Gezici’nin son anketi Akşener’i uçurdu

Gezici’nin son anketi Akşener’i uçurdu

Gezici Araştırma şirketi son anket sonuçlarını açıklandı. Murat Gezici, Meral Akşener'in kurduğu İyi Parti'yi resmen uçurdu. Sonuçlar ortalığı karıştıracak.

A+A-

SONUÇLAR ŞOK EDİCİ

Meral Akşener ve ekibinin kurduğu İyi Parti muhtemel seçimde ne kadar oy alacak? Merak edilen sorunun yanıtı için kamuoyu araştırma şirketleri devrede. Referandum sonuçlarını bilen üç araştırma şirketinden biri olan Gezici Araştırma'nın son anket sonuçları ortalığı karıştıracak.

Türkiye genelinde 10-15 Ekim günlerinde 4.638 katılımcıyla yüz yüze görüşme metodu ile yürütülen araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde eksi artı yüzde 2.5 olarak belirtildi.

anket1-001.jpg

Düzenlenen anketin İyi Parti'nin resmi kuruluşunun ilan edildiği 25 Ekim'den 10-15 gün öncesinde yapılması dikkat çekti.

Gezici Araştırma şirketinin son anketinde eski Meral Akşener'in kurduğu İYİ Parti'nin olası bir erken seçime girmesi durumunda yüzde 19.5 oranında oy alabileceği, bu durumda da AK Parti'nin oyunun yüzde 43.8 göründüğü ifade edildi.

anket.jpg

MHP VE HDP BARAJ ALTI, CHP’DE BÜYÜK DÜŞÜŞ
Gezici Araştırma'nın anketine göre, İYİ Parti'nin seçime girmesi durumunda katılımcıların yüzde 18.5'i CHP'ye, yüzde 8.8'i MHP'ye ve yüzde 7'si ise HDP'ye oy vereceğini söyledi. Bu durumda MHP ve HDP, TBMM'ye girmek için gerekli olan yüzde 10'luk barajın altında kalıyor.

AK PARTİ GERÇEĞİ

İYİ Parti'nin katılmadığı bir erken genel seçim olması durumunda ise katılımcıların yüzde 47.1'i AK Parti'ye, yüzde 26.8'i CHP'ye, yüzde 13.5'u MHP'ye ve yüzde 9.8'i de HDP'ye oy vereceğini kaydetti.

anket2-001.jpg

MURAT GEZİCİ AKŞENER’İ UÇURDU
Şirketin sahibi Murat Gezici, araştırmaya göre katılımcıların yaklaşık yüzde 60'ının Akşener'in siyasi duruşunu olumlu olarak değerlendirdiğini, yüzde 32'sinin ise olumsuz bulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Araştırmaya katılanların Akşener parti kurduğunda oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 10.1'i kesinlikle her koşulda oy vereceğini ifade ederken yüzde 19.1'i oy verebileceğini, yüzde 17.8'i kararsız olduğunu ifade etmektedir. Toplumun yüzde 50'sine yakın bu oran Akşener’in kurduğu partiye oy verme potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor."

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum