1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Gül, TÜSİAD'ın Teklifini Kabul Etti
Gül, TÜSİAD'ın Teklifini Kabul Etti

Gül, TÜSİAD'ın Teklifini Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan'ın "vatan haini" dediği TÜSİAD'ın davetini geri çevirmedi.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın 'vatan hainliği' ile suçladığı TÜSİAD, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet etti. Gül de hükümet ile arasında gerginlik bulunan TÜSİAD'ın bu davetini geri çevirmeyerek kabul etti.


"VATANA İHANET POLEMİĞİNDEN" SONRA BİR İLK

Türkiye'nin en büyük sanayicilerinin bir araya geldiği TÜSİAD, ocak ayında başkanları Muharrem Yılmaz ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında yaşanan "vatana ihanet" polemiğinden sonra ilk kez Ankara'ya geliyor. TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu (YİK) perşembe günü başkentte toplanacak.

TARTIŞMAYI BAŞLATAN SÖZLER

TÜSİAD Başkanı Yılmaz, 23 Ocak'ta yapılan genel kurul toplantısında yaptığı açıklamada "Hukukun üstünlüğüne riayet edilmeyen, yargı mekanizması Ab normlarında çalışmayan, düzenleyici kurumlarının bağımsızlığına gölge düşen, vergi cezaları veya başka türlü cezalarla şirketlerinin üzerinde baskı kurulan, ihale yasası onlarca kez değiştirilen böyle bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Yılmaz'ın yaptığı bu açıklamaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şu sözlerle yanıt vermişti: "Kalkıp da TÜSİAD'ın başkanı küresel sermaye gelmez ifadesi kullanamaz. Bu cümleyi kullanıyorsa bu vatana ihanettir. Sen küresel sermaye gelmez ifadesini kullanarak kendi hükümetini tehdit ediyorsun öyle mi? O zaman cevabını alacaksın."

"ÇAĞDAŞ CUMHURİYET İSTİYORUZ"

TÜSİAD Başkanı bu sözlere, Taha Akyol'un programında yanıt vererek "Vatan haini söylemini reddediyorum. Biz ne ananas cumhuriyeti, ne muz cumhuriyeti istiyoruz. Biz çağdaş bir cumhuriyet istiyoruz" demişti.

DAHA DA GÖRÜŞMEYECEKTİ

TÜSİAD'la ilgili sert söylemlerine devam eden Erdoğan, bundan sonra ne kendisinin ne de bakanlarının TÜSİAD ile görüşmeyeceğinin sinyalini vererek "Sen hangi yüzle bu idarenin bakanlarını TÜSİAD'a davet edeceksin, bizimle herhangi bir işini görmeye geleceksin, hangi yüzle?" diye konuşmuştu.

GÜL, DAVETİ KABUL ETTİ

Hükümet ile TÜSİAD arasında yaşanan bu gerginliği ardından sürpriz bir gelişme yaşandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "vatan hainliği" ile suçladığı TÜSİAD, perşembe günü Ankara'da düzenlenecek Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'na Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü davet etti. Gül de daveti kabul etti.

BUNU İLK KEZ YAPMIYOR

Aslında Gül bunu ilk kez yapmıyor. 16 Ocak'ta Başbakan Erdoğan'ın iki yıldır görüşmediği Müteahhitler Birliği Başkanı'nın davetini kabul ederek yeni binalarının açılış törenine katıldı. Geçen hafta Çankaya Köşkü'nde verdiği resmi yemeğe AKP'den 17 Aralık sürecinde cemaat tartışmaları nedeniyle de ayrılan İzmir Milletvekili İlhan İşbilen ile Gülen okullarının temsilcisini davet etti. Şimdi gözler perşembe günkü toplantıda. Kulislerde, bu davetle TÜSİAD'ın Cumhurbaşkanlığı yarışında Gül'den yana tavır koyduğu iddiası dillendiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.