Gülen CHP'yi dağıttı

Gülen CHP'yi dağıttı

Yerel seçimi değerlendiren CHP'de işler karışık: Kurmaylar, cemaat rahatsızlığını dile getirdi.

9 saat süren PM'de eleştirilerin ana ekseni Cemaat-CHP işbirliği oldu. Eski bakanlardan Sağlar, Kılıçdaroğlu'na "Mersin'i kaybeden Genel Başkan olarak tarihe geçeceksiniz" dedi. Grup Başkan Vekili İnce ise sağ aday tercihini eleştirdi. 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) Toplantısı'nda "CHP yerel seçimler sürecinde Cemaat'le işbirliği yaptı algısı oluştu" eleştirileriyle karşılaştı. PM üyeleri birbiri ardına hem Cemaat'le işbirliği hem sağ ve yanlış adaylarla seçime gidilmesine yönelik eleştirilerini sıraladı. İşte CHP PM'den öne çıkan anekdotlar: 

GÜLEN'E SÖYLENDİ: Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, "Baş danışmanınızın Fethullah Gülen'in Türkiye temsilcisiyle yaptığı konuşmayı gördük. İstanbul Büyükşehir için Mustafa Sarıgül'ün ismini Gülen'in temsilcisine aktarıyor. Herhalde bunun bir açıklaması olmalı değil mi" diye sorunca Kılıçdaroğlu'nun tartışmayı sonlandıran yanıtı şöyle oldu: "Yapsak 'yaptım' derim, neden gizleyeyim. Böyle bir ittifaka girmedik." 

SARIGÜL KAVGASI: İstanbul seçimlerine ilişkin "Sarıgül'ün sarı kaşkoluyla CHP'nin kırmızı bayrakları kavga verdi. İl örgütü kampanyayı yönetemedi" eleştirisini Kılıçdaroğlu da kabul etti. 

KURULTAY TALEBİ GELDİ: Bir PM üyesinin kurultay talebini dile getirirken söze giren Kılıçdaroğlu'nun, "Örgütlerin, Cumhurbaşkanlığı ve şimdiden Genel Seçim startejisine kilitlenmesini istiyorum" diyerek kurultay tartışmalarını da sonlandırdığı konuşuluyor. 

ÖZ EVLATLARIMIZA GÜVENİN: Kılıçdaroğlu'nun, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin "Partinin öz evlatlarına güvenin. Sağdan oy alabilecek solcular bulalım" sözleri üzerine de "Aday belirlerken amacımız kazanmaktı. Cumhuriyetçi demokrat kişileri alıyoruz partiye. Parti programına uymayanları almayız. Ancak bu konuda isme sahip çıkılması gerekirken en ağır eleştiri de partililerden geliyor" dediği öğrenildi.

SERT ÇANKAYA KAPIŞMASI: Toplantıda Ankara Çankaya Belediyesi'ne talip olmasına karşın aday gösterilmeyen Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ile Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın arasında da çok sert bir tartışma yaşandığı öğrenildi. Özbolat'ın, "Çankaya adayını neye göre belirlediniz" sorusuna Günaydın'ın "Anketlerle" yanıtını vermesi tartışmayı alevlendirdi. Özbolat'ın "Anketleri gösterin o zaman" çıkışına Günaydın'ın, "Genel Merkez de inisiyatif kullandı" yanıtını vermesi de Özbolat'ı tatmin etmedi. Özbolat, anketlerin belirleyici olduğu ifade edilen Çankaya, Adana ve Mersin'de açıkça yanlış tercihler yapıldığını savunurken Günaydın'ın yaptığı sunumdaki yüzde 29.6 oy oranını da, “Bakın biraz önce profesyonel bir şirket oy oranımızı yüzde 27.8 olarak açıklıyor. Sayın Günaydın ise 29.6 diyor. Nereden bulmuş bu 29.6'yı? Eğer bu maddi bir hata değilse bir manipülasyondur" dedi. 


ÖZÜR DİLEYECEK MİSİNİZ?

Kendisi de Mersin'e aday adayı olan ancak anket sonuçları gerekçe gösterilerek tercih edilmeyen eski bakanlardan Fikri Sağlar'ın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, "28 yıldır solda olan bir kenti yanlış tercihlerle kaybettik. Bundan dolayı Mersin halkından özür dileyecek misiniz bilmiyorum, ama maalesef tarihe böyle geçeceksiniz" eleştirisini getirdiği öğrenildi.

HİÇBİR ANLAŞMA YAPMADIK

PM'de Cemaat tartışmalarını değerlendiren Kılıçdaroğlu'nun şöyle konuştuğu öğrenildi: "Genel Başkan olarak söylüyorum, Cemaat ile hiçbir özel görüşmemiz olmadı, hiçbir özel anlaşma da yapmadık. 17 Aralık sürecinin ardından Cemaat'in yayın organları söylediklerimizi daha öncekinin aksine büyüttü. Bu algının nedeni de budur. Ancak biz de neden bizim dediklerimizi yazıyorsunuz demedik. Bize oy verenlere de neden bize oy verdiniz, neden destek oldunuz demedik. Biri oy vereceğim derse verme mi diyelim?"

KURULTAY TALEBİ GELEBİLİR AMA SOMUT BİRŞEY YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Genel Kurul Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP'deki toplantılara ilişkin bir soru üzerine Tekin, yerel seçimlerden sonra durum değerlendirmesi yapmak, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri ele almak için dün PM'nin toplandığını, ilerleyen günlerde de örgütlerin çeşitli kademeleriyle bir araya gelineceğini söyledi. 'PM toplantısında küçük bir kurultay talebi getirildiği söyleniyor. Böyle bir şey gündeminizde var mı' sorusuna Tekin, 'Talepler gelebilir ama somutlaşmış bir şey yok' yanıtını verdi.
MHP'DE DE DURUM ACIKLI

AK Parti'nin analizinde MHP, 15 ilde yüzde 5'lik oy oranının altında kaldı. Yüzde 10 barajı iller bazında uygulansaydı, büyükşehir ve il genel meclisi üyeliği sonuçlarına göre MHP 19 ilde barajı geçemeyecekti. Dikkat çekici sonuç ise belediye başkanlığı sonuçları göz önüne alındığında 22 ilde MHP yüzde 10'luk oya ulaşamamış durumda. HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.