1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP Kongresi'nde ihanet seramonisi!
HDP Kongresi'nde ihanet seramonisi!

HDP Kongresi'nde ihanet seramonisi!

HDP’nin Başkent Ankara’da gerçekleştirdiği 3. Olağan Kongresi adeta ihanetin seromonisi gibiydi. HDP’nin yeni eş başkanı “Afrin’de büyük bir direniş gerçekleşiyor” dedi.

A+A-

HDP’nin 3. Olağan Kongresi Ankara Spor Salonu’nda başladı. Ana sloganı “Dirençliyiz, umutluyuz, kararlıyız” olan kongrede ilk olarak eşbaşkan adayları Sezai Temelli ve Pervin Buldan salona giriş yaptı. Salonda ve salonun dışında 32 bin partilinin olduğu açıklandı.

İHANET SERAMONİSİ

Salona çanta, laptop, şarj aletiyle girilmesine izin verilmezken salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Salonda kurulan ekranda tutuklu HDP milletvekillerinin fotoğrafları yansıtıldı. Uluslarası partilerin ve temsilcilerin mesajları okunurken kongreye katılan Baskın Oran, Akın Birdal, Fikret Başkaya gibi isimler sayıldı, Suruç Ailelerine selam gönderildi.

Salona “Adalet”, “Demokrasi”, “Gazetecilere Özgürlük”, “Gençlik Tektipleşmiyor”, “İnançlara Özgürlük” pankartları asıldı. Kongrede eş genel başkan seçimleri yapılacak, tek liste olarak İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve 25. Dönem Milletvekili Sezai Temelli oylanacak. Ayrıca Parti Meclisi ile Disiplin ve Danışma Kurulu üyeleri de belirlenecek.

Kongrede konuşan Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın “Afrin’de büyük bir direniş gerçekleşiyor. Neden? Çünkü siz halklara karşı savaş açarsanız kaybedersiniz. Çünkü Afrin halkı kendi evini, kendi yaşamını koruyor” sözleri tepki çekti.

hdpes.jpg

DEMİRTAŞ’A GÖRE HDP TÜRKİYE PARTİSİYMİŞ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden kongreye mesaj gönderdi. Sırrı Süreyya Önder tarafından okunan Demirtaş'ın mesajında özetle şu ifadeler yer aldı:

"Bilmenizi isterim ki, kalbim olanca sıcaklığıyla kongre salonunda atıyor.

Bütün halkımıza, özellikle değer ailelerimize, bütün çalışma arkadaşlarıma, kadın ve genç yoldaşlarıma ayrı ayrı binlerce kez teşekkür ediyorum. Eşime ve bütün aileme özel olarak teşekkür ediyorum.

Sizlerin mücadelesi, emeği, morali ve desteği beni her zaman ayakta tuttu ve güç verdi. En büyük kaygım bu anlamlı desteğe layık olmak ve sizleri mahcup etmemektir.

HDP’de birlikte eş başkanlık yapmaktan onur ve mutluluk duyduğum ve şu dakikaya kadar da seçilmiş Eş Genel Başkan olan Figen Başkanımıza, onun şahsında cezaevindeki bütün siyasi tutsaklara selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

Direnişe faşizmin cevabı tutuklama olacaksa, bin tane daha yeni hapishane yapsalar, bizi dolduracak yer bulamamalılar. HDP böylesi bir kararlı ve cesur duruşu, geç kalınmış öncülüğü derhal üstlenmelidir.

Bütün içtenliğimle söylemek isterim ki, halen sizlere karşı mahcup ve borçlu hissediyorum kendimi. Çünkü bizler ‘Mezar taşıma, 'halkına borçlu gitti' diye yazın’ inancına sahip olanların geleneğinden geliyoruz.

HDP Türkiye’nin partisi midir, değil midir? Buna halklarımız karar veriyor zaten. Ama şunu herkes bilsin ki; HDP, AKP-MHP’nin kurmak istediği faşist Türkiye’nin partisi değildir. Türkiye’nin hırsızlarının partisi de değildir. Türkiye kalantorlarının, rüşvetçilerinin, kan emicilerinin partisi hiç değildir. HDP, Türkiye ezilenlerinin partisidir. Türkiye’nin yoksullarının, yok sayılanlarının partisidir. Evet, HDP bu yönüyle gerçek bir Türkiye partisidir.

Bizim hayalimizdeki Türkiye ile faşizmin vadettiği Türkiye arasında en küçük bir benzerlik yoktur. Bu nedenle HDP ne kadar Kürt ezilenlerinin partisi ise o kadar da Türk ezilenlerinin partisidir. Partimizin temel hedeflerinden birisi de etnik kimlik ayrımcılığını ortadan kaldırarak, herkesi eşit ve özgür yurttaş kılmayı başararak, etnik temelli siyaset ihtiyacına son vermektir. Önümüzdeki dönem bir yandan faşizm ile mücadele, bir yandan da kritik seçimlere hazırlanmak gibi tarihi sorumluluklarımız vardır. Bu Kongre ile birlikte tarihi rol ve misyonlarımıza layık olacak bir çalışmayı hep birlikte ortaya koyacağız. Yeni Eş Genel Başkanlar ve yeni yönetimimiz etrafında kenetlenecek, tam bir yoldaşlık ve dayanışma ruhuyla mücadeleyi büyüteceğiz.

