun ise görüşülmediğini, bunları zamanın göstereceğini söyledi.

ERDOĞAN'A "OSMANLI ÇEŞMESİ" HEDİYESİ

Görüşme sırasında Patrik Vekili Ateşyan, Başbakan Erdoğan'a Paşabahçe'nin "Osmanlı Çeşmesi"ni hediye ederken, Başbakan Erdoğan da patrik vekiline Gümüş Anı Tabağı sundu.

HEDİYEDE DİKKAT ÇEKEN ANLAM

İstanbul'da sokakları süsleyen sebil ve çeşmeler, ortak yaşam kültürünü ifade ediyordu. sadece evlerin su ihtiyacını karşılamakla kalmayan çeşmeler aynı zamanda yoldan geçenlerin ihtiyaçlarını da karşılayarak, iyilik amaçlı yapılar olarak dikkat çekiyordu. bu nedenle Osmanlı İmparatorluğu döneminde hemen her sultan, sadrazam ya da valide sultan dönemin siyasal ve sosyal gücünün göstergesi niteliğinde çeşmeler ve sebiller yaptırıyordu. Paşabahçe'nin "Osmanlı Çeşmesi"i de bu anlayışla üretilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.