İşte en kapsamlı köşk anketi

İşte en kapsamlı köşk anketi

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yapılan bir ankete göre AKP'lilerin büyü çoğunluğu Köşk için Erdoğan'ı tek isim olarak görürken, Başbakanlık koltuğunu ise Ahmet Davutoğlu'nun devralmasını istiyor. CHP ve MHP'de ise kafalar karışık.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde bir araştırma şirketinin Çankaya seçimleriyle ilgi yaptığı son anketle ilgili detayları paylaştı.

MAK Danışmanlık tarafından 10 bin 440 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan ankete göre AKP’lilerin yüzde 70’i Köşk’te Erdoğan’ı görmek istiyor. CHP’de ibre yüzde ikilik farka Kılıçdaroğlu’ndan yana. Kılıçdaroğlu’nu Baykal izliyor. MHP’de ise Meral Akşener Bahçeli’ye fark atarak partililerin gönlünde yatan Köşk adayı oldu. İşte Altaylı’nın köşe yazısından bir bölüm:
 
AK PARTİLİLER ÇANKAYA'DA KİMİ İSTİYOR?
 
Son seçimde Ak Parti'ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 70'inin Çankaya için uygun gördüğü isim Recep Tayyip Erdoğan. Abdullah Gül diyenler yüzde 12. Ahmet Davutoğlu diyenler yüzde 6.Bülent Arınç diyenler yüzde 4. Cemil çiçek diyenler yüzde 3. Binali Yıldırım diyenler yüzde 3.
 
Diğer isimleri aday olarak isteyenler ise toplam yüzde 2. AK Parti seçmeninin, Cumhurbaşkanlığıseçimi sonrası istikrarın bozulmasıyla ilgili ciddi endişesi var. Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında bir çekişme olması durumunda ülkenin ciddi sıkıntıya gireceğini düşünüyor AK Partililer.
 
ERDOĞAN KÖŞK'E ÇIKARSA BAŞBAKAN KİM OLSUN?
 
Başlıktaki soruyla ilgili olarak AK Partili seçmenin kafası hayli karışık. Öne çıkan bir isim yok. Birbirine yakın pek çok isim var. Sıralama şöyle: Ahmet Davutoğlu yüzde 19. Abdullah Gül yüzde 17. Bülent Arınç yüzde 16. Numan Kurtulmuş yüzde 15. Binali Yıldırım yüzde 13. Hakan Fidanyüzde 8. Yüzde 12 ise diğer isimler arasında dağılıyor.
 
CHP SEÇMENİ ÇANKAYA'DA KİMİ İSTİYOR?
 
Ankete katılıp CHP seçmeni olduğunu söyleyen 2 bin 306 kişinin Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istediği isimler şöyle sıralanmış: Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 20. Deniz Baykal yüzde 18.Yılmaz Büyükerşen yüzde 16. İlker Başbuğ yüzde 15. Mansur Yavaş yüzde 10. Mustafa Sarıgülyüzde 8. Diğer isimleri söyleyenlerin oranı ise yüzde 13.
 
MHP SEÇMENİ ÇANKAYA'DA KİMİ İSTİYOR?
 
Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda MHP seçmeninin kafası biraz daha net. Bir isim farklı öne çıkıyor. MHP'lilerin Çankaya adayları şöyle: Meral Akşener yüzde 34. Devlet Bahçeli yüzde 20.Yusuf Halaçoğlu yüzde 14. Oktay Vural yüzde 10. Yusuf Ziya İrbeç yüzde 8. Diğer isimler ise yüzde 14.
 
ALMANYA'DAKİ SEÇMEN NE DİYOR?
 
Başbakan Erdoğan dün bir anlamda Cumhurbaşkanlığı seçimi çalışmalarını Almanya'da başlattı. Peki Türkiye'nin 8. büyük seçim çevresi olan Almanya'daki Türkiye kökenli seçmenler, Cumhurbaşkanı olarak kimi görmek istiyor. MAK Danışmanlık, Almanya'da da 2 bin 650 kişiye Cumhurbaşkanı adayı olarak kimi görmek istediğini sormuş.
 
Yanıtlar şöyle:
 
Recep Tayyip Erdoğan yüzde 61.
Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 13.
Meral Akşener yüzde 11.
Ahmet Türk yüzde 5.
Diğerleri yüzde 10.
Erdoğan'dan sonra AK Parti'nin başında Ahmet Davutoğlu'nu görmek isteyen Almanyalı AK Parti seçmeni Türklerin oranı yüzde 29. Abdullah Gül diyenler yüzde 24. Numan Kurtulmuş diyenler yüzde 17.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.