1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hükümetten flaş açıklama: Sabrımızın sonuna geldik
Hükümetten flaş açıklama: Sabrımızın sonuna geldik

Hükümetten flaş açıklama: Sabrımızın sonuna geldik

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrasında gündeme ilişkin çok özel açıklamalarda bulundu ve kurulda hangi konuların ele alındığına dair bilgiler verdi. İşte haberin ayrıntıları;

A+A-

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakanlar Kurulu’nun ardından yaptığı açıklamada, Afrin operasyonuna ilişkin çok net konuştu, uyarılarda bulundu.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye sınır güvenliği bakımından tarihinin en kritik döneminden geçiyor. Çok önemli tehditler ve risklerle karşı karşıya. Özellikle son günlerde Suriye Sınır Güvenliği Görev Gücü adı altında terörist bir ordu oluşturulması çabaları çok net biçimde gözüküyor. Hem bölgede bir terör koridoru oluşturulması hem bu terör koridorunun güvenliği için sınır güvenliği adı altında terörist bir ordunun oluşturulması ve bu oluşumun desteklenmesi Türkiye’nin toprak bütünlüğü, sınır güvenliği, vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti ve milli güvenliğimiz açısından tartışmasız açık bir tehdittir.

SABRIMIZIN SONUNA GELDİK

Türkiye, Türk milleti ve Türkiye devletinin bekası söz konusu olduğu zaman riskleri ortadan kaldırmak, tehditleri yok etmek gerektiğinde bunları tereddütsüz yapacaktır. Ancak bazen riskleri ortadan kaldırmakla netice alınmayabilir. O zaman daha büyük riskleri göze almak gerekebilir. Türkiye, Türk milletinin ve Türkiye devletinin bekası için riskleri ve tehditleri kaldırmanın dışında daha büyük risk gerektiren ve onunla ilgili adım atmayı gerektiren bir husus olduğunda bu adımı atmaktan çekinmeyecektir. Türkiye bu noktada artık sabrının son noktasına gelmiştir. Türkiye’nin bundan sonraki gelişmelere kimse daha fazla sabır göstermesini beklememelidir. Bu konuda atılması gereken adımlar neyse Türkiye bu adımları atmakta kararlıdır.

TÜRKİYE’NİN KİMSEDEN İCAZET ALMAYA İHTİYACI YOK

Biz buradan tekrar çağrıda bulunuyoruz. PKK’nın Suriye kolu PYD-YPG’ye verilen silahların toplanması, onların elinden alınması önemli. PYD-YPG’ye ABD’nin verdiği desteği derhal sonlandırması son derece önemlidir. Bölgede terör koridoru oluşturma çabalarından vazgeçilmesi ve terörist bir ordu oluşturulması gayretlerine destek verilmemesi gerekir. NATO’da müttefikimiz olan ABD’nin Türkiye’yi tehdit eden bir terör yapılanmasına destek vermesi kabul edilemez, izah da edilemez. Türkiye, Türk milletinin ve Türkiye devletinin bekası için atması gereken adımları atmak için kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur. Bu şu dakikada, şu saatte, şu gün olacak diye açıklama yapmamız doğru değil. Bunun vakti, ne zaman başlayacak, hedefi nedir, ne kadar sürecek, nerede duracak ilgililer kendi açısından değerlendiriyor.”

"SÜTTEN AĞZIMIZ YANDI YOĞURDU ÜFLEYEREK YİYECEĞİZ"

Bekir Bozdağ, "Rusya'nın Afrin Operasyonu'na bakışı nedir ? İkna edildi mi ? ABD ile gerçekleştirilen temaslarda ne gibi yanıtlar verildi ?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Bugüne kadar ABD Yönetimi'nin Suriye ile ilgili bize söyledikleri ile arazide yaptıkları arasında çok büyük çelişki olduğunu ifade etmek isteriz. ABD'nin PYD'ye verdiği desteği derhal sonlandırması son derece önemlidir. Arazide yapılanlara baktığınızda müttefiklikle uzaktan yakından alakası yok. Sütten ağzımız yandı yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz. Türkiye'nin bekası için atması gereken adımları atması için kimseden icazet almaya ihtiyacı yoktur."

"BU NE ZAMAN OLACAK? ANSIZIN"

Atacağımız adımları başkaları ne der demeden atacağız diyen Bozdağ konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "DEAŞ bahane edilmek suretiyle bölgede siyasal hedefler doğrultusunda çalışmalar yapılıyor. İzaha gerek yok, her şey ortada. Şu anda DEAŞ terör örgütü diye bir örgüt neredeyse kalmadı. DEAŞ'ı yok etmek maksadıyla ABD bölgede bulunuyorsa ABD bu silahları nereye veriyor. İşbirliğinin DEAŞ sadece kılıfıdır. Afrin'de ve diğer yerlerde Türkiye'nin söyledikleri yerine gelmediği taktirde kendi hukukumuzu korumak için kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız. Atacağımız adımları başkaları ne der demeden atacağız. Bu ne zaman olacak? Ansızın. Şu dakikada, şu saatte olacak diye bir açıklama yapmamız uygun değil. Ne zaman başlayacak, ne kadar sürecek? Tabi bunu ilgililer değerlendiriyorlar. Bununla ilgili adım atma konusu gerektiği zaman bu takvim çerçevesinde yapılacaktır. Hükümet Sözcüsü'nün ilanıyla bu işler olmaz."

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.