Gülen'in referansı Gül çıktı

Gülen'in referansı Gül çıktı

Fethullah Gülen'in ABD'de yeşil kart alarak oturma iznini aldığı tartışmalı süreç dönemin ABD Büyükelçisi CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu tarafından aydınlatıldı.

CHP Genelbaşkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 


Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunan Abdullah Gül'ün Fethullah Gülen ile ilgili bir mesajını ABD'li yetkililere götürdüğü yönündeki habere ilişkin soru üzerine şunları söyledi: 

"O tarihlerde Fethullah Hocanın Amerikan makamlarına yeşil kart başvurusu vardı. Alabilmek için ABD'de uzun süre kalmanız, belli koşulları yerine getirmeniz, belli referanslar almanız gerekiyor. O dönemde, yanlış hatırlamıyorsam, Fethullah Hocanın avukatları tarafından hazırlanan bir belgeyi Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na iletmemiz istendi. Bunun değişik açılardan bir yazışma konusu olma gereği doğdu. Benim kanaatim bu Amerikan Dışişleri'ne gayri resmi olarak iletilen belgenin, Amerikan yönetiminin yeşil kart konusunda kararını birebir etkileyen belge olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu yeşil kartı Amerikan makamları başvuru sahibine vereceklerdi. O belgede neler vardı? Fethullah Hocanın pozitif özelliklerini anlatan, iyi bir din adamı olduğu, toplumsal hizmetlerinin çok geniş olduğu, eğitim alanında çok geniş faaliyetlerinin olduğu şeklinde. Niçin ABD'de yeşil kartı hak ettiğini anlatan bir belgeydi." 

Bir gazetecinin soruyu yanıtlarken "Fethullah Hocanın avukatları tarafından hazırlanan bir belgeyi Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na iletmemiz istendi" ifadesini kullandığını belirterek, "Kim istedi?"diye sorması üzerine Loğoğlu, "Dışişleri Bakanlığı" karşılığını verdi. "Yani Abdullah Gül mü istedi?" denilmesi üzerine ise "O dönem Dışişleri Bakanıydı Sayın Gül" dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.