Hükümet asgari ücret için düşündüğü O rakamdan vazgeçti

Hükümet asgari ücret için düşündüğü O rakamdan vazgeçti

Gazeteci Deniz Zeyrek, hükümetin yeni asgari ücret için 15 bin 800 TL üzerinde yoğunlaştığını ancak bu rakamdan vazgeçtiğini ifade etti.

Asgari ücret çalışmaları resmen başladı. Taraflar ilk toplantılarını pazartesi günü gerçekleştirecek. Emekli ve asgari ücretlilerin yıl sonunda alacakları zammın ne kadar olacağı merak ediliyor. Sözcü Tv’de yayınlanan bir programda konuşan gazeteci Deniz Zeyrek, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili yeni bir kulis bilgisini aktardı.

Zeyrek, emekli ve asgari ücretlilerin yıl sonunda yüzde 10 civarında bir zam alabileceklerini, ancak bunun da enflasyon karşısında eriyeceğini söyledi.

Kök ücret konusuna da değinen Zeyrek aradaki farkın yine Hazine tarafından kapatılacağını belirtti. "Ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum" diyen Zeyrek, 1 Nisan sonrası için de iddialı ifadeler kullandı.

 

Zeyrek şunları aktardı:

 

“Yılda bir kere artırılma kararı çıkmasaydı asgari ücreti 15 bin 800 TL yapacaktılar. Fakat yılda bir kere artıracakları için 17 bin TL yapma noktasındalar. Bu devletin işine de geliyor. Devlet oradan vergi alıyor. Asgari ücret bu memur ve emekli maaşı gibi değil yani. Bunu patronlar ödeyecek. Devlet tabi patrondan alacak vergiyi düşürebilir.

Ama devlet bundan ödün vermiyor. Sayın Mehmet Şimşek IMF komiseri gibi davranıyor. 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinin kapsamını genişlettikleri için tepki gösteriyor. Adı konmamış bir IMF programı uygulanıyor. Dolayısıyla ben öyle olağanüstü bir zamlar da beklemiyorum.

Patronun elini rahatlatabilir. Patronda o miktarı işçiye yansıtabilir. Böylelikle işçinin de refahı artabilir. Bu para işverene yük bindirecek. En düşük emekli maaşı da 10 bin 500 TL olacak. Olağan üstü bir zam yapılmasını beklemiyorum.”

 

MEMUR MAAŞLARI İÇİN DE TAHMİNİNİ PAYLAŞTI

 

Zeyrek, "Memur maaşları da 31 bin TL civarında olacak. Orada da 8 bin 070 TL'lik seyyanen zam var. O biraz artabilir, 10 bin TL'ye yükseltilebilir. Ancak memurun asıl maaşı yine düşük olacak. Yani memurun asıl maaşı yine 22-23 bin TL olacak" ifadelerini kullandı.

1 Nisan'dan sonra da 4 yıl daha seçim olmayacağını hatırlatan Zeyrek, "Korkunç bir kemer sıkma politikasına geçilecek. Aksi takdirde bu hedeflere ulaşılması imkansız" dedi.


Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.