Hırsız fıkrası Bakan Yıldız'a kahkaha attırdı

Hırsız fıkrası Bakan Yıldız'a kahkaha attırdı

ADANA’da esnaf ziyaretlerinde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayserili hemşehrileriyle bir araya geldiği kahvede anlatılan ’At hırsızı’ fıkrasına kahkahalarla güldü.


Bakan Taner Yıldız, Adana’da Ak Parti Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek İl Başkanı Fikret Yeni ve teşkilat yöneticileriyle bir araya geldi. Adana’nın enerji konusunda stratejik önem taşıdığını anlatan Bakan Yıldız, Azeri petrolünü dünya pazarına ulaştıran Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın kuruluşundan bu yana Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) 12 milyar dolarlık gelir sağladığını söyledi. Bakan Yıldız, Adana’nın tükettiğinden fazla üreten bir il olduğunu, partisinin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun’un seçimi kazanmasıyla bunun daha da artacağına inandığını dile getirdi.

 "ÇERKES İLE AVŞARIN AT HIRSIZLIĞI"

Bakan Yıldız, daha sonra merkez Seyhan İlçesi’nde AK Parti İlçe Başkanı Kasım Pamuk ile birlikte çoğunlukla Kayserililer’in oturduğu İstiklal Mahallesi’ne gitti. Burada esnaf ziyaretlerinde bulunan Bakan Yıldız, hemşehrilerinin ısrarıyla bir kahveye girdi. Adana’da yaşayan Kayserililerle çay içip, sohbet eden Yıldız’a hemşehrisi Hüseyin Akçağ, büyüklerinin yaşadığı Uzunyayla’dan söz etti. Bakan Yıldız da at yetiştiriciliği konusunda Uzunyayla’nın meşhur bir yer olduğunu, havasının atların ciğerlerini geliştirdiği için Osmanlı’dan beri bu bölgede atçılığın çok yapıldığını dile getirdi. Hüseyin Akçağ, Uzunyayla’da yaşayan Çerkesler ile Avşarların at hırsızlığı fıkrasını anlattı. Akçağ, şöyle dedi:

"Çerkez’in biri at çalmış, oğluna ’Al bu atı pazara götür sat. Ben gidersem tanırlar’ demiş. Oğlu da pazara götürmüş. Avşar’ın biri gelmiş, ata bakmış, ’Bunun ayağı sakat’ demiş. Oğlan da ’Hayır sakat değil’ diye karşılık verince, Avşar ’Bir bineyim o zaman’ demiş. Avşar, ata binmiş, gidiş o gidiş. Oğlan akşam eve gelmiş, Çerkez atı sattı diye heyecanlanmış. ’Kaça sattın oğlum?’ diye sormuş. Oğlu da ’Vallahi baba geldiği fiyata gitti’ demiş." 

Bu fıkra Bakan Yıldız’a kahkaha attırdı. Yıldız, "Sizin buralarda da bu latife anlatıyor mu?" diye sordu. Kahvedekiler, "Buralarda da anlatılır, ama biz üzerimize alınmıyoruz" karşılığını verdi. Bakan Yıldız, "Birbirinize takılıyorsunuz ama değil mi? ’Hırsız Avşar’ diye!.." diye sürdürünce, etrafındakiler de gülerek karşılık verdi.

Bakan Yıldız, yaklaşık 100 işyerinin bulunduğu caddedeki esnaf ziyaretlerinde kendisine ikram edilen ayran, simit ve baklavayı çevirmedi. Yıldız, esnaf gezisinin ardından Ceyhan İlçesi’ne gitti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.