İbrahim Kalın’dan Konstantinapol tepkisi Güçleri yetiyorsa gelsinler

İbrahim Kalın’dan Konstantinapol tepkisi Güçleri yetiyorsa gelsinler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yeli Zelanda teröristisin “Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol Hristiyan şehri olacak” sözlerine karşın, “Biz buradayız, böyle bir şeye güçleri yetiyorsa buyursunlar gelsinler.” diye cevap verdi.

A+A-

Yeni Zelanda’da camide katliam yapan teröristin "Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak" şeklindeki sözlerine tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katilin üzerinden Avrupa'da yükselen ırkçı, İslamofobik ve Türk nefreti söylemi üreten kesimlere, “Biz buradayız. Güçleri yetiyorsa buyursunlar gelsinler..." cevabını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk’te katıldığı programda gündeme dair soruları cevaplandırdı. Kalın, Yeni Zelanda, katliamıyla ilgili açıklamalara sert tepki gösterdi. "Bu saldırı bir Müslüman tarafından yapılsaydı dünya ayağa kalkardı" açıklamasını yapan Kalın sözlerini şöyle sürdürdü: 

TRUMP'A TEPKİ: TERÖR EYLEMİNİ YAPAN ZİHNİYETE DAİR BİR CÜMLE YOK

"Batı'dan gelen açıklamalar var. Ben bu açıklamalara baktığımda bunların fazlasıyla diplomatik olduğunu görüyorum. Bu açıklamalar elbette önemlidir, yapılmalıdır bir itirazım yok. Ama mesela Beyaz Saray'ın yaptığı açıklamaya, sayın Trump'ın açıklamasında olayın failiyle ilgili tek bir cümle yok. Bu terör eylemini yapan kişinin zihniyetine dair tek bir cümle yok.”

TÜRK EŞİTTİR MÜSLÜMAN, MÜSLÜMAN EŞİTTİR TÜRK

İbrahim Kalın, batıda özellikle Osmanlı'yla birlikte 400 yıl boyunca Müslüman eşittir Türk, Türk eşittir Müslüman demek olduğunu belirterek, “Batı'nın tanıdığı Osmanlı'ydı. Bugün özellikle Cumhurbaşkanımızın şahsında bu konunun dillendirilmesi, onun öcü gibi gösterilmesi bugün Türkiye'nin birtakım ezber bozan adımlar atmasının payı var.” dedi.

ERDOĞAN'IN DÜNYA SİSTEMİNE MEYDAN OKUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya sistemine meydan okuduğunu belirten Kalın, “Bu sistemin adalet üretmediğini söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın hedefe konulması çok şaşırılacak bir şey değil. İslam dünyasından birisi çıkıp Batılı bir lideri hedef gösterse, bütün batı liderleri destek verir. Biz bu tavrı batıdan görmedik. Neden çıkıp da sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili arkasındayız demezler. Çifte standart var burada.” İfadesini kullandı.

GÜÇLERİ YETİYORSA BUYURSUNLAR GELSİNLER

Kendilerine gelen spesifik bir istihbaratın olmadığını anlatan İbrahim Kalın konuşmasına şöyle devam etti; “Arkadaşlarımız teyakkuz halinde. Bu sapık caninin özellikle İstanbulumuzla ilgili kullandığı ifadeler oldukça manidar. Konstantinapol bizim olacak gibi ifadeler kullanıyor. Türkler Anadolu yakasında oturabilirler. Avrupa yakasında olmasınlar diyorlar. Biz şu anda İstanbul'dayız, İstanbul'un Avrupa yakasındayız. Biz buradayız, böyle bir şeye güçleri yetiyorsa buyursunlar gelsinler.”

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.