İnternet düzenlemesi kabul edildi

İnternet düzenlemesi kabul edildi

İnternet yasasında değişiklik öngören torba yasa teklifi Meclis'ten geçti. Böylece, Cumhurbaşkanı Gül'ün hakkında "Bir iki sıkıntılı konu var" dediği maddeler değişmiş oldu.

İnternet düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı'nın "sıkıntılı" dediği maddeler değişti.

 

İnternet trafik bilgisinin tanımlanması ve bu bilgilerin ancak mahkeme kararıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) verilmesini öngören torba yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Yeni düzenlemeye göre, TİB Başkanlığı internet trafik bilgilerine ancak mahkeme kararıyla ulaşabilecek.

Ancak teklifte TİB Başkanlığı, virüsler ve sanal saldırılar gibi siber güvenlik tehdidi gördüğü durumlarda mahkeme kararına ihtiyaç duymadan da adım atabilecek.

Yasayla, özel hayatın gizliliğini ihlal durumunda TİB Başkanı'na engellenme yetkisi verilirken, engelleme kararın 24 saat içinde sulh ceza hakimi onayına sunma yükümlülüğü de getirildi.

Getirilen yükümlülük çerçevesinde sulh ceza hakiminin engellemeyle ilgili 48 saat içerisinde karar vermesi gerekecek.

Yasayla ayrıca birden fazla sulh ceza mahkemesi bulunan yerlerde bilişim suçlarına bakacak mahkemeleri de HSYK belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Gül, hakkında "Bir iki sıkıntılı konu var" dediği internet düzenlemesini, hükümetten değişiklik sözü alarak onaylamıştı.

Harekete geçen hükümet de "sansür" ve "fişleme" eleştirilerine neden maddeleri yeniden ele alarak değişiklikleri torba teklife eklemişti.

 SES KAYDI GERGİNLİĞİ 

Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında zaman zaman gerginlikler de yaşandı.

CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı'nın önerge üzerinde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına ve 17 Aralık soruşturmasına yönelik sözleri AK Parti'li milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Sarı'nın AK Parti'li milletvekillerine yönelik, "Ya hırsızlıktan yana olacaksınız ya da karşısında olacaksınız. Son olaylardan sonra başka hiçbir seçeneğiniz kalmamıştır" sözleri üzerine ise bazı iktidar milletvekilleri Sarı'ya yerlerinden laf attılar.

Sarı'nın konuşmasını bitirmesinin ardından ise AK Parti milletvekilleri TBMM Başkanvekili Mumcu'ya, Sarı'nın konuşmasındaki ifadeleri için uyarıda bulunmadığı gerekçesiyle tepki gösterdiler. Sataşma nedeniyle söz almak üzere ayağa kalkan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise Mumcu'ya tepki gösteren grubundaki milletvekillerini sakinleştirmeye çalıştı.

Milletvekillerine, "Dinlemekle yükümlüsünüz cevap verecek olan kalkar cevabını verir. Böyle bir üslup yok. Çok saygısızca bir üslup" karşılığını veren Mumcu, oturuma 10 dakika ara verdi.

Ara sırasında AK Parti'li milletvekilleri Sarı'ya tepkilerini sürdürmeleri üzerine bazı iktidar ve muhalefet milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü. Bu milletvekillerini araya giren arkadaşları durdurdu. Karşılıklı laf atmalar ve birbirlerine bağırmalar bu sırada da devam etti. CHP'li Mehmet Haberal ve Aytuğ Atıcı, Sarı'yı Genel Kurul salonundan dışarı çıkarmaya yöneldiği sırada Başkanvekili Ayşe Nur Bahçe Kapılı da yanlarına gelerek Sarı'yı dışarı çıkarmaları ricasında bulundu.

Bir süre daha milletvekili sıralarında oturan Sarı, daha sonra salondan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.