1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten flaş faiz lobisi kararı
Hükümetten flaş faiz lobisi kararı

Hükümetten flaş faiz lobisi kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), JPMorgan hakkında inceleme başlattı.

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), JPMorgan hakkında inceleme başlattı.

BDDK müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendiren bankalara yönelik olarak da inceleme talimatı verdi.

BDDK tarafından yapılan duyuruda, JPMorgan tarafından yayımlanan rapora dikkat çekilerek, "22 Mart 2019 tarihinde JPMorgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda Kurumumuza iletilen yoğun şikayetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir" denildi.

SPK’dan yapılan açıklamada da şu ifadeler kullanıldı:

"22 Mart 2019 tarihinde JPMorgan Chase & Co. tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı içeriği nedeniyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere Borsa İstanbul A.Ş.’de işlem gören hisse senetleri üzerinde spekülatif etki yarattığına yönelik olarak kurumumuza iletilen şikayetler çerçevesinde, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında inceleme başlatılmıştır." JPMorgan’a 19 Mart 2019 tarihinde dış borçlanma için yetki verilmişti.

Geçen hafta döviz cinsi mevduatlarda aşırı yükselme dikkat çekti. Dövize talebin artmasıyla birlikte döviz fiyatları da hızla yükseldi. Cuma günü ABD’de piyasalar kapanana kadar yükselişe geçen dolar 5.84’ü gördü. Dolar günü 5.76 ile kapattı. Bu gelişmeler sonrasında BDDK harekete geçerek müşterilerini dövize yönlendiren bankalarla ilgili inceleme başlattı. Konu ile ilgili olarak BDDK’dan yapılan açıklamada "Son dönemde bazı bankaların müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif bir şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine dair Kurumumuza yoğun şikayetler ulaşmıştır. Konu hakkında Kurumumuzca inceleme ve soruşturma başlatılmış olup ilgililer hakkında gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir. İletilecek tüm bilgi ve şikayetler kurumumuzca yakından takip edilip değerlendirilecektir" bilgisi verildi. Gelişmeleri değerlendiren uzmanlar, davul zurna ile duyurularak başlatılan incelemelerin kamuoyuna yönelik olduğunu belirttiler. Uzmanlar, bu tür incelemelerin sıcak para çıkışı ve kurun ateşinin daha da yükselmesi tehlikesi yaratabileceğine işaret ettiler.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.