1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hizbullah’a yakın olan vakıf Okullarda İslami sınav düzenliyor
Hizbullah’a yakın olan vakıf Okullarda İslami sınav düzenliyor

Hizbullah’a yakın olan vakıf Okullarda İslami sınav düzenliyor

“Peygamber Sevdalıları Vakfı”na bazı illerde valilikler tarafından izin verilmemesine karşın Türkiye genelinde bir çok okulda “din içerikli sınav düzenletildiği” ortaya çıktı.

A+A-

Müfredatında ‘spor’ olarak yer almasına karşın “putperest ibadeti” diye yoga etkinliğini iptal eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Hizbullah’a yakınlığıyla tartışılan “Peygamber Sevdalıları Vakfı”na, bazı illerde valilikler tarafından yasaklanmasına karşın Türkiye genelinde okullarda “Hz. Muhammed’in Hayatı içerikli sınav düzenlettiği” ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre, MEB, Hizbullah’a yakınlığı ile tartışılan ve ‘Peygamber Sevdalıları Vakfı’ ülke genelinde ilkokul, ortaokul ve lise kapıları açılarak, İslamiyet içerikli ‘Siyer Sınavı’ düzenlenmesine izin verildi.

2 bin farklı ödül verileceği belirtilen sınavda, dereceye giren öğrencilerin ise vakfa emanet edilerek “umreye gönderileceği” duyuruldu. Vakfın, her sene MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden faklı bir şehirdeki dernek üzerinden izin alarak aynı sınavı gerçekleştirmesi de dikkat çekti.

Geçen yıl İkra Der Ankara üzerinden izin alınırken, bu yıl Diyarbakır Peygamber Gönüllüleri Vakfı üzerinden aynı sınav tekrarlandı. Sınava on binlerce öğrencinin katıldığı belirtildi.

2009 yılında, “İslami sivil toplum kuruluşları” Diyarbakır’da bir araya gelerek, “Peygamber Sevdalıları” adı altında bir platform oluşturdu.

Kamu desteği ile binlerce çocuğa ulaşma imkânı bulan platform, “zamanın şartları ve büyüyen yapı” gerekçesi ile 2018’den itibaren vakfa dönüştü. Vakfın içinde İkra-Der, Mustazaf-Der, İhya-Der, Hizmet-Der, Şura-Der, Cami-Der, Sahabe-Der ve İlim-Der gibi yapıların olduğu öğrenildi.

CHP GEÇEN YIL KONUYU MECLİSE TAŞIDI

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın vakıf ve sınav hakkında geçen yıl dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi de yanıtsız bırakıldı.
MEB izin verse de aynı sınav geçen yıl Adıyaman Valiliği’nin kararıyla uygun görülmeyerek yasaklandı. Dönemin Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise yasak kararının ardından hedef haline geldi. Kalkancı daha sonra Mülkiye Müfettişliği görevine atandı.

ŞANLIURFA'DA İPTALE GERİ ADIM 

Bu yıl da Şanlıurfa’da benzer bir uygulama yaşandı. Ancak bazı medyanın olayı yeniden gündeme taşımasıyla Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin yasak kararından geri adım attı.

Vali Erin adına İl Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Canbek imzasıyla 13 ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, “Şanlıurfa Genç Düşünce Akademisi Derneği tarafından; 17 Şubat 2019 Pazar günü saat 11.00’da yapılması planlanan ‘O’nu oku, O’nu Yaşa’ temalı Siyer Sınavı Yarışmasının yapılması Valiliğimizce uygun görülmemiştir” ifadeleri yer almıştı.

Sınavdan 2 gün önce Vali Erin’in ‘olur’u ile sınavın “İlçe kaymakamlıklarının koordinesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlükler kanalı ile yapılması, yer sorunu olması halinde de okullarda sınavın yapılması uygun görülmektedir” yazısı okullara ulaştırıldı.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.