1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa olayların gerçek yüzünü anlattı!
Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa olayların gerçek yüzünü anlattı!

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa olayların gerçek yüzünü anlattı!

Filistin ve İsrail arasındaki çatışma, 10 Mayıs’tan bu yana şiddetini arttırarak sürüyor. Olayların gerçek yüzünü ve son durumu, yaşanan katliamın boyutunu Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa anlattı.

A+A-

Milliyet’ten Ecem Toplar'a konuşan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, “İsrail Gazze Şeridi’ni sürekli bombalıyor, Filistin direnişi de mevcut kaynaklarla bu bombardımana karşılık veriyor. Kudüs’teki halkımız El Aksa Camii’ni açık göğüsleriyle Yahudi aşırılık yanlılarının saldırılarına ve girişlerine karşı koruyor. Halkımız uluslararası yasalarla belirlenmiş tüm meşru yollarla kendini savunuyor” dedi.

Filistin-İsrail arasındaki sorunun tarihine işaret eden Büyükelçi Mustafa, “Filistin halkının haklarının inkarında temsil edilen İsrail zihniyeti değişmedi. İsrail’in tarihi ve stratejik hedefi, Filistin üzerinde kontrol sağlamak, Filistin coğrafyasının en geniş alanını Filistin nüfusunun en az yüzdesi ile kontrol altına almak. İsrail’in bu düşüncesi değişmedikçe bu bölgede istikrar ve güvenlik olmayacak” diye konuştu.

‘SİSTEMATİK ÖLDÜRME’

Mustafa, 8 gündür devam eden çatışmaların, İsrail’in, Filistin’in tarihi hakkı olan Kudüs şehri ile Şam Kapısı’na yönelik icraatları ve El Aksa Camii’ne saldırıları nedeniyle başladığını belirterek, şunları kaydetti:

“İsrail’in Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesindeki halkımızı sınır dışı etme girişimleri ve Filistin protestolarına tepkisi her zamanki gibi şiddetliydi. İsrail’in şiddeti şiddet doğurur ve İsrail’in eylemi Filistinlilerin tepkisine yol açar. İsrail, sanki iki ordu arasında bir savaş varmış gibi bir bilgiyi yansıtmaya çalışıyor ama işin doğrusu öyle değil. Gerçek şu ki, halkımıza karşı sistematik öldürme ve yıkım uygulayan bir işgalci devlet var ve halkımız uluslararası yasalarla belirlenmiş tüm meşru yollarla kendini savunuyor. Sahada şiddetli gerginlik var. İsrail Gazze Şeridi’ni sürekli bombalıyor, Filistin direnişi de mevcut kaynaklarla bu bombardımana karşılık veriyor. İsrail polisi Kudüslülere saldırıyor, Mescid-i Aksa’ya sık sık girişmelerde bulunuyor. Kudüs’teki halkımız da El Aksa Camii’ni açık göğüsleriyle Yahudi aşırılık yanlılarının saldırılarına ve girişlerine karşı koruyor."

KRİZ DERİNLEŞTİ’

“Yıllardır devam eden işgal, yeni saldırılarla insani krizi derinleştirdi” diyen Mustafa, İsrail’in, sivilleri ve evlerini hedef aldığını, şimdiye kadar Gazze Şeridi’ndeki düzinelerce bina ve konutu tahrip ettiğini, buna bağlı olarak yüzlerce Filistinli ailenin evsiz kaldığını söyledi.

FİLİSTİN’İN TALEBİ

Çözümün basit olduğunu söyleyen Mustafa, şöyle devam etti: “Filistin halkına geri dönme hakkı, bağımsızlık, özgürlük ve başkenti Kudüs El Şerif olan bağımsız bir Filistin devleti kurma gibi ulusal hakları verilmelidir. Tüm bunlar, tam da uluslararası meşruiyet ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının öngördüğü şeydir. Dünyadaki son işgal olan Filistin toprağındaki İsrail işgali sona ermelidir. BM tarafından, ister Güvenlik Konseyi, ister Genel Kurulu tarafından verilen Filistin halkının haklarıyla ilgili birçok karar var. Ancak maalesef, bu kararlar kağıt üzerinde kaldı. ABD’nin, İsrail için özel olarak atıfta bulunduğu koruma nedeniyle uygulanmadı. İsrail’i uluslararası hukuku ihlallerine, saldırılarına ve uluslararası hukukun üstünde bir devletmiş gibi davranmaya teşvik eden tam da budur.”

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.