1. YAZARLAR

  2. Murat ÜNLÜ

  3. İYİ Parti'nin derin çelişkileri: NATO kafa, NATO mermer mi?
Murat ÜNLÜ

Murat ÜNLÜ

Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti'nin derin çelişkileri: NATO kafa, NATO mermer mi?

A+A-

İyi parti genel başkan yardımcılarından Sayın Ümit Özdağ’ın Nato’ya bağlılık, akabinde Eşit yurttaşlık ve genel başkan Meral Akşener’in başdanışmanına gelen tepkiler karşısında muğlâk üstü kapalı açıklamasını okuduk.

Parti yöneticilerinin daha önceki açıklamaları ile yapılan açıklamalar arasında kafamıza takılan derin çelişkiler var.

Kendileri Selda Tandoğan Demirel’in hiçbir şekilde başdanışmanlık ya da danışmanlık kadrosuna atanması söz konusu değildir diyorlar.

Selda Tandoğan Demirel ile ilgili kamuoyu ve bizler bazı sorulara cevap bekliyoruz?

Peki Selda Tandoğan Demirel hakkında..

— Selda Tandoğan Demirel’in Meral Akşener’in danışmanı olduğu yazısını yazan gazetelere tekzip yazısının gönderilip gönderilmediğini merak ediyoruz?

— Gönderilmedi ise sebebini bilmek istememiz doğal değil mi?

—NED destekli National Democratic institute(NDI) tarafından fonlanan Denge Denetleme Ağı’nın Türkiye yapılanmasını mı temsil ediyor?

—Turuncu devrim’lerin finansörü olarak bilinen NED’in, Türkiye’deki Denge ve Denetleme Ağı’na da 700 bin dolar civarında finans sağladığı Selda Tandoğan Demirel’in bu konunun neresinde olup olmadı konusunda net bir açıklama bekliyoruz?

—Selda Tandoğan Demirel’in partinizle hiç bağlantısı yok mu?

—Siz her ne kadar Selda Tandoğa’nın Meral hanımın danışmanı değil deseniz de, Selda hanım sosyal medya hesaplarına kendinin Meral hanımın başdanışmanı olarak yazmıştı. Bundan yola çıkarsak; Orta doğuya yerleşen emperyalizmin (Non-Governmental Organizations-NGO) “Hükümetdışı Kuruluşlar” olarak isimlendirilen kuruluşların, Ortadoğu da Türkiye’nin görevinin bittiğini, artık Atatürkçülük ve Türkçülük üzerinden emperyalizmin yeni hedefi olan, Türkiye’nin güneydoğu bölgesi ve Kafkasya için yapmış olduğu organizasyonun bir parçası mısınız?

NED, eski CIA çalışanlarını bünyesinde bulunduran ve özellikle Ortadoğu'ya ABD'nin çıkarları doğrultusunda şekil veren politikaların yaygınlaşmasını sağlamasıyla bilinir.

NED, Türkiye ve benzeri ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarına (STK) finans desteği verir ve ‘turuncu devrim’lerin finansörü olur.

Ümit Özdağ yapmış olduğu açıklamada: “Parti programında eşit vatandaşlık yok” diyor bu konu hakkında da birkaç soru sorup merakımızı gidermek istiyoruz.

Yeni partisinin taslak metni ilk defa siyasetcafe.com yayınlanınca Yusuf Halaçoğlu bunun kendilerine ait olmadığını yeni partiyi yıpratmak için yapıldığını yazmış, taslak metni inkâr etmişti.

Yeni parti kurmaylarından Nuri Okutan; Saygı Öztürk’le yapmış olduğu röportajda ise söyle söylüyordu:

”Bazı metinler kamuoyuna yansıdı. Ancak onlar program gibi yansıtılmasıyla, kamuoyunun bu yönde ki tepkisini de almış olduk. Buna göre de revize yaptık”

—Eşit vatandaşlık bölümünü alınan tepkiler üzerine mi programdan çıkardınız?

—yönetiminizdeki arkadaşlarınızın bu taslak program bize ait değil açıklama kararını beraber mi aldınız?

—kendinize ait olmadığını söylediğiniz taslak programın gene yönetiminizde bulunan bir başka yöneticinin kabullenmesi kararını beraber mi verdiniz?

—Meral Akşener’in, Ahlât’ta “NATO kısmını Ümit Özdağ yazdı” sözünden ne anlamalıyız?

—Bir yanlışlık varsa sorumlusu Ümit Özdağ’mı demek istedi?

—Meral Akşener’in programın içeriği hakkında hiç bilgisi yok mu?

—Parti içinde birbirinizle görüşmüyor aracılar mı kullanıyorsunuz?

—Bir yöneticinin söylediğini başka bir yönetici çürütüyorsa biz kime inanmalıyız?

Bunlar ve bunlara benzer birçok soru aklımızda, ne yazarsak yazalım İyi partiyi eleştiriyorlar diye serzenişte bulunuyorsunuz. Benden size bir tavsiye gerçi biz bu işi bedava yapıyoruz ama İyi parti yönetimi olarak kendinize ücretli eleştirmenler tutun ki hatalarınızı göresiniz.

 

Murat Ünlü

siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.