1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İYİ Parti dağılıyor! 3 İstifa daha
İYİ Parti dağılıyor! 3 İstifa daha

İYİ Parti dağılıyor! 3 İstifa daha

İYİ Parti'de bugün 3 istifa gerçekleşti. Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, İYİ Parti Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprakçı ve Gençlik Kolları eski İl Başkanı ve partinin il yönetim kurulu üyesi Neman Asgari istifa etti. 

A+A-

İYİ Parti Antalya’da gece yarısı yaşanan depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre öğleden sonra ve önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de büyük çaplı istifalar bekleniyor.

Kongre sürecindeki İYİ Parti Antalya’da; 12 Şubat saat 19.00 sıralarında İl Divan Kurulu Toplantısı sonrası Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç ile Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut geçici görevden alındı.

Kumluca Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak’a da kınama cezası verildi.

Atama ile gelen ve Antalyalı olmayan İl Başkanı Yavuz Temizer yönetimindeki alınan bu kararlar sonrası istifalar peş peşe gelmeye başladı.

 

3 İSİM İSTİFA ETTİ

 

İlk istifa gece saat 00.40 sıralarında Kumluca Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak’tan geldi.

Ardından saat 01.00 sıralarında İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal; İyi Parti STK’larla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği, Kurucu İlçe Başkanı olarak göreve başladığı İYİ Parti üyeliği görevlerinden istifa etti.

Bir saat sonrasında Gençlik Kolları eski İl Başkanı ve partinin il yönetim kurulu üyesi Neman Asgari istifa etti. 

 

Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprakçı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

 

"Türk milliyetçilerini iktidara taşımak adına çıktığımız İYİ Parti yolunda Türk milliyetçilerinin değersizleştirildiğini görmekteyiz. Meral Akşener'in en iyi oy potansiyeline sahip olduğu Antalya'yı Antalyalının yönetemeyeceğine olan inancı, atadığı kayyum görünümlü il başkanıyla ortadadır. Değerli arkadaşlarımızı zorlama bir başkanın ikbali uğruna değersizleştiren ve teşkilatlarda katliam yapan, önüne gelene küfredenin, hakaret edenin ve iftira atanın yönetim kademelerini işgal ettiği bu partide Türk milliyetçiliği yapamayacağımız anlaşıldığı için İYİ Parti üyeliğimizden istifamızı veriyoruz. Daha sonra kapsamlı olarak röportajımızı vereceğiz. En büyük sorumluluğumuz önce Türk milletine sonra Antalyalı hemşehrilerim ve Kumlucalı kardeşlerimedir. Tanrı Türk'ü korusun ve yüceltsin"

 

İstifasını son dakika olarak ilan eden Toprakçı aynı zamanda Kumluca Meclis üyesi olarak da görev yapıyor.

 

'TACİZE MARUZ KALDIM' DEYİP İSTİFA ETTİ

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal'da yaptığı açıklama ile partisinden istifa etti. İstifasını sosyal medya hesabı üzerinden gece saat 02.00'de duyuran Tuba Vural Çokal, yol arkadaşları ve kendisinin uzun zamandır değersizleştirilmeye maruz kaldığını, Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınmasının da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesi olduğunu söyledi.

 

Tuba Vural Çokal, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:


“İYİ Parti STK’larla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği görevlerimden, Kurucu İlçe Başkanı olarak göreve başladığım İYİ Parti üyeliğimden istifa ediyorum. Bir siyasi parti için, millete güven vermenin ve iktidar hedefine doğru ilerlemenin öncelikli yolu, dile getirdiği genel ilkelerin uygulamadaki uygunluğunun görünürlüğüdür. Ben İYİ Parti'de bu görünürlüğün sağlanacağına, Türkiye’de yitip giden değerlerin bu parti ile aşılacağına ve ülkemiz için daha iyi bir gelecek olacağına inanarak bu yola çıkmıştım. Ancak bu süreçte gördüm ki, kişisel hesaplar ve egolar bu ilkelerin önünde bir engel olarak duruyor ve en yetkili makamlar dahi bu ilkelerin önündeki engelleri yönetemiyor.

Ben İYİ Parti'nin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin değerli olduğuna inandım. Eğer emekler kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz. Yol arkadaşlarım ve şahsım da uzun zamandır değersizleştirmeye ve tacizlere maruz kalmaktadır.

 

tuba-vural-cokal.JPG

 

Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanının görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir.

Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir. Antalya il başkanlığı en çalışkan ilçelerden ikisine yönelik uzun süreli bir itibarsızlaştırma ve tezvirat kampanyası yürütürken şahsımızı da hedef almıştır. Ekip arkadaşlarımız her türlü iftira karşısında sessizce ya istifa etmiş ya da hakaretleri görmezden gelmiştir. Ancak buna rağmen daimi surette hedef alınmışlardır. Türk milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır.

En önemlisi şahsımı Antalya seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, dağdan gelenlerin önünü açıyoruz."

 

tuba-vural-iyi-partiden-istifa-etti-siyasetcafe.jpg

 
DİĞER İLÇELERDE DE İSTİF BEKLENİYOR

 

Partililer ise “Eski İl Başkanı Ahmet Aydın’ın yerine kayyım atanmasını talep edenler şu anda partiyi yönetiyor. İstemeyenler ise birer ikişer lağvediliyor. Parti Antalya dışından yönetilmek isteniyor. Mevcut Elazığlı İl Başkanı atamayla geldi ve Antalya’yı dışarıdan yönetmek istiyor. Buna karşı çıkanlar direniyor, ya istifa ediyor ya da görevden alınıyor” dedi.

Öte yandan öğleden sonra Antalya merkez ilçelerde, Kumluca, Elmalı, Manavgat Belediye Meclis Üyeleri ile bu ilçelerin yönetim kurulu üyelerinden çok sayıda ismin istifa edeceği öğrenildi.

Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut’un görevden alınması sonrası, Bulut’un arkasına aldığı Yörüklerden dolayı da partide Kepez ilçe teşkilatında bine yakın sayıda üye istifası olacağı konuşuluyor. Diğer ilçelerde de istifaların yaşanması bekleniyor.
 

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler