1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fuat Oktay, Merkez Bankası rezervini açıkladı
Fuat Oktay, Merkez Bankası rezervini açıkladı

Fuat Oktay, Merkez Bankası rezervini açıkladı

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulu'nda Merkez Bankası rezervini açıkladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

 

Fuat Oktay'ın açıklamaları şöyle oldu:

 

'2022 bütçesi yatırım, istihdam ve üretim odaklı yapıda  milli hamlemizi güçlendirecektir. Yeşil ekonomiyi güçlendirecek yapıdadır. 

Toplumun her kesimine sahip çıkmaktadır. 

Bütçemizi risklerin ve belirsizliklerin devam ettiği ortamda ihtiyatlı bir yaklaşımla hazırladık. Dünya genelinde rastlanmayan arz ve talep şokları görülmüştür. 

İyileşme yaşanmasıyla iş gücü piyasaları kısmen toparlanmıştır. İşsizlik olanları hala salgın döneminin üzerinde seyretmektedir.

Türkiye ekonomisi 2021 yılında covid-19 salgınından en az hasarla çıkabilmiş Çin'le birlikte G-20 ülkelerinde büyüme kaydeden 2 ülkeden biri olmuştu. 2022 yılında Türkiye oldukça güçlü bir performans sergilemiştir.

Sanayi üretimindeki güçlü artış büyümeye belirgin bir şekilde katkı vermiştir. Yılın son çeyreğinde de yüksek bir büyüme performansı öngörülmektedir. Tüm politika araçlarımızla tüm kesimlere bu büyüme refah olarak yansıyacaktır.

Salgının ülkemizde de önemli etkileri olmuştur. Bu etkilerin azaltılması için pek çok tedbir hayata geçirilmiştir. Salgının istihdamda ve işgücünde meydana getirdiği kayıplar telafi edilmiştir. 

İşsizlik oranının yüzde 12'ye gerilemesi beklenmektedir. 

Kamu maliyesi Türkiye ekonomisinin en güçlü çıpası olmaya devam edecektir. İhtiyaç duyulan tüm alanlara yönelik desteklerimizi sürdürürken diğer yandan bütçe açığını yüzde 3 buçuğun altında tutarak kamu maliyesinin sürdürülebilirliğine önem gösteriyoruz. 

 

'MERKEZ BANKASI REZERVLERİ 126 MİLYAR DOLARI AŞTI'

 

Kurlardaki hareketlenmeyi sadece politika faizine bağlamak yanlıştır. Salgının getirdiği olağanüstü koşullarda politika faizinin enflasyonun altında yer aldığı bir dönemden geçmekteyiz.  Politika faizinin yüksek olduğu dönemde de kurlarda hareketlenmeler görülmektedir. Doların dünyada güçleniyor olması, para birimimize karşı spekülatif hareketler ve dolar talebini artıracak etkenler olarak ele alınmalıdır. 

Merkez Bankasının rezervleri de son dönemde 35 milyar doların üzerinde bir artışla 126 milyar doları aşmıştır. Ülkemizin döviz ihtiyacını en aza indirecek dayanıklı bir yapı oluşturacağız.

Son günlerdeki kur hareketleri ekonomik gerçeklere uygun değildir. Bu sınama ekonomimiz üzerinden sözde diz çöktürmek isteyenlere sürdürülebilir değildir. Bu saldırılara karşı çok daha dayanıklı ekonomik yapıyı hızlı bir şekilde tesis edeceğiz. 

Vatandaşımızı enflasyonun etkilerinden korumaya devam edeceğiz. Tüm politika tedbirlerini kararlılıkla uygulayacağız.'

 


Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.