1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FETÖ kampanyasına Davutoğlu'ndan destek! Nedim Şener'den sert tepki
FETÖ kampanyasına Davutoğlu'ndan destek! Nedim Şener'den sert tepki

FETÖ kampanyasına Davutoğlu'ndan destek! Nedim Şener'den sert tepki

Eski FETÖ medyası çalışanı Nihal Bengisu Karaca'nın ortaya attığı 'KHK'lılar göreve dönsün' kampanyasına CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan sonra Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

A+A-

Daha önce Fetö medyasında çalışmış olan Nihal Bengisu karaca KHK ile işten atılan FETÖ'cü sağlıkçıların göreve gelmesini istedi. Karaca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden uzaklaştırılmış doktorların göreve çağrılması gerektiğini yazmıştı.

 

nihal-bengisu-001.jpg

 

KILIÇDAROĞLU DA BU KAMPANYAYA DESTEK VERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde korona virüsüyle ilgili basın toplantısı düzenleyerek, 13 maddelik bir ‘tedbir paketi’ açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı pakette KHK ile görevlerine son verilen sağlık çalışanlarının görevlerine iade edilmesi maddesi de yer aldı.

 

 

kilicdaroglu-siyasetcafe-006.jpg

 

DAVUTOĞLU KORONAVİRÜS KRİZİYLE İLGİLİ PARTİSİNİN ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesaplarından canlı yayınla Koronavirüs kriziyle ilgili partisinin yeni önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

Meselenin artık sadece bir sağlık sorunu olmaktan çıktığını vurgulayan Davutoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kriz yönetimi toplantısını da eleştirdi. Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıya muhalefet partilerinin ve sağlıkla ilgili meslek kuruluşlarının çağrılmamasının hata olduğunu belirten Davutoğlu, “Gün evlerimize sığınma, dünyaya açılma günü” dedi. 

KHK'LILAR GÖREVE ÇAĞRILSIN

Bilim Kurulu’nun altında görev yapmak üzere bir alt komite kurulmasını ve bu komitenin dünyadaki gelişmeleri takip ederek güncel senaryolar çalışmasını öneren Gelecek Partisi Genel Başkanı, haklarında cezai müeyyide olmayan KHK’lı sağlık çalışanlarının da göreve çağrılmasını istedi.

NEDİM ŞENER ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Davutoğlu'nun bu önerisine Hürriyet yazarı Nedim Şener twitter hesabında tepki gösterdi ve şu paylaşımda bulundu.

 

 

ahmet-007.jpg


DAVUTOĞLU'NUN 14 MADDELİK ÖNERİSİ:

3 AY BOYUNCA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VERİLSİN

1) Bu kaynaktan öncelikle çalıştıkları işyerleri etkilenen kayıtlı çalışanlara “kısa çalışma ödeneği” sağlanmalıdır. Türkiye’de 15 Milyona yakın SGK’lı çalışanın, asgari ücretle çalışan yarısına, 3 ay boyunca verilecek 1.752 TL kısa çalışma ödeneğinin tutarı 40 Milyar TL civarında olacaktır.

KAYITSIZ İŞÇİLERE DE DESTEK

2) Bu kaynak kayıtsız çalışanları da kapsamalıdır. İşverenlere, kayıtsız çalışanları beyan etmeleri şartıyla, bir defaya mahsus geriye dönük inceleme yapılmayacağı kanunla garanti edilmelidir. Beyan edilen bu çalışanlara da kısa çalışma ödeneği ödenmelidir. Kayıtsız çalışanını bildirmeyen ve bundan sonrasında kayıtsız işçi çalıştıranlara verilecek cezalar derhal ağırlaştırılmalıdır.

ŞARTLAR ESNETİLSİN

3) Yaşanmakta olan süreç nedeniyle alınan önlemlere rağmen işini kaybedecek çalışanlar için, işsizlik fonu hakediş ve yararlanma şartları esnetilmeli, gerekirse ödeme süreleri uzatılmalıdır.

KREDİ BORÇLARI ERTELENSİN

4) Hazine, TCMB ve BDDK tarafından hazırlanacak yeniden yapılandırma düzenlemeleri çerçevesinde, yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenen -lokanta, restoran, kafeterya, kahvehane, çay bahçesi, berber, SPA ve spor merkezi vb- hizmetler sektörü, turizm, dış ticaret, ulaştırma ve taşımacılık, özel okullar ve daha sonra ihtiyaç olabilecek sektörlerde vadesi gelen tüm kredilerin faizleri ve anaparaları bankalar tarafından 6 ay faizsiz olarak ertelenmelidir. Burda oluşacak maliyet gerekirse bu fondan karşılanmalıdır.

