1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hükümet düğmeye bastı sağlık konusunda reform niteliğinde düzenleme
Hükümet düğmeye bastı sağlık konusunda reform niteliğinde düzenleme

Hükümet düğmeye bastı sağlık konusunda reform niteliğinde düzenleme

Hükümet düğmeye bastı, sağlıkta reform niteliğinde düzenlemeler. Ayrıntılar için tıkla;

A+A-

Hükümet, sağlık alanında reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlanıyor. Toplam 291 ilaç Türkiye'de üretilecek, Ankara’da çekilen röntgen Hakkari’de görülebilecek. Sosyal güvenlikte 80 olan e-devlet uygulaması 120’ye çıkıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu hizmet kalitesini geliştirme anlayışında olduklarını söyledi.

Geçen yıl 350 milyon reçete yazıldığını anımsatan Sarıeroğlu "Bu yıl sağlık için 87 milyar liralık kaynak ayırdık. AK Parti, bütün hastaneleri, eczaneleri, birçok özel sağlık hizmet sunucusunu vatandaşa açtı. Sağlığa ulaşımdaki engelleri kaldırdı" dedi.

 

Bakan Sarıeroğlu, bugün 8 bin 200 ilacın geri ödeme listesinde bulunduğunu ve ilaçta yerlileşme için 2.5 milyar liralık ödeme yapıldığını söyledi.

 

İşte reform niteliğinde yapılacak olan düzenlemeler:

1- Görüntü Paylaşımı: Görüntü paylaşım projesi yaşama geçiriliyor. Ankara'da çekilen röntgen Hakkâri'de görülebilecek.

2- Organ Nakli, Ameliyatlara Düzenleme: Ameliyat, laboratuvar ve acil hallerdeki işlemler ile organ nakli gibi başlıklarda gerçekleştirilen işlemlerde düzenlemeye gidilecek. Hem vatandaşa hem de hizmet sunucularına katkı sunacak adımlar atılacak.

3- Tahliller Hızlanacak: Tetkik ve Tahlil Paylaşım Projesi yaşama geçirilecek. Tahlil ve tetkik süreci hızlandırılırken, İstanbul'da yapılan kan tahlili başka bir şehirdeki hastaneden görülebilecek.

4- 291 İlacın Üretimi Türkiye'de Yapılacak: İlaçların yurt içinde üretimi teşvik ediliyor. Birinci aşamada 146, toplamda 291 ilaç Türkiye'de üretilecek. Geçen yıl yurt dışından gelen ilaca 1.9 milyar liralık ödeme yapılırken, Türkiye'de üretimin artırılması için teşvikler güçlendiriliyor. 77 milyarlık sağlık giderinin 25 milyarını ilaçlar oluşturuyor.

5- Hastanelere Karne: Hastane sicil karnesi uygulaması Türkiye geneline yayılıyor.

6- Faturalara Çifte Denetim: Hastanelerin verileri derlenerek elektronik ortamda fatura kontrolü imkanı sağlayan bilişim altyapısı bu yıl hizmete açılıyor. Yapılacak düzenlemelerle mükerrer faturalandırmanın önüne geçilecek.

7- İş Yerinde E-Reçete: İş yeri hekimlerine e-reçete zorunluluğu geliyor. Hastanelerin fatura ekinde gönderdiği bilgiler elektronik ortama taşınıyor.

8- E-Devlet Uygulaması Artıyor: Sosyal güvenlikte 80 olan e-devlet uygulaması 120'ye çıkıyor.

9- Sağlık Sunucularına Teşvik: Hastanelerde istihdam teşviklerinin tamamından yararlanması sağlanıyor.

10- GSS Borçları Siliniyor: Gelir testine girenlerin genel sağlık sigortası borcu siliniyor. Bunun için verilen süre 2 Nisan'da doluyor.

11- Engellilere Hızlı Tedavi: Yüzde 40 ve üzeri engelli kişilerde sevkler doğrudan yapılacak, tıbbi gerekçe aranmayacak.

12- Kare kodun Kapsamı Genişliyor: Eczanelerde uygulanan kare kod hastanelerde uygulanmaya başlıyor.

13- Geri Ödeme Listesi Güncelleniyor: İlaç geri ödeme listesindeki sayı 8200' e ulaştı. İhtiyaca göre güncelleme devam edecek.

14- İlaç Kullanana Koruma: Geçen yıl yetim ilaca 3.5 milyar lira ödendi. Bilimselliği kabul edilmiş tüm yetim ilaçlar ödeme kapsamına alınacak.

15- Her Alanda Kolaylık: Vatandaşlar işitme cihazlarını aldıktan sonra fatura tahsili için SGK' ya gelmek zorunda kalmayacak.

 

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.