1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gazeteci Orhan Karataş'tan muhalefet için ilginç iddia
Gazeteci Orhan Karataş'tan muhalefet için ilginç iddia

Gazeteci Orhan Karataş'tan muhalefet için ilginç iddia

Türkgün yazarı Orhan Karataş köşesinde muhalefetin iktidar kavgasına düştüğünü yazdı. Bugünden koltuk derdine düştüler.

A+A-

Orhan Karataş'ın bugünkü yazısında öne çıkan yerler şöyle:

HDP merkezli zilletin Türk milletinden hiçbir şekilde tasvip görmeyeceği gibi, kendilerini piyasaya sürenleri de sukutuhayale uğratacağının farkındalar. Tam bir çıkmazın içindeler. Türk milletinin gazabından korktukları için ne terör partisi HDP’ye sahip çıkabiliyorlar, ne de onsuz yapabiliyorlar. Kapatma davasının sonucuna bağlı olarak, daha başlamadan kaybetmeleri de çok yüksek ihtimal. Boşa koyuyorlar dolmuyor, dolusu da almıyor. HDP üzerine kurulmuş bir ittifakın girdabında kıvranıp duruyorlar. Terör partisi de hepsini birden teslim almış olmanın rahatlığı ile ayar üzerine ayar veriyor.

KENDİ DERTLERİNE DÜŞTÜLER

İP Başkanı’nın, “HDP kendi adayını çıkarsın, biz CHP ile ortak aday çıkaralım” teklifinin sebebi de, anlamı da gayet açık. Daha önce de yazdım, İP’in Başkanı’nın HDP’yi yan cebine koyma formülü aslında Türk milletinin aklıyla alay etmektir. Yukarıdan aşağıya da toplasalar, sağdan sola da işlem yapsalar sonuç belli: Terör partisine, eğer kapatılırsa kalan enkaza teslim olacaklar. Başka bir çıkış yolu yok. Bu kadar çaresiz kalmalarının sebebi bu terör, bu ihanet odağı üzerinden bir iktidar elde edeceklerini beklemeleri değildir. Böyle bir şeyin imkânsız olduğunun onlar da farkında. Bütün dertleri Kılıçdaroğlu ve Akşener’in güya bir ümit oluşturup kendi koltuklarını sağlama alabilmektir. Nitekim, işin gelip kilitlendiği yer burasıdır ve kendi partilerinin içinde bu ateş bugünden başlamış ve yakıcı bir hâl almıştır.

ADAY YAPIP KURTULMAK İSTİYORLAR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’li veya HDP’siz fark etmez, Cumhurbaşkanı adayı olması, siyasette kendine bir final yapması demektir. Bunun başka bir izahı yok. Kazanma şansı sıfır olduğu için, seçim sonrasında kaybetmiş bir Genel Başkan olarak o koltukta oturamayacağını muhakkak biliyordur. Hele bir de Muharrem İnce’nin bile altında oy alırsa, bırakın koltukta kalmayı, CHP’nin önünden bile geçemez. Dolayısı ile aday olması, “ben üzerine düşeni yaptım ama olmadı” deyip kenara çekilmesi için bir ortam hazırlamakla sınırlıdır. Aksi olur, kendisi bizzat aday olmazsa, bu defa da mutlaka CHP’li olmayan, daha doğru bir ifade ile Muharrem İnce örneğinde olduğu gibi, Genel Başkan alternatifi olarak ortaya çıkmayacak birini bulacaktır. Sağdan da oy almak gibi bir bahanesi var. Bu durum Abdullah Gül takımını da ümitlendiriyor ve heyecanlandırıyor. İşte bu yüzdendir ki, partisinin içinde Genel Başkanlık hayali kuranlar, kendisinden kurtulmanın en garantili yolu olarak gördükleri için ısrarla ve inatla Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olmasını istiyorlar.

İÇERİDEKİ DEHŞET DENGESİ

Bu durum aynısıyla İP’te de yaşanıyor. İP’in başı ortada hiçbir sebep yokken çıktı ve bir önceki seçimdeki tavrının tam tersine, aday olmayacağını ilan etti. Bunun sebebi, söylediği gibi zillet ittifakının elini rahatlatmak, makul bir aday bulmak değil kendi koltuğunu koruma telaşıdır. HDP ile kurduğu kirli ittifak yüzünden zaten pamuk ipliğine bağlı şekilde orada oturuyor. Tekrar aday olması durumunda, kaybedeceği kesin olduğu için o koltukta kalması artık hiçbir şekilde mümkün değildir. İttifakını değil kendisini garantiye alıyor. Tıpkı CHP’de olduğu gibi parti içinde kendisinden kurtulmak isteyen ve Genel Başkan olma hayali kuranlar da, ne yapıp edip, Cumhurbaşkanı adayı yapmanın yollarını arıyor. Dehşet dengesi sadece HDP ile kurulmamış, kendi içlerinde de aynı şey var.

KAPANIN ELİNDE KALACAK

Zilletin durumu budur. Ne kadar uğraşsalar bu gerçeği saklayamıyorlar. Her zaman olduğu gibi özel hesaplar, parti içindeki çekişmeler her şeyin önüne geçmiştir. Seçim tarihi yaklaştıkça zilleti oluşturan partilerin içindeki bu kaynamanın çok daha büyüdüğünü, karşılıklı suçlamalarla birlikte kopmaların yaşandığını hep birlikte göreceğiz. Hatta bu durumun zillet ittifakını darmadağın etmesi de ihtimal dâhilindedir. Bu hâlleriyle bir de iktidar olacaklarını söylemeleri eğer şaka değilse, kelimenin tam anlamıyla bir akıl tutulmasıdır. Siz boş verin iktidar olmayı, seçim kazanmayı, Cumhur İttifakı’nı devirmeyi de, kendinizi kurtarmaya bakın. Zira bu gidişle partileriniz de, planlarınız da kapanın elinde kalacak.

Siyasetcafe.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.