FATURALAR 6 AY ERTELENİP, 18 AY TAKSİTLE ÖDENSİN

5) Doğalgaz, elektrik ve su faturaları hane halklarımız, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz için 6 ay ertelenmeli ve 6.ay sonunda 18 aylık taksitlendirme imkanı verilmelidir. Bu nedenle nakit akışı bozulacak; elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerine ilgili bankalarca kısa vadeli ve makul faizli kredi kullandırmalıdır. Ayrıca, üretiminde enerji girdi maliyeti yüksek yer tutan ve halihazırda ödeyemediği faturaları sebebiyle sıkıntı yaşayan sanayicilerimize de borç erteleme ve taksitlendirme imkanı sunulmalıdır.

KİRA YARDIMI

6) İktisadi yansımaları hakkında tüm dünyada derin endişelerin hâkim olduğu bu süreçte, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan veya gelirleri önemli ölçüde azalan birçok işverenimiz kira yardımına ihtiyaç duymaktadır. Sorun yaşayan işverenlerimiz için 6 ay boyunca kira ödemelerinin üçte biri oranında kira desteği, üçte biri oranında ise kredi desteği sağlanmalıdır.

ÇİFTÇİYE DESTEK

7) Yaşanan süreç güçlü bir gıda ve tarım politikasının ne denli önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu nedenle tüm çiftçilerimize ilave mazot ve gübre desteği sağlanmalı, stratejik tarım ürünlerinin üretimi teşvik edilmeli, Ziraat Banka’sına olan borçlarının anapara ve faiz ödemeleri 6 ay süreyle ertelenmeli ve 6’ıncı ayın sonunda taksitlendirme imkanı sağlanmalıdır.

GIDA SEKTÖRÜNE FİNANSAL DESTEK SAĞLANSIN

8) Gıda tedarik zincirinde aksama yaşanmamasını sağlamak için; kuru ve soğuk hava depoları ve hallere acil finansal destek sağlanmalı, buna ek olarak gıda taşımacılığı ile uğraşan nakliyecilerimizin akaryakıt kullanımları süreç boyunca KDV ve ÖTV’den muaf tutulmalıdır.

KREDİ BORÇLARINA 6 AY ERTELEME

9) Bankalar, borçlunun gelirinin Covid-19 salgını sebebiyle doğrudan veya dolaylı şekilde olumsuz etkilendiği hallerde, 10.000 TL ye kadar olan tüm kredi kartı ve tüketici kredisi ödemelerini 6 ay boyunca fazisiz ertelemelidir. Böylece kart sahipleri ve tüketici kredisi borçluları geçmiş borçlarını 6 aylığına ertelerken, yeni iktisadi koşullara uyum sağlama süresi kazanacaklardır.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 3 AY İKRAMİYE

10) Tüm sağlık personeline 3 ay boyunca ikramiye ödemesi yapılmalıdır.

GELİRİ OLMAYANLARA DESTEK

11) Herhangi bir geliri olmayan ve sosyal yardım alanlar dışında sosyal yardıma başvuru koşulları kolaylaştırılmalı ve 2 Milyar TL olarak belirlenen kaynak acilen 10 Milyar TL’ye yükseltilmelidir.

VERGİLER ERTELENSİN

12) Açıklanan önlemler kapsamında, Muhtasar (İşyeri kira, serbest meslek ve ücret ödemelerinden yapılan vergi kesintileri) ve KDV beyannameleri ile SGK prim hizmet belgelerine ait Nisan, Mayıs, Haziran ödemelerinin ertelenmesinden yararlanan sektörler için gerektiğinde taksitlendirme imkânı sağlanmalıdır. Ayrıca gelişmelere bağlı olarak olumsuz etkilenebilecek diğer iş kolları da kapsama alınmalıdır. Vergi barışı çerçevesinde taksitlendirilmiş ve vadesi gelmiş ödemeler de bu çerçevede ertelenmelidir.

6 AY BOYUNCA E-HACİZ KALDIRILSIN

13) Maliye e-haciz işlemini en az 6 ay uygulamamalıdır. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamındaki alacaklara ilişkin icra takipleri de durdurulmalıdır.

BANKALARA YENİ LİKİDİDE İMKANLARI SUNULSUN

14) Yukarıda bahsettiğimiz kaynağın dışında, bankacılık sektörünün likidite ihtiyacının karşılanması için TCMB tarafından piyasaya 91 gün vadeye kadar repo ihaleleriyle ve gerektiğinde Bankalar Arası Para Piyasasında depo işlemleri ile ilave likidite sağlanması kararı son derece yerinde olmuştur. Reel sektöre kredi akışının kesintisiz devamını teminen, bankaların reel sektöre sağladıkları ve sağlayacakları kredi tutarları ile orantılı yeni likidite imkânlarından yararlanmaları kolaylaştırılmalıdır.

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.