1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güçlü bir ekonomimiz var!
Güçlü bir ekonomimiz var!

Güçlü bir ekonomimiz var!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den iddialı açıklamalar. İşte detaylar;

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Türkiye ekonomisine yönelik açıklamarda bulundu. Bakan; "Okyanuslarda büyük dalgalarla mücadele edebilen, ne yapsalar boş dedirtecek kadar güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var." dedi.
Zeybekci, "Leğende kağıttan gemiler gibi bir sallanmada ters dönen bir ekonomimiz yok. Okyanuslarda büyük dalgalarla mücadele edebilen, ne yapsalar boş dedirtecek kadar güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var." şeklinde konuştu.


Ekonomi Bakan, Denizli İhracatçılar Birliği'nde (DENİB) Türk Eximbank ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında düzenlenen "İhracatçı Firmalara Yönelik İşletme Sermayesi Garanti Programı İş Birliği Protokolü" imza töreninde, Eximbank'ın Ekonomi Bakanlığı'na bağlanmasının ardından bakış açılarını değiştirdiklerini, normal bir banka gibi çalışmasını sağladıklarını, kredi olanaklarını genişlettiklerini belirtti.     
Dünyanın çok ilginç bir dönüm noktasında olduğunu ve dünyada ticaret savaşlarının baş göstereceğine vurgu yapan Zeybekçi; 2018'in ilk çeyrekteki büyüme rakamını yıl sonuna kadar sürdürmek istediklerini, bunun için de Eximbank'ın üzerine çok iş düştüğünü belirtti.


DÜNYADA ÇOK ÖNEMLİYİZ 
Türkiye'nin eskisi gibi olmadığını, artık çok değiştiğini dile getiren Zeybekçi, şunları söyledi:
"Türkiye ekonomisi o Türkiye ekonomisi değil. Çok güçlü bir ekonomimiz var. Artık denizlerde, büyük okyanuslarda seyahat edebilen bir gemi gibi. Leğende kağıttan gemiler gibi bir sallanmada ters dönen bir ekonomimiz yok. Okyanuslarda büyük dalgalarla mücadele edebilen, ne yapsalar boş dedirtecek kadar güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var. Bunun için de bu dönemde Türkiye belki bazı spekülatörler için, bazı spekülatif hareketler için de o dalga boylarından en çok yararlanmak istenilen bir ülke olarak görülebilir. Bunların da hepsinin geçici olduğunu hep beraber göreceğiz. Çünkü makro ekonomik sonuçlara baktığımız zaman Türkiye açısından hakikaten dünyada çok önemli ülkelerden bir tanesiyiz. Büyümede G-20 ve OECD'de bir numarayız, AB'de İrlanda ile beraber birinciliği paylaşıyoruz. İstihdam rakamlarımıza baktığımız zaman geçen yıl 1 milyon 360 bin vatandaşımızı iş sahibi yapmışız. 12 aylık geriye doğru aldığımız zaman son 12 ayda 1 milyon 60 bin yeni vatandaşımızı iş sahibi yapmışız. Türkiye gerek ihracatta, gerek bu özel sektör yatırımlarında özellikle hizmet sektöründe, turizm alanında da inşallah 2018 yılında yeni bir rekorlar yılı olacak."     


Türkiye'nin kısa vadeli mükellefiyetlerine bakıldığı zaman, özel sektör ve kamunun 1 yıllık vadeli borçlarının 183 milyar dolar, Türkiye'nin Merkez Bankası varlıkları, reel sektörün döviz tevdiat hesapları ile ihracatçıların yurt dışındaki alacaklarının yaklaşık 290 milyar dolar olduğunu anlatan Zeybekci, endişe edilecek hiçbir şeyinin olmadığını vurguladı.     


Türk bankacılık sisteminin ortalama sermaye yeterlilik oranlarının yüzde 15,7, takibe düşen kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 2,9 olduğunu, bu rakamların Polonya'da yüzde 5, Yunanistan'da yüzde 35,5'e kadar çıktığını dile getiren Zeybekci, "Bütün bunlara rağmen bu derecelendirme kuruluşlarının bu yöndeki Türk bankacılık sistemine bu şekildeki yaklaşımları ve özellikle Merkez Bankasının para politikaları ile ilgili almış olduğu güçlü karardan 1,5 saat sonra aceleyle böyle bir açıklama yapmaları çok anlamlıdır ama hiçbir sonuç da alamayacaktır. Onun için biz işimize bakacağız. Yine bu yıl göreceksiniz Türkiye'nin büyümesi, dengeli, sürdürülebilir bir büyüme ile ilgili büyümesinde yine mecburen yıl içinde 3-4 defa yukarı yönde revize edecekler." 

İHRACAT OLUMLU ETKİLENECEK
Türkiye'nin ihracat noktasında da çok olumlu sonuçlar elde edecceğini belirten Zeybekçi, bütçe açğının son derece makul düzeyde olduğunu, Türkiye'nin cari açığını sürdürülebilir bir seviyeye düşürerek enflasyonla mücadeleden asla vazgeçilmeyeceğini söyledi. Özellikle 24 Haziran sonrası bambaşka bir döneme girileceğine dikkat çekti.

Konuşmalar tamamlandıktan sonra ihracatçılara işletme sermayesi sağlayacak olan 200 milyon dolarlık iş birliği protokolü, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici arasında imzalandı.     

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.