‘Gece Gezenler’ sergisi Trump Art Gallery’de

‘Gece Gezenler’ sergisi Trump Art Gallery’de

Sanatçı Aslı Ekim’in ‘Gece Gezenler’ isimli resim sergisi, 1 Ekim tarihinden itibaren ay boyunca Trump Art Gallery’de sanatseverlerle buluşacak. Türk mitolojisinin canavarlarını konu alan sergide sanatçının 40 parça eseri yer alacak.

A+A-

Trump Art Gallery, Ekim ayı boyunca sanatçı Aslı Ekim’in ‘Gece Gezenler’ adlı kişisel resim sergisine ev sahipliği yapacak. Aslı Ekim’in Türk mitolojisinin canavarları üzerine yaptığı uzun soluklu araştırmalar üzerine kurulu olan sergide 40’tan fazla eser sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

HER RESİM AYRI HİKAYE

 

Türk mitolojisinin kötücül canavarları üzerine 2017 yılından bu yana araştırmalarını sürdüren ve şimdi bu araştırmaları ‘Gece Gezenler’ adlı kişisel resim sergisi ile sanatseverlerle buluşturacak olan Aslı Ekim, her resminde ayrı bir hikayeyi anlatıyor, aynı kültüre ait birbirinden farklı ve güçlü karakterlerin alt edilişleri üzerine 40'a yakın esere imza atıyor.

 

YARATIKLAR TUVALE YANSIDI

Eserlerinde türlü felaket ve olağanüstü durumları açıklayan hikayeleri yansıtan sanatçı, “Şamanların karşı koymak için ayinler düzenlediği bu yaratıklar kaybolmaların, gülmekten ölmelerin, pis kokuların, talihin ve talihsizliklerin nedenidir. Gece ve ay çökünce gölgelere karışan, göze görünen bu canavarlar; havada, karada, yerin dokuz kat altında korkularımızı hissederler. Tüm bunları Güzel Hüma, çok bilinen Gulyabani, göl kenarını bekleyen Kayış Baldır, kafa karıştıran Kiştey’in öykülerini anlatan semboller eşliğinde yağlı boya, akrilik ve çeşitli tekniklerle resmettim” diyor.

 

Sanatçı, aslında bu yaratıkların dünyadaki dengeyi sağladığını, insanlara doğru yolu gösterdiğini, tanrılara inanmak ve ibadet için kötü rolü üstlendiklerini ancak yanlış anlaşılan yaratıklar oldukları için acı çektiklerini ve varoluş amaçlarını yerine getirdiklerini belirtiyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.