1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hayatı kaçırmayanlar Kulübü Türkiye’yi dolaşıyor
Hayatı kaçırmayanlar Kulübü Türkiye’yi dolaşıyor

Hayatı kaçırmayanlar Kulübü Türkiye’yi dolaşıyor

Türkiye'de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından birinin en önemli problemlerinden biri de idrar kaçırma… Yaşanan bu problemi konuşmak üzere Kadıköy’de Nergis Kumbasar'ın moderatörlüğünde ‘İdrar Kaçırmak Bir Problemdir’ konulu bir seminer gerçekleşti.

A+A-

İdrar kaçırma konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren Kontinans Derneği ve proje temsilcisi ünlü sanatçı Nergis Kumbasar, "Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü" projesi için tekrar bir araya geldi. Proje kapsamında yoğun bir katılımın gerçekleştiği ilk seminer ise İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nde yapıldı. İlk durakları olarak İstanbul’u seçen bu ekip 8 şehir daha dolaşarak hastalıkla ilgili daha çok insana ulaşmayı amaçlıyor.

 

 

 

Kadıköy Belediyesi Sosyal Yaşam Evi’nin desteklediği ve Kozyatağı Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen "İdrar Kaçırmak Bir Problemdir" konulu bilgilendirme semineri Nergis Kumbasar'ın moderatörlüğünde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ve yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Oktay Demirkesen’in konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti.

 

SIRADAKİ DURAK ANKARA

Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün ikinci durağı ise 15 Ekim tarihinde Ankara olacak. Ayrıca İstanbul ve Ankara’dan sonra ise Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Gaziantep, Erzurum ve Trabzon belediyelerinde de bilgilendirme seminerlerinin düzenleneceği açıklandı. Bilgilendirme seminerleri ile birlikte Nergis Kumbasar sokak röportajları ile konuyu daha çok kadına duyurmayı hedefliyor.

 

 

HASTALAR ÖNYARGILI

Bu hastalığın belirtisinin arkasında çok fazla hastalık da yatabildiğini ifade eden Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan, doğru ve hızlı tedavi için idrar kaçırmanın tiplerini ve sebeplerini de kontrol etmenin önemine vurgu yaptı. Hastaların tedavi noktasında ilaç ya da ameliyat ön yargısıyla doktora gittiğine dikkat çeken Tarcan şöyle devam etti: “Nasıl ve ne zaman idrar kaçırıyorsunuz? Ani bir sıkışma hissiyle mi idrar kaçırıyorsunuz? Bunun adı sıkışma tipi idrar kaçırma. Öksürmeyle, aksırmayla yapılan idrar kaçırma ise stres tipi idrar kaçırma diyoruz. Her ikisine de sahipseniz karışık tipte idrar kaçırma. Hiç fark etmeden devamlı damla damla bunun adı da devamlı tipte idrar kaçırma. Hareket kabiliyetiniz iyice azalmış ise hareket güçlüğü yaşıyorsanız buna da fonksiyonel tipi idrar kaçırma diyoruz. Hekimin bunu iyi ayırt etmesi lazım. Doktorlar da o yüzden bununla ilgili size detaylı sorular sorarlar. Bazen sorularla da cevap bulunamayınca testlerle de idrar kaçırmanın hangisi olduğu da ortaya çıkar.”

 

İHMAL ETMEMELİ

 

İdrar kaçırmada hastalığın tiplerinin çok önemli olduğunu söyleyen Oktay Demirkesen, “40-50’lerde stres tipi idrar kaçırma daha sık yaşanıyor. Daha ilerleyen yaşlarda ise fonksiyonel tipi idrar kaçırma oluyor her iki tarafta. Hangi sebepten olduğu ayırt edildikten sonra ise tedavi şekli belirleniyor.” dedi.

 

Kahkaha atarken ya da gülerken de idrar kaçırmaları yaşanmasına değinen Tufan Tarcan, “Eğer çocuklarınız 4 yaşını doldurmuş ve hala daha tam kuru değilse bir hekime başvurması gerekiyor. Masum idrar kaçırmanın önüne bir an önce geçilmeli. Çocuklarda sosyal etkileri olabiliyor. Hatta böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor.” diye konuştu.

 

YÜRÜYÜŞ VE PİLATES ÇOK FAYDALI

Gebelik döneminin risk faktörü taşıdığına dikkat çeken Demirkesen, “Yürüyüş ve pilatesin idrar kaçırmaya pozitif etkisi var. Stres tipi idrar kaçırmaya özellikle faydası olacağını söyleyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum