1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Zana'nın milletvekilliği düşüyor
HDP'li Zana'nın milletvekilliği düşüyor

HDP'li Zana'nın milletvekilliği düşüyor

Meclis Karma Komisyonu'ndan Leyla Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı çıktı.

A+A-

ŞİMDİ NE OLACAK?

Karma Komisyon'un, Leyla Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde kararının ardından, dosya TBMM Genel Kurul gündemine gelecek ve nihai karar orada verilecek.

Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP'li Zana'nın milletvekilliği, üye tamsayısının salt çoğunluğunun oyuyla (276) düşürülecek.

 

ZANA’IN MİLLETVEKİLLİĞİ NEDEN DÜŞÜRÜLMEK İSTENDİ?

HDP'li Leyla Zana'nın "milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin süreç, TBMM Başkanlık Divanı'nın 20 Temmuz 2017'de yaptığı toplantıyla başladı. TBMM Başkanlık Divanı, "Anayasa'nın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurul'un 212 birleşimine katılmayan" Zana'nın "devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı, Karma Komisyona sevk etmişti.

 

Bunun üzerine Karma Komisyon, Leyla Zana'nın "1 Ekim 2016 ila 30 Nisan 2017 döneminde ant içmeden aralıksız Genel Kurul'un 212 birleşimine katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine" ilişkin dosyayı ele almak üzere 17 Ekim'de toplanmıştı. Komisyon, 5 milletvekilinden oluşan Hazırlık Komisyonu kurulmasına karar vermişti.

 

KOMİSYONDA MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİ İSTENDİ

Hazırlık Komisyonu, yaptığı çalışmada konuya ilişkin raporunu hazırlayarak Karma Komisyon'a sundu. Komisyon Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesini istedi.

 

LEYLA ZANA'YA ÖDENEK VE YOLLUK VERİLMİYOR, ODASI DA BULUNMUYOR

TBMM İçtüzüğü'nün 154. maddesi uyarınca, "Zana'nın 17 Kasım 2015 ile 30 Nisan 2017 dönemine ilişkin ödenek ve yolluğunun verilmemesi" Genel Kurul'da kabul edilmişti. Karar doğrultusunda Zana'ya ödenek ve yolluk verilmiyor.

Anayasa'ya uygun yemin etmediği için Meclis'te yasama çalışmalarına da katılamayan Zana'nın milletvekili odası da bulunmuyor.

 

DAHA ÖNCE KİMLERİN VEKİLLİĞİ DÜŞMÜŞTÜ?

Şimdiye kadar HDP milletvekilleri Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Besime Konca'nın vekillikleri düşürülmüştü.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler