1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İYİ Parti'de Davutoğlu kavgası! 'Kiralık vekiller' sözü böldü
İYİ Parti'de Davutoğlu kavgası! 'Kiralık vekiller' sözü böldü

İYİ Parti'de Davutoğlu kavgası! 'Kiralık vekiller' sözü böldü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Davutoğlu’nun kurduğu parti için “Gerekirse 20 milletvekili verebilirim” demesi İYİ Parti’yi böldü.

A+A-

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçen hafta Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi içi “Gerekirse 20 milletvekili verebilirim” demişti. Bu sözler İYİ Parti içinde hem eleştiri hem de destek gördü.

Parti içerisindeki bir grup, “Davutoğlu’na 20 milletvekili vermek demokrasi mi? Davutoğlu iktidar olsa demokrasi mi diyecek?” diye sorarken, çoğunluğunu merkez sağdan ayrılan isimlerin oluşturduğu ikinci grup ise “Davutoğlu’nun yüzde bir oy almasının tüm ittifak sistemini yeni baştan oluşturacağını, parlamenter sisteme geri dönüş kapısının aralanacağını” savunuyor.

İYİ Parti içinde çoğunluğunu MHP’den ayrılan isimlerin oluşturduğu bir grup, “Davutoğlu’nun partisinin desteklenmemesi” görüşünde.

 

İYİ PARTİ GÜÇ KAYBEDEBİLİR

 

Bu grubun görüşünün temelini ise Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde izlediği siyaset oluşturuyor. Özellikle Davutoğlu’nun “Komşularla sıfır sorun” diyerek, dış politikada Türkiye’nin “dış güçlere karşı elini zayıflatan bir siyaset izlediği” belirtilirken, “o dönem Suriye’de izlenen siyasetin şu anda Türk askerinin Barış Pınarı Harekâtı’nı yapmak zorunda bıraktığına” dikkat çekiliyor.

Davutoğlu’nun desteklenmesi durumunda “İYİ Parti’nin güç kaybedeceği ve güç kaybecek bir partinin de demokrasi savaşı veremeyeceği” ifade ediliyor.

 

YÜZDE 50 ARTI 1 HESABI
 

Parti içinde çoğunluğu merkez sağ kökenli isimlerin oluşturduğu bir diğer kanat ise “Davutoğlu’nun partisinin iktidar tarafından seçimlere katılmasının engellenmesi durumunda partinin desteklenmesi gerektiğini” savunuyor.

Partinin hedefleri arasında “yeniden parlamenter sisteme dönüşün” olduğu belirtilirken, “bunun da ancak AKP’den oy alabilecek bir parti ile sağlanabileceği” ifade ediliyor.

Davutoğlu ve partisinin “yüzde 1 oy alması durumunda bile ittifakların şekil değiştirebileceğini” düşünen bu kanat, “Davutoğlu ve partisi Türk siyasi ve demokrasi hayatına ne kazandırır, ona bakılmalı. Türkiye, eğer çoğulcu demokrasiyle yeniden parlamenter sistemin kapısını aralayabilirse, özlem duyulan toplumsal mutabakat da sağlanmış olur” görüşünü dile getiriyor.

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.