1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HSK Başkan vekilinden Zekeriya Öz savunması
HSK Başkan vekilinden Zekeriya Öz savunması

HSK Başkan vekilinden Zekeriya Öz savunması

HSK Başkan vekili Mehmet Yılmaz, firari savcı Zekeriya Öz ile ilgili çıkan resmi rapora ilişkin açıklamalarda bulundu ve  bir hata olduğunu ileri sürdü. İşte ayrıntılar;

A+A-

Gazeteci – Yazar Nedim Şener, dünkü köşesinde kaleme aldığı yazıda firari savcı Zekeriya Öz’ün FETÖ terör örgütü ile ilgisinin olmadığına dair bir resmi raporu paylaşmıştı.

HSK, firari Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün FETÖ üyesi olmadığına ve hatta FETÖ ile irtibatının bulunmadığına dair dün bir resmi yazısı ortaya çıkmıştı. Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener, Zekeriya Öz’den şikayeti üzerine verilen ilgili resmi yanıtı köşesinde yayımlamıştı.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz ise konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Ergenekon soruşturmasında görev yapan hakim ve savcılar hakkında farklı konuları içeren, ilgili daire tarafından verilip bakan tarafından onaylanan 41 ayrı disiplin soruşturmasında kovuşturma izni verdiklerini kaydeden Yılmaz, aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu bu hakim ve savcıların, FETÖ üyeliği suçundan Yargıtay 16. Ceza Dairesinde, görevi kötüye kullanma suçundan Yargıtay 8. Ceza Dairesinde yargılamalarının yapıldığını ifade etti.

"KES-YAPIŞTIRDAN KAYNAKLI..."

Zekeriya Öz ve diğer hakimlerle ilgili sadece Ergenekon soruşturmasından dolayı FETÖ üyeliğinden soruşturma yaparken, bu soruşturma sırasında işlediği iddia edilen hukuksuzluklarla ilgili de kovuşturma izni verdiklerini anlatan Mehmet Yılmaz, şunları kaydetti:

"Zekeriya Öz ilk ihraç kararı verdiğimiz birisi. 2014'te açığa aldık ve ihraç ettik. İlk ihraç ettiğimizde, 17-25'teki ilk müfettiş raporlarında FETÖ üyeliği hususu yoktu. FETÖ, MGK'da terör örgütü olarak belirlenince, '17-25 Aralık'ta asıl amaçlarının hükümeti yıkmak olduğu' şeklinde hazırlanan ikinci bir rapor nedeniyle biz, 2016 yılı Eylül ayında bu suçlardan da kovuşturma izni verdik. Zekeriya Öz, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde, terör örgütü üyesi olmak ve darbe suçundan yargılanıyor zaten. Yine aynı tarihte 17-25 sanığı hakimler hakkında aynı nedenlerle verilmiş son soruşturma açılması kararı var. Hiçbir zaman HSK'den Zekeriya Öz ile ilgili 'FETÖ iltisakı yoktur' diye bir şey denilmesi mümkün değil."

Ergenekon, Balyoz gibi davaların mağdurları tarafından Zekeriya Öz ve diğer hakim savcıların yanı sıra halen görevde bulunan bazı hakim savcıların da şikayet edildiğini belirten Yılmaz, FETÖ ile iltisakı bulunmayan bu hakim ve savcılarla ilgili şikayetlerde, bu hakimlerin "FETÖ iltisaklarının olmadığı, bu nedenle şikayetin işleme konulmadığı" şeklinde bilgilendirme yazısı yazarak, şikayetçilere gönderdiklerini bildirdi.

Yılmaz, şunları söyledi:

"Halen görevde olan diğer hakimlerle ilgili olan yazı, 'kes-yapıştır'dan kaynaklı bir yanlışla yazılmış, 'adı geçenlerin' diye yazılmış, adı geçenler Zekeriya Öz gibi algılanmış. Olay bundan ibaret. Sıkıntı bu. Konu FETÖ ise en son sorgulanacak kurum HSK'dir. Öz ile ilgili 2 ihraç, onlarca verdiğimiz kovuşturma kararı var. HSK'den eğri odun girmedi, eğri odun çıkmayacak. En önemli figür hakkında diyorsunuz ki, 'FETÖ mensubu değil', bu olacak şey değil."

Mehmet Yılmaz, kurumu haksız bir ithamdan kurtarmanın çabası içinde olduklarını belirterek, bu kusurun sebebini, ağırlığını tespit ederek, konuyla ilgili ne yapılması gerektiği konusunu konuşacaklarını, gerekirse inceleme yapacaklarını ifade etti.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.