Fakire 5 kat zengine gökdelen ruhsatı

Fakire 5 kat zengine gökdelen ruhsatı

Kazanın gerçekleştiği madeni işleten Soma Holding, İstanbul'da inşa ettiği Spine Tower için bankaların kapısını çalmış fakat bir yabancı banka, "Ya madeninde kaza olursa... Bunu kamuoyuna açıklayamam" diyerek talebi geri çevirmiş.

Türkiye'nin gözü kulağı Soma'da... Herkes korkunç kazada hayatını kaybedenler için ağlarken, dün maden sahibi şirketin yaptığı basın toplantısı tartışmalara ayrı bir boyut kazandırdı. 'Yaşam alanları' konusunda gerekli önlemlerin alınmadığının ortaya çokmasıyla birlikte oklar madeni işleten Soma Holding'e çevrilirken kazanın gerekçesi ise daha sonra yapılacak incelemelerde belli olacak. 


İSTANBUL'UN GÖBEĞİNE KULE

Madencilik alanında Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan şirket geçtiğimiz yıllarda diğer tüm şirketlerin yaptığı gibi yatırımlarının bir kısmını gayrimenkul alanına kaydırmıştı. İstanbul'da yaşayanlar bilir. bugün gökdelenler semti olarak bilinen Maslak'ın göbeğinde 191 metrelik bir kule yükseliyor. İsmi Spine Tower... İşte bu gökdelenin sahibi de Soma Kömür İşletmeleri'ni bünyesinde barındıran Soma Holding. 

YABANCI BANKADAN RET

191 metrelik yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek binaları arasında gösterilen Spine Tower'ın inşasında ise ilginç bir detay söz konusu. Yapımına 2010 yılında başlanan projeye, arsa bedeli hariç 150 milyon dolar yatırım yapıldı. Bankacılık kulislerinde konuşulanlara göre şirket, projenin finansmanı için bankalarla görüşmeye başlarken, Türkiye'de faaliyet gösteren en büyük yabancı bankalardan birinin kapısını çaldı.  

BİR DE 'İTİBAR RİSKİ' VAR 

Söz konusu dünyaca ünlü yabancı banka, projenin detaylarını inceledikten sonra finansman talebini reddetme kararı verdi. Kararın gerekçesi ise oldukça ilginç. Soma Holding'in 50-60 milyon dolarlık finansman teklifine karşı banka, "Biz projeleri bir de itibar riski açısından değerlendiriyoruz. Fakat siz madencilik alanında faaliyet gösteriyorsunuz. Yarın öbür gün madenlerinizden birinde bir kaza meydana gelirse, biz de size kredi veren banka olarak kamuoyuna yansımak istemeyiz. Cevabımımız hayır" diyerek geri çevirmiş.  

SIRADA KARTAL VAR

Spine Tower, şirketin tek gayrimenkul yatırım değil. Gayrimenkul alanında, iştiraki Tilaga vasıtasıyla faaliyet gösteren şirketin son rotası ise Kartal. Ofis alanları ve AVM'den oluşacak projenin yakın zamanda tanıtılarak satışa çıkması bekleniyor.

KULENİN KISA KÜNYESİ

- Adı: Spine Tower İstanbul 
- Arsa alanı: 22 dönüm 
- İnşaat alanı: 140.000 m2 
- Kat sayısı: 9’u yer altında 47’si yer üstünde 56 kat 
- Yüksekliği: Deniz seviyesinden 300, yer seviyesinden 191 metre. 
- konut sayısı: 90 
- Konutların boyutu: 145-1.450 m2.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.