1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gül ve Babacan’ın kuracağı partinin genel başkanı kim olacak?
Gül ve Babacan’ın kuracağı partinin genel başkanı kim olacak?

Gül ve Babacan’ın kuracağı partinin genel başkanı kim olacak?

Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın 1 nisandan sonra parti kuracağını ama bu yeni oluşumda Ahmet Davutoğlu’nun olmayacağı söyleniyor.

A+A-

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, “Gül ve Babacan’ın parti kurma çalışmaları” adlı başlıkla bir yazı kaleme aldı. Yazar Selvi, Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın 1 nisandan sonra parti kuracağını ama bu yeni oluşumda Ahmet Davutoğlu’nun olmayacağını söyledi.

Peki yeni partinin genel başkanı kim olacak? Yeni kurulacak parti hakkında Ak Parti tabanı tarafından nasıl karşılanıyor? İşte yanıtı…

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin köşe yazsında şunlara yer verdi;

Gül ve Babacan’ın parti kurma çalışmas

Yerel seçimlere odaklandık ama siyasette çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal’ın 18 Şubat tarihli “Rabarba siyaseti” başlıkla yazısında “Ankara’nın arka sokaklarında yeni siyasi defterler açılıyormuş” diye dikkat çektiği yeni parti kurma çalışmaları somut adımlara dönüşüyor.

Daha önce AK Parti’de cumhurbaşkanlığı ve bakanlık gibi önemli görevlerde bulunmuş isimler tarafından yeni parti kurma çalışmalarının yürütüldüğü söyleniyor. Yeni parti için 1 Nisan’dan sonrası için tarih veriliyor.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın genel başkanlığını üstleneceği bir partiden söz ediliyor. Daha doğru bir deyişle, kurulacak olan yeni partinin başına geçmesi için Ali Babacan’ın ikna edildiği söyleniyor.

Parti kurma çalışmalarının arkasındaki ismin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğu söyleniyor. Abdullah Gül’ün genç, yıpranmamış ve yeni bir isim olması nedeniyle Babacan’ı tercih ettiği söyleniyor. Aslında partiyi kurduranın Abdullah Gül olduğu belirtiliyor. Yani perde arkasındaki lider Abdullah Gül. Ancak kendisi bir parti kurup yola çıkmak yerine Ali Babacan’ın genel başkanlığı üstleneceği bir parti kurmayı tercih ettiği söyleniyor.

Tabii ki adı ‘Abdullah Gül Partisi’ olmayacak. Ama parti için ‘Abdullah Gül partisi’ diyebiliriz. Yeni parti kurma çalışmaları için AK Partili eski bakanlardan bir heyet oluşturulduğu söyleniyor. Heyet, yeni partinin programını yazmaya başlamış. Parlamenter sistemi savunan bir parti öngörülüyormuş.

1 Nisan’dan itibaren partinin kuruluşunda yer almasını istedikleri isimlere teklif götürecekleri söyleniyor. Yeni partinin şansını AK Parti’nin yerel seçimlerde alacağı oy oranı belirleyecek. Abdullah Gül’ün kurduracağı partinin 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre hazırlık yaptıkları söyleniyor.

DAVUTOĞLU NE YAPIYOR?

Yeni parti kurma çalışmalarını yürütenlerin, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’yla da görüşerek “Biz yeni bir parti kuruyoruz. Birlikte çalışalım” teklifini götürecekleri söyleniyor. Abdullah Gül pek sıcak bakmasa da Ali Babacan’ın Davutoğlu konusunda ısrarlı olduğu ifade ediliyor.

Zaten Gül ve Babacan’a yakın isimlerle Davutoğlu’nun da sık sık görüştüğü söyleniyor. Bu arada Ahmet Davutoğlu ne yapıyor? Konferanslar verdiği ve yeni kitaplar yazdığı biliniyor. Kendisini ziyaret edip gidişata ilişkin görüşlerini paylaşanlar olduğu belirtiliyor.

Süreçleri yakından takip eden, bir Türkiye tasavvuru olan Davutoğlu’nun edilgen bir tavır içinde olması beklenmiyor. Davutoğlu’nun henüz yeni parti kurma noktasında olmadığı ifade ediliyor. Ama tecrübeli bir siyaset muhabiri olarak şunu söyleyebilirim ki bu sinyaller gelecekte yeni bir partiyi işaret ediyor.

Abdullah Gül’ün yeni parti kurması AK Parti tabanında nasıl karşılanır? Gül’ün Erdoğan’ın karşısına muhalefet partilerinin cumhurbaşkanı adayı olarak çıkma çabası nasıl karşılandıysa, bu da öyle karşılanır.

YENİ PARTİ NE OLUR?

Cumhurbaşkanlığı fırsatı önüne çıktığında siyasi parti liderleri kendileri aday oldu. DP Genel Başkanı Celal Bayar, ANAP Genel Başkanı Turgut Özal ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirelcumhurbaşkanı seçilip Çankaya Köşkü’ne çıktılar.

Bir tek AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kardeşim Abdullah”diyerek Gül’ü Cumhurbaşkanı yaptırdı. ‘Cumhuriyet Mitingleri’ne ve 27 Nisan e-muhtırasına rağmen. Ama sıra Erdoğan’a gelince Gül, “Kardeşim Erdoğan” diyemedi. 

Erdoğan’ı tasfiye etme girişimi olan Gezi kalkışmasına yönelik sempatik cümleler kurdu, 17 Aralık’tan sonra Fetullah Gülen’e sulhname heyeti gönderdi, 17-25 Aralık’ta Erdoğan’ın bileklerine kelepçe vurulmak istendiğinde “Benim verilmeyecek hesabım yok” diyerek verilecek hesabı olanları ima etmeyi tercih etti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Erdoğan karşıtı cephenin ortak adayı olmak için çaba gösterdi. Gül, zorlu süreçlerde Erdoğan’ın yanında durmak yerine Erdoğan’ı tasfiye etmek isteyenlerin umudu olmayı tercih etti. Çankaya’dan indikten sonra kendisini Cumhurbaşkanı yapan partisine üye dahi olmadı.

Yeni parti kurma çalışmasına gelince, AK Parti tabanında bir umut olarak değil, “ihanet hareketi” olarak görülüyor.”

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.