1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eski HDP'li Ayhan Bilgen'den çarpıcı sözler: CHP ve HDP, 15 Temmuz öncesi pazarlık yaptı
Eski HDP'li Ayhan Bilgen'den çarpıcı sözler: CHP ve HDP, 15 Temmuz öncesi pazarlık yaptı

Eski HDP'li Ayhan Bilgen'den çarpıcı sözler: CHP ve HDP, 15 Temmuz öncesi pazarlık yaptı

HDP'den ayrılarak SES Partisi'ni kuran Ayhan Bilgen, CHP ve HDP'nin 15 Temmuz'daki hain darbe girişimi öncesinde pazarlık yaptığını açıkladı.

A+A-

HDP’den ayrılarak SES Partisi’ni kuran Ayhan Bilgen, TVNET canlı yayınında eski partisi HDP ile CHP'nin 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde yaptığı pazarlığı açıkladı.

‘Sert Sorular’ isimli programda gazeteci Taha Hüseyin Karagöz'ün, "2016 yılında darbe girişiminden yaklaşık 2 ay önce, milletvekillerinin dokunulmazlığının tartışıldığı sırada CHP ile HDP arasında yapılan bir görüşmede HDP'nin CHP'ye, 'Sizin dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek vermeniz, hem bizim hem de sizin içinizdeki bazı milletvekillerinin yargılanmasına neden olabilir' endişesinin iletilmesine karşı CHP'nin de 'Merak etmeyin dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından iktidar bu tarz bir hamle yapmaya fırsat bulamayacak.' çıkışının geldiğini, bundan bir iki ay sonra da darbe girişiminin gerçekleştiğini biliyoruz. Böyle bir şey oldu mu?" şeklindeki sorusunu yanıtlayan Bilgen, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

 

"ASKERLERİN BEKLENTİLERİNİ BİR VEKİL CHP'YE TAŞIDI"


Kendisinin öyle bir görüşmede bulunmadığını belirten Bilgen, "Ama birkaç ismin özellikle de dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda CHP'yi ikna etmek için özel bir rol oynadığı ve inisiyatif kullandığı bize de yansıyan bilgilerdendi. Özellikle daha Genelkurmay kökenli bir bilgilendirme olduğu, CHP'nin bir şekilde ikna edildiği yönünde bir bilgimiz var. Bu kaynaklardan teyit edebileceğimiz bir şey değil bugün itibariyle. Askerlerin bu konuda kaygılarını, beklentilerini CHP içine taşıyan bir siyasetçi olduğu, CHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda böyle ikna edildiği iddia edildi." dedi.

 

"GİZEMLİ BİR OYLAMA TABLOSU VAR"

 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun o dönemde dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduğuna vurgu yapan Bilgen, "Ama daha sonra gizemli biçimde yapılmış, izahı net bir şekilde yapılmamış bir oylama tablosu var. İnsanların dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanmaya ikna edildiği konusunda bir irtibat görevinin gerçekleştiğini ifade etmişlerdi" ifadelerini kullandı.

 

“DARBE ÖNCESİ TARİH VERDİLER"

 

"Darbeden hemen önce olması konusunda başka spekülasyonlar da var" diyen Bilgen, "Darbeden hemen önce neredeyse darbe beklentisinin bir takım mahfillerde gündemleştirildiği, paylaşıldığı, hatta bir miktar tarih de vererek dışarı çıkılmaması gibi... Spekülasyonlar tabii bunlar. Siyasette her türlü vesayete karşı çıkmak demokratik ahlakın olmazsa olmazıdır. Kim tarafından manipüle edilirse edilsin vesayet odağı neresi olursa olsun siyasetçinin bunun karşısında durması lazım. Bu anlamda iyi müdahale, iyi vesayet olmaz, olamaz. Dolayısıyla demokrasinin olmazsa olmazı her türlü vesayete karşı çıkmaktır." açıklamasında bulundu.

 

 

İSİM VERMEDEN CHP'Lİ ÇİÇEK'İ İŞARET ETTİ

 

Bahsettiği asker kökenli CHP'linin kim olduğu sorulan Bilgen, isim vermeden CHP'li eski vekil Dursun Çiçek'i kastederek şunları söyledi:

 

"Galiba izleyenler tahmin etmişlerdir. Zaman zaman Kürt sorunu ile ilgili de cesur söylemler kullanan, son tezkere oylamasından sonra da CHP'nin tezkereye hayır vermesinden sonra da bir televizyon programında, 'İhtiyaç olsaydı evet dedirtirdik' anlamına gelecek bir yaklaşımda bulunan biri. Ben bu tip yaklaşımları siyaseten çok şık bulmam. Partinin özgür iradesiyle bir şaibe duyulacak bir pozisyondur. Üniformalarımızı, apoletlerimizi bazen çıkarttığımızı sanıyoruz ama galiba zihin dünyamızda bunu yapamıyoruz."


Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.