Fatih Altaylı: Disney, 100 yıldır Atatürkçü yapamadığımız güruhu bir günde Atatürkçü yaptı

Fatih Altaylı: Disney, 100 yıldır Atatürkçü yapamadığımız güruhu bir günde Atatürkçü yaptı

Dijital yayın platformu Disney Plus'ın Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer aldığı “Atatürk" dizisini yayınlamama kararı ve bu kararın ardından yaşanan tartışmalar sürüyor.

Platformun, ABD'deki Ermeni lobisinin baskısı nedeniyle bu kararı aldığına yönelik iddialar Türkiye’de tepkilerin büyümesine neden oldu.

Şimdiye kadar Mustafa Kemal Atatürk hakkında hakarete varan içerikleri paylaşan sosyal medya trolleri, Disney Plus’ın tartışmalı tavrına tepki göstermedikleri gerekçesiyle, aralarında Şahan Gökbakar ve Tarkan’ın da olduğu bazı sanatçılara ‘sahte Atatürkçülük’ ve ‘para için sessiz kalma’ suçlaması yöneltti.

Sosyal medyada yaşanan bu tartışmalara gazeteci Fatih Altaylı da dahil oldu.

Altaylı kişisel bloğunda bugün kaleme aldığı yazısında “Türkiye’nin en tanınmış Atatürk düşmanları birden Atatürkçü kesilip, muhalif tavrı ile bilinen insanlara ‘Disney’e küfretmedin. Para alıyorsun değil mi!’ diye saldırıyorlar” değerlendirmesi yaptı.

 

Altaylı şu soruları yöneltti:

 

'Madem dünyanın en saygın, en güçlü ülkelerinden biriyiz. Niye bir Ermeni lobisi bizim gibi bir dünya gücü ülkeye böyle bir sorun yaratabiliyor?

Dünya lideri olan liderimiz nasıl oluyor da bir televizyon şirketinin Ermeni lobisine boyun eğmesini engelleyemiyor? Oysa daha kısa süre önce Ermenistan Başbakanı Paşinyan Ankara’da idi ve Cumhurbaşkanı’nın görevi kendine devir ettiği törende Aliyev’in arkasına, 2. sıraya oturtularak kendisine haddi bildirilmişti!

Oy verme zamanı gelince Türkiye’yi çok seven yurt dışındaki Türk vatandaşlarımız mesele Türkiye’nin uluslararası çıkarları olunca niye bir lobi oluşturmazlar? Oralardaki Türkleri, Türkiye siyaseti için organize eden başta Diyanet olmak üzere dini oluşumlar, niye Türkiye’nin uluslararası çıkarları için organize etmezler?

Bu soruların yanıtlarını vermek zor olduğu için vur Cem’e, vur Tarkan’a, vur Ata’ya, vur Gülse’ye, vur Şahan’a.

Eh kendilerine vuracak halleri yok ya…

Ya da üç otuzluk troll “Yahu bu İletişim Başkanlığı sadece iç iletişim için midir? Bunca milyarlar niye harcanıyor” diye soracak değil ya!”

Altaylı, yazısında Disney Plus’ın tavrına tepki gösterirken, ‘bu tartışmanın yarattığı Atatürkçülere’ dair de şu değerlendirmeyi yaptı: Bu arada şunu da söylemeden geçmeyeyim.

Disney’e çok kızmama, tarihi çarpıtan bir grubun oyuncağına olmasına, tipik bir Amerikan cehaleti içinde hareket etmesine deli olmama ve yaptıklarını çok aşağılıkça bulmama rağmen bir yandan de kendilerine teşekkür etmek istiyorum.

Bizim 100 yıldır Atatürkçü yapamadığımız bir güruhu bir günde Atatürkçü, hatta neredeyse Kemalist yaptılar.

Fesli Kadir hayatta olsa idi, muhtemelen bugün o da Atatürkçü olmuştu.
Rezilsin Disney Plus ama bu yüzden yine de teşekkürler!'

 

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.