Bu Kongre vesilesi ile beni yeniden Eş Genel Başkan olarak öneren bütün arkadaşlarıma ve halkımıza özel olarak teşekkür ederim. Beni bir kez daha onurlandırdığınız için şükranlarımı sunuyorum. Ancak daha önce izah ettiğim gerekçelerle görevimi yeni arkadaşlara devretmeyi siyasi ve ahlaki sorumluluğumun gereği olarak görüyorum. Sizlerin desteği ile seçilecek yeni Eş Genel Başkanlarımızı şimdiden kutluyor, başarı ve dayanışma duygularımı iletiyorum.

Kongremizin büyük bir başarı, coşku ve heyecan ile tamamlanacağına olan inancımla büyük bir hasretle hepinizi kucaklıyorum. Hücre arkadaşım Abdullah Zeydan ile birlikte hepinize selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz.

Büyük direneceğiz, büyük kazanacağız!

Mutlaka kazanacağız!"

FİGEN YÜKSEKDAĞ'DAN MESAJ

Kocaeli F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da kongreye mesaj gönderdi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından okunan Yüksekdağ'ın mesajı şöyle:

"Bugün toplanan kongre sadece bir kongre değildir. Boyun eğmeyen, vazgeçmeyen demokratik halk iradesidir. Hayatta ve siyasette silahtan, savaştan, yalandan, baskıdan, paradan büyük güçler olduğuna inanmaktır.

Radikal demokrasi utku ve pratiğiyle Türkiye’nin HDP’lileşeceği, yani herkesin adalet, onurlu barış, eşitlik, özgürlük ve farklılıklarıyla bir arada yaşayabileceği bir ortak vatan için birlikte yürüyeceğiz.

Bugün bölgeyi savaş cehennemine çeviren bütün zalim, sömürücü, işgalci iktidarlar karşısında yeni bir demokratik siyasi model, yeni bir ufuk yükseliyor. Ankara’dan Afrin’e bizleri birleştiren aynı ufka bakıyor olmaktır.

Bütün inancımızla bir kez daha söylüyoruz: Savaşa karşı, ölüme karşı yaşam, zaferimiz olacak."

SIRRI SÜREYYA ÖNDER BİZ EMANETÇİYİZ DEDİ

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bu halk özgürlük ve barış mücadelesi için seferber olmuştur. Ne mutlu size ne mutlu sizin temsilciniz olanlara. Bu iradenin gücünü kırmak için zalimce, zorbaca zindanda tutulan başta Eşgenel Başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve tüm vekil arkadaşlarımızı, belediye başkanlarımızı saygıyla selamlıyoruz. Onların bize devrettiği bayrağı başkasına devredene kadar yere düşürmeme sözü veriyoruz.”

HDP EŞ GENEL BAŞKANI KEMALBAY KANIN DURMASINI İSTEDİ

Kongrede konuşan Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay şöyle konuştu: "Biz bu ülkede kanın durmasını istiyoruz. Barış içinde, müzakere sürecinde hakların birlikte olması için çaba harcadık. Mevcut iktidar bu imkanı ortadan kaldırdı. Burada bugün 11 askerin hayatını yitirdiği bilgisi geldi. Askerler de insan. Ve bizler insanı yaşatmalıyız. Askeri de yaşatmalıyız. Herkesi yaşatmak bizim sorumluluğumuzdur. HDP bu bilinçle bugüne kadar mücadele etti. Kendi yaşamından yola çıktı. Kimsenin, çocukları savaşa sürmeye hakkı yoktur."

CHP ADINA ENGİN ALTAY KATILDI

Kongreye Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) Genel Başkanı Erkan Baş, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun, Halkevleri Eş Genel Başkanları Nuri Günay ve Dilşat Aktaş da katıldı. Kongrede CHP adına Engin Altay bulunurken, DİSK Başkanı Kani Beko ve Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de katılımcılar arasında.

NE KADAR TÜRK DÜŞMANI VARSA GELDİ

Kongreye yurtdışından gelen, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) siyasi büro üyesi Leyla Halid'in de aralarında bulunduğu bazı siyasi parti temsilcileri ve heyetler ise şöyle; Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent, Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Avrupa Sosyalistleri Partisi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grubu, İspanya’dan Podemos, Bask’tan Bildu ve Sortu parti temsilcileri, Yunanistan’dan Syriza, Kıbrıs’tan AKEL, Almanya’da Die-Linke (Sol Parti), İsveç Sosyal Demokrat Parti, İrlanda İşçi Partisi, Portekiz Komünist Partisi, Norveç İşçi Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil Parti, Lübnan Komünist Partisi, Filistin Ulusal Meclisi heyeti, Irak Parlamentosu YNK Grubu milletvekilleri.

Siyasetcafe.com