1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. FLAŞ GELİŞME! Hakan Fidan bırakıyor İşte yeni görevi
FLAŞ GELİŞME! Hakan Fidan bırakıyor İşte yeni görevi

FLAŞ GELİŞME! Hakan Fidan bırakıyor İşte yeni görevi

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevden alınarak Washington'a büyükelçi olarak atanabileceği iddia edildi.

A+A-

ABC yazarı Yılmaz Polat, Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın Washington'a büyükelçi olarak atanabileceğini iddia etti.

Polat, "MİT Müsteşarlığına da Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın getirilme ihtimalinin güçlü olduğu belirtiliyor" ifadesini öne sürdü. 

ABC'de "MİT Müsteşarı Washington’a büyükelçi mi oluyor?" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Ankara’nın ABD Büyükelçiliği hareketlenirken, Washington’daki Türkiye Büyükelçiliğinde bir değişiklik bekleniyor mu?

Bir kulis bilgisi aktarayım. Beş yıldır Washington’da görev yapan Serdar Kılıç’ın dönme zamanının geldiği ve Saray’ın değişiklik için hazırlık yaptığı konuşuluyor.

MİT'E O İSİM GETİRİLEBİLİR

Washington Büyükelçiliğine de MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın atanacağı söyleniyor.

MİT Müsteşarlığına da Büyükelçi Serdar Kılıç’ın getirilme ihtimalinin güçlü olduğu belirtiliyor.

Birde Saray Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Washington Büyükelçiliği’ni çok istediği iddiası var.'

HAKAN FİDAN KİMDİR?

Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK'daki görevi esnasında yapmıştır.

Almanya'da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı'nda yurtdışı görevde bulunmuştur. Bu dönemde, University of Maryland University College'dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır.

TSK'daki Astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır.

Bu görevlere paralel olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır. Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunmuştur.

Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler vermiştir. Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27.05.2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmış ve 10.02.2015 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır.

 

SİYASETCAFE.COM

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler