'Hak Engelleme' davası açılmıştı! TÜVTÜRK yöneticilerine hapis cezası

'Hak Engelleme' davası açılmıştı! TÜVTÜRK yöneticilerine hapis cezası

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası üyelerinin dava açtığı Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonları yöneticilerine 1 yıl 3’er ay hapis cezaları verildi.

Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonları yöneticilerine, DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası üyelerini ‘Silah göstererek tehdit etmesi’ iddiasıyla “Sendikal Hakların Kullanılmasının Engelleme” suçundan dava açılmıştı.

Dava sonuçlandı. Muğla Tüvtürk Araç Muayene İstasyonlarının 5 yöneticisine 1 yıl 3’er ay hapis cezaları verildi.

Kararın ardından Nakliyat - İş Sendikası bir basın açıklaması yayınladı.

 

İşte o açıklama:

 

Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonları yöneticilerine, Üyemiz İşçilere Silah Göstererek Tehdit Etmesi Nedeniyle,  “Sendikal Hakların Kullanılmasının Engelleme” Suçundan 1 Yıl 3’er Ay Hapis Cezaları Verildi.

Sendikamız,  Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de örgütlenmiş ve yasal çoğunluk sağlanmıştır. Bu süre içerisinde işveren sendikamıza üye olan işçilerden 18 işçiyi işten atmıştır. İşten atılan üyelerimiz Muğla Araç Muayene İstasyonunda işe geri dönüş mücadelesi ve sendikal hakları için 1000 günün üzerinde direniş devam etmiştir.

 

a-012.JPG

 

Sendikamız ve üyemiz işçilerin örgütlenme aşamasında, işverenin işçilere yönelik silah gösterme ve tehditlerle ilgili olarak da Türk Ceza Kanunu  118/1 maddesine göre Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına “Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi” nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu.

Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesinde Sendikamız Avukatı Tacettin Çolak’ın takip ettiği duruşmaların sonunda mahkemece 08 Temmuz 2021 günü verilen kararla Muğla Tüvtürk Araç Muayene İstasyonlarının 5 yöneticisine 1 yıl 3’er ay hapis cezaları verildi. 

Davadan önce sendikamız ve üyelerimiz tarafından yapılan Suç Duyurusu hakkında ilkin Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı kovuşturmaya yer olmadığına dair  (takipsizlik)  karar vermişti. Ancak Sendikamız avukatları karara itiraz etmişti. İtirazımız üzerine Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Sendikamız üyelerinin ifadeleri yeniden incelemiş ve;

“Bulundukları iş yerinden bir kısmının 2009 ve 2008 yıllarından itibaren aynı yerde çalıştıkları görülmekle birlikte 02-06-14-17/08/2018 tarihlerinde ve işten ayrılış gerekçelerine de bakıldığında benzer gerekçelerle ( 01, 04 numaralı kodlar ) işveren tarafından çıkarıldıklarına dair hayatın olağan akışına aykırı işlemleri gösteren ve müştekilerce iddia edilen tehdit konusunu (işten çıkarılma) doğrulayan kayıtlar doğrultusunda, şüphelilerin kendilerine isnat olunan her müştekiyle farklı zamanlarda irtibata geçerek tehdit suretiyle sendikal hakların kullanılmasını engelleme (Üye olmamaya yönelik) suçunu işledikleri hususunda kuvvetli şüphenin oluştuğu anlaşılmakla; Şüphelilerin mahkemenizde yargılamalarının yapılarak yukarıda yazılı sevk maddeleri uyarınca CEZALANDIRILMALARINA karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur.”  denilerek dava açılmış ve dava sonucunda 5 yönetici hapis cezası almıştır. 

 

juju.JPG

 

Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İstasyonlarındaki mücadelemiz gerek istasyon önündeki direniş ile gerek hukuki alanda önemli kazanımlarla sürmüştür. İşten çıkartılan tüm üyelerimizin işe iade davaları kazanılmış, Sendikamızın yetkisine yapılan itiraz Yerel Mahkemede ve İstinaf Mahkemesinde Sendikamızın lehine sonuçlanmıştır. Örgütlenmemiz ve Direnişimiz, işverenin haksız, hukuksuz baskı ve tehditlerine karşı kararlı bir biçimde 1000 günün üzerinde sürmüştür.  Muğla Tüvtürk Taşıt Muayene İstasyonlarında İşçiler sendikalı, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine kavuşana kadar mücadelemiz sürecek.'

 

Siyasetcafe.com

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.