1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Geri dönüşüm temalı yarışma
Geri dönüşüm temalı yarışma

Geri dönüşüm temalı yarışma

Atılan çöplerin çevreye etkileri ve geri dönüşümü konusunda toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan ‘Farkında Mısın?’ başlıklı Ulusal Fotoğraf ve Kısa Video Yarışması, İstanbul Havalimanı (IGA) ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliğiyle yapılacak

A+A-

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde gelecek nesillere tertemiz, yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarını sürdüren iGA, Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliği yaparak Ulusal Fotoğraf ve Kısa Video Yarışmasına imza attı.

 

 

Başvuruları 23 Aralık 2019 tarihinde başlayan yarışmanın fotoğraf ve kısa video olmak üzere iki ayrı kategorisi bulunuyor. Yarışmaya başvurular 29 Şubat 2020 tarihine kadar devam edecek olup, amatör ve profesyonel herkesin katılımına açık olacak.

 

 

AMAÇ ÇEVRE FARKINDALIĞI

Kaynaklarımızın her geçen gün daha da tükendiğine, çevreye atılan her parça çöpün doğada yüzyıllarca kaldığına ‘Farkında Mısın?’ yarışmasıyla dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

 

 

Başvuruları yarışmanın internet sitesinden online olarak yapılabilecek yarışma sonunda, her iki kategoride belirlenen ilk 3 eser sahibine para ödülleri verilecek. Her iki kategoride sergilemeye değer 20’şer eser belirlenecek ve bu eserler belli bir süre İstanbul Havalimanı’nda sergilenecek.

 

 

Mart 2020 itibarıyla sonuçlanacak yarışmanın jüri üyeliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Uzman Psikolog Prof. Dr. Zuhal Baltaş, Fotoğraf Sanatçısı Gültekin Çizgen, CNN Türk Program Yapımcısı Güven İslamoğlu, İGA CEO Danışmanı Ülkü Özeren, İGA Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Şengül ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Vargı oluşturuyor.

 

 

Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın Genel Müdürü Emrah Bilge konuyla ilgili “Çöp, aslında biz çöp olduğuna karar verinceye kadar kullandığımız her şey. Bir nesnenin çöp olduğuna işimize yaramadığını, artık kullanmak istemediğimizi düşündüğümüzde karar verir ve onu çöpe atarız. Çöp kolayca atılır ki gözümüzden de bizden de uzak olsun. Peki, bu çöplerin nereye gittiğini, doğada ve kendi sağlığımız üzerinde ne etkileri olduğunu düşünüyor muyuz? “Farkında Mısın?” bu soruların cevaplarını düşündürmeyi, birey olarak neler yapabileceğimizi görsel yollarla ortaya koymayı hedefliyor” sözlerine yer verirken, herkesi çevre için farkındalık oluşturmaya davet etti.

 

 

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İGA CEO Danışmanı Ülkü Özeren İstanbul Havalimanı’nda başarıyla sürdürülen çalışmalardan bahsederken atık sorununun kaynağında çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Özeren, “Farkında Mısın?” Ulusal Fotoğraf ve Kısa Video Yarışması’nın önemli bir çevre farkındalığı yaratacağını vurgularken, kaynakları daha verimli kullanma yönünde başta atık oluşumunun yollarının bulunmasının gerekliliğine dikkat çekti.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.