İsrail ile varılan anlaşmanın detayları

İsrail ile varılan anlaşmanın detayları

İsrail'de İngilizce yayın yapan Haaretz gazetesi, Türkiye ile İsrail arasında sona gelinen görüşmelerin detaylarını açıkladı.

Üst düzey bir İsrailli yetkiliye dayanılarak verilen habere göre, Gazze'deki ablukayı kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırarak 9 vatandaşımızı şehit eden İsrail, Türkiye'ye 20 milyon dolar ödemeyi teklif etti. "Türkiye ile İsrail, mutabakat anlaşmasını imzalamaya çok yakın. Önümüzdeki birkaç gün içinde iki ülke arasındaki ilişkiler ilerletilecek." denildi.

Üst düzey bir Türk yetkilinin pazar günü İsrailli delege ile görüşmeye gittiği ifade edildi. Birçok kez anlaşmanın eşiğine gelen iki ülkenin, bugüne kadar çeşitli sebeplerle anlaşamadığı belirtildi. Sözkonusu yetkil ismin ağzından, "Tazminat ödenmesi konusunda pozitif gelişmeler var." ifadeleri aktarıldı.

 İSRAİL, PARA KARŞILIĞI NELER İSTEDİ?

Varılan anlaşmanın TBMM'de oylanacağını hatırlatan haberde, bunun karşılığında İsrail'in talep ettikleri de tek tek sıralandı. Anlaşma Meclis'te onaylanırsa, İsrailli askerlerin Türkiye'de yargılandığı dava düşecek. Askerlere verilmesi beklenen cezalar iptal edilecek. İsrail, iki ülke arasındaki normalleşmenin sembolik kalmamasını talep ediyor. Bu talepler ışığında iki ülke elçisinin görevlerine tekrar dönmesi, yeni bir diyalog sürecinin başlatılması, devlet görevlilerinin karşılıklı ziyaretlerde bulunması da isteniyor. İsrail'in bir diğer talebi ise uluslararası alanda ve medyada aşağılayıcı sözlerden uzak durulması.

HAARETZ, DÜN YAZDIKLARINI HATIRLATTI

Haaretz gazetesi, pazartesi günü yaptığı haberde, Türkiye'nin taleplerinde yumuşama olduğunu ve daha önce talep edilenden daha az bir miktarın tazminat olarak kabul edilebileceğini ifade etmişti. Batılı diplomatlardan görüş alan gazete, Türk tarafının 30 milyon dolar istediğini ancak İsrail'in 15 milyon dolardan fazla tazminat ödemek istemediğini ifade etti. Görüşmelerin tıkanmasının ardından Netanyahu'nun teklifini 20 milyon dolara çıkarmaya karar verdiği belirtildi.

ŞEHİTLERİN AİLELERİNE PARA NASIL ÖDENECEK?

Tazminatların nasıl ödeneceği konusunda da bilgi veren gazete, direkt ödeme yerine bir insanî yardım vakfı üzerinden ödeme yapılacağını duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.