Eski sağ kolu Gülen'in 'Diriliş' videosunu yorumladı! 'Ölü kedi stratejisi kullanacak'

Eski sağ kolu Gülen'in 'Diriliş' videosunu yorumladı! 'Ölü kedi stratejisi kullanacak'

Bir dönem Fetullah Gülen'in sağ kolu olan Latif Erdoğan, FETÖ elebaşı Gülen'in son videosunu yorumladı.

Bir dönem Fetullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Yeni Akit yazarı Latif Erdoğan, FETÖ elebaşının son videosunu değerlendirdi. Gülen için "Aklınca, 'ölü kedi stratejisi' kullanacak" dedi.

Erdoğan, Gülen'in "birileri" tarafından "ölü kedi" olarak kullanıldığını söylediği yazısında, "videodaki hali, nasıl bir kurgunun oyuncağı olduğunu çok açık gösteriyor" diyor: "Yapmak istediğinin aksine, mesajlarında kendi bitmişliğini, kendi tükenmişliğini ele veriyor. Aslında ölü kedi stratejisini o kullanmıyor, birileri tarafından ölü kedi stratejisinde ölü kedi olarak kullanılıyor."

Latif Erdoğan yazısında şu görüşleri dile getirdi:

"Öncelikle, yeniden dirilişi hafife almamak lazım, diyor ki, böyle bir dirilişin olmadığını, aslında yalan söylediğini, onun kurgu üzerine konuşacağını karşısındaki muhataplarının da bildiğini bu cümle deşifre ediyor. Maksat gerçekten var olan bir dirilişin ilanı olsaydı, FETÖ elebaşı bu maksadını bu kadar nahif bir cümle ile ifade etmez, vallahlı, billahlı tekitler kullanarak kesin ve net cümlelerle ifade ederdi. Ortada bir diriliş yok ki, anlatımında bu kadar kırılgan, muhataplarından güven dilenen bir üslup kullanıyor.

Muhataplarına 'buradaki arkadaşların çoğuna da aşinayım, simalarından tanıyorum' demesi de uzun zamandır konuşulan ve yanına gelenleri artık tanıyamadığını dillendiren söylentilerin doğruluğunu tasdik ediyor. Aksine bir durum söz konusu olsaydı, böyle bir izaha ne için ihtiyaç duyulsun ki?

Mehmet Akif’ten: On dört asır evvel böyle bir geceydi/ Kumdan ayın on dördü bir öksüz çıkıverdi mısralarını okumasındaki sübliminal mesajı ise bizzat kendisini ifadedir. Çünkü o, peygamberimizin günümüzdeki izdüşümünde kendisinin olduğuna inanan ve bu konumu bir başkasıyla paylaşması mümkün olmayan bir saplantı içindedir. Adil Öksüz’ü kastetmesi söz konusu değildir.

Yukarıdaki ifadeleri kullanırken kastım FETÖ tehlikesinin tamamen sona erdiğini söylemek değildir. Maksadım, onu ölü kedi stratejisinde kullananların toplumu germesine, panikletmesine fırsat vermemektir. FETÖ ile mücadelenin uzun yıllar alacağını, bu konuda asla rehavete düşülmemesi gerektiğini ilk dillendirenlerden ve ısrarla da tekrar edenlerden biri olarak, ifadelerimden başka anlamlar çıkarılmasını yanlış bulurum."

ÖLÜ KEDİ STRATEJİSİ NEDİR?

Ölü kedi stratejisi (İngilizce: Dead cat strategy), kriz anlarında veya kamuoyu dikkatinin dağıtılmak istenildiği durumlarda kullanılan bir iletişim stratejisidir. Stratejiye göre, sorun veya başarısızlık durumlarında, medyanın ve kamuoyunun dikkatini dağıtmak için şok edici başka bir konuya odaklanılır. Bu şok edici konu, bir 'ölü kedi' metaforu ile tanımlanır, ölü bir kedi insanların dikkatini başka bir yere çekecektir. Bu taktik, gerçek bir çözüm sunmak yerine sorunları veya başarısızlıkları perdelemeye veya gizlemeye çalışan kişiler tarafından kullanılabilir.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.