1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gül parti kuruyor! İsmi bile belli
Gül parti kuruyor! İsmi bile belli

Gül parti kuruyor! İsmi bile belli

Gündem bu iddia ile çalkalanıyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün parti kurduğu isminin bile belli olduğu iddia edildi. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Barış Yarkadaş, çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in içinde bulunduğu hareketin kuracağı yeni partinin adının bile hazır olduğunu belirten Barış Yarkadaş, şunları söyledi:

Abdullah Gül Başbakan değil, Cumhurbaşkanı olmak istiyor. Bunun için de farklı siyasi arayışlar içinde olduğunu yakın çevresinden biliyorum. Gül’ün Cumhurbaşkanı olabilmesinin yolu, kendisine yakın bir partinin kurulması ve bu partinin de parlamentoda olmasından geçiyor.

Mevcut AKP yapısının kendisine cumhurbaşkanlığı kapısını açmayacağını biliyor artık. Bu yüzden içerideki çelişkilerden de faydalanarak yeni bir partinin kendisine destek olmasını bekliyor istiyor. Bunun için Bülent Arınç’la, Sadullah Ergin’le, Hüseyin Çelik’le sıkı ilişki içinde olduğunu biliyorum.

Hatta, partinin ismi üzerine bile konuşuldu. Bu isimlerden bir tanesi Milli Parti, bir diğeri Yeniden Atılım Partisi. Yeniden Atılım Partisi, AKP’nin ilk adıydı aslında.

Ama bu isimden vazgeçip, AKP ismi üzerinde uzlaşıldı. Abdullah Gül, cumhurbaşkanının yeniden Meclis tarafından seçilmesi gerektiğin ve kendisinin de bu yolla cumhurbaşkanı olabileceğini düşünüyor. Gül’ün temel problemi çekingen ve ürkek olması.”

Abdullah Gül’ün çekingen davrandığını kaydeden Yarkadaş şöyle devam etti:

“Belki kendince kaybedeceği şeylerin olduğunu düşünüyor. Gül’ün hızlıca harekete geçmesinin önündeki en temel engel, AKP içindeki ayrılıkların henüz yeterince derinleşmemiş olmadığını düşünmesi.

Gül gibi deneyimli siyasetçiler, şartların iyice olgunlaşmasını bekler. Arınç’ın yeni bir partinin genel başkanlığına hazır olduğunu biliyoruz. Davutoğlu da bu oyunun içinde yer alıyor. Başbakanlığını muhafaza etmek için, milletvekilleriyle ilişkilerini sıklaştırıyor. Şu anda Davutoğlu ile hareket edecek 58 milletvekili var. Davutoğlu bunu 100’ün üzerine çıkarmak istiyor. Yüzde 15’in üzerinde oy aldığını Cumhurbaşkanı’nın önüne giden anketlerden de görüyoruz. AKP içinde de Erdoğan ve Davutoğlu’nun uygulamalarından rahatsız olan belli bir kesim var.

Bu kesim, AKP çizgisinde bir parti kurulursa geçmeye hazırlar. Zaten Boydak’lara ve Naksan’a aşırı bir şekilde yüklenilmesinin sebeplerinden biri de budur. Zaman gazetesine el konulmasının temel sebeplerinden biri de budur. Çünkü böyle bir parti kurulursa, Zaman okurlarının da bu partiye destek verebileceği düşünülüyor.”

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler