1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İmamoğlu’ndan şok itiraf! Sürece hakim değilim
İmamoğlu’ndan şok itiraf! Sürece hakim değilim

İmamoğlu’ndan şok itiraf! Sürece hakim değilim

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, iştirak şirketlerinden istifa etmeyen bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz anmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Genel sekreter ve yardımcılarının istifa açıklamalarının kendisine hatırlatılması üzerine konuşan İmamoğlu, "Neden Cuma? Benim konuşmamı mı beklediler yani? Mazbatayı alalı bir aya yaklaşıyor? Niçin Cuma? Kimse milletin aklıyla oynamasın. Bizim burada aradığımız ahlak ve iyi niyet.

Ben İBB başkanıyım 5 milyona yakın oy almış bir insanım. 16 milyonun hesap soracağı kişiyim ben. Dolayısıyla bir ben Cuma günü açıklama yapıyorum ve o günün akşamında istifalar ediliyor. Kendisi açıklama yapıyor. İşin bir de ahlaki tarafı var. İnsanlara biz tebligat gönderiyoruz bir an önce genel kurulları yapın , biz kendi ekibimizle kendi kadromuzla sürece hakim olalım..." ifadelerini kullandı.

İstanbul bütçesinin üçte ikisinin belediye iştiraklerinde olduğunu, milletin kendilerinden hesap soracağını, paranın nasıl kullanıldığını merak edeceğini ve bunda da haklı olduklarını söyleyen İmamoğlu, istifa için 45 günlük sürenin tamamının kullanılmasına tepki gösterdi.

 

'SÜRECE HAKİM DEĞİLİM'

İmamoğlu, "Siz tamamen iyi niyetli olmayan bir davranışla yönetmeliğin şirketlerin kuruluş yönetmeliğinin verdiği yetki ile 45 günlük sürenin tamamını kullanıyorsunuz. Neredeyse Ağustos ayının sonuna doğru genel kurul kararları alıyorsunuz? Niçin? Bir hafta sonraya alın. 10 gün sonraya alın. Yazıktır, günahtır. Neyi kaçırıyorsunuz orada nasıl bir sistem yönetiyorsunuz? Bu millet İstanbul'un konsolide bütçesinin neredeyse üçte ikisini içinde olduğu iştirakler üzerinden benden hesap soracak. Ben şu anda sürece hakim değilim. Bu kadar net.

Onun için bir bize yazı yazmayı bıraksın, ben ahlaka ve iş ahlakına ve de insanlara olan bu İstanbullulara olan saygısına dönük bir mesaj verdim. Bak ne güzel karşılığını buldu. O akşam 6 üst düzey yönetici istifa etti. Konuşmasak daha kaç hafta duracaktı? Genel kurula kadar duracaktı. İkincisi tekrar söylüyorum genel kurulların 45 günün tamamını kullanarak gün belirlenmesinin altında yatan bence iyi niyet olmayan bir davranış. Hala devam diyor. Üçüncüsü bu yazıları yazıyorsunuz, bir baksınlar bakalım kimin danışmanları hala yönetim kurullarında sorun kendisine ya da özel kalemi hala yönetim kurulunda. Niye duruyorlar orada?" dedi.

 

 

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM'

İstifa etmeyenlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyleyen İmamoğlu, "Aynı şekilde, son gününü son anını kullanma çabası. Ayın 23- 24-25 ve 28'ine genel kurul kararı alma çabası. Nedir bu? 40-45 gün daha orada duracaksınız. Niçin? Kendi şirketin değil. Ben bu sizden şahsına devir almıyorum. Orada artık kimin durduğunun bir önemi yok. Suç duyurusunda bulunacağım. Hakkımdır, değildir, suç duyurusunda bulunacağım. Tarihe not düşeceğim. Afişe edeceğim, millete anlatacağım. Ben insanlara böyle söz verdim. Şahsımla ilgili değil. Millete ait bir varlığın korunması süreci, millete ait bir varlığın yeni yönetim anlayışıyla buluşma süreci, millete ait bir varlığın hesap verme sürecinin başlaması... Dolayısıyla ben gün gün bu konuları aktaracağım. Suç duyurusunda bulunacağım. Afişe edeceğim. Cuma günü konuştum, cevap verdi. Güzel, bir karşılık buldu. Bu günde sayenizde konuşuyorum. Umarım yarın yine bir karşılık bulur. Bulmadı, konuşmaya devam edeceğim" şeklinde konuştu.

 

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler