1. YAZARLAR

  2. Murat ÜNLÜ

  3. Meral Akşener'i kimler harcadı?
Murat ÜNLÜ

Murat ÜNLÜ

Yazarın Tüm Yazıları >

Meral Akşener'i kimler harcadı?

A+A-

Meral Akşener’in parti kurarak harcandığını düşünenlerden biriyim. Bu konuyu birkaç kez dile getirmiştim. Yeni parti’nin içinde MHP küskünlerinin ağırlıklı olacağı, yeni bir birliktelik getirmeyeceği, Meral Akşener’in bireysel oyunun daha yüksek olduğu ama bunun yeni partiye yansımasının zor olduğunu yazmıştım.

Referandum da Meral Akşener’in bireysel söylemleri toplumda yeni bir umut doğurmuştu bu umudu partileştirme sürecine getiren arkadaşların kendileri açısından doğru, ülke ve Meral Akşener açısından hatalı ve yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Gelecek seçimler başbakanlık seçimi değil doğrudan yürütmeye hâkim olan başkanlık seçimi olacaktır.

Son yapılan referandumda parlamenter sistem kalkmış başkanlık sistemi gelmiştir.

Peki, parlamenter sistem bize neler kazandırıyordu?

Parlamenter sistemde yürütme iki başlıdır. Devlet başkanı siyasal olarak sorumsuzdur. Bu sebeple karşı imza kuralı geliştirilmiştir. (Devlet başkanının sorumsuzluğu imzası olan diğer bakanın sorumluluğunu doğurur.)

Bakanlar kurulu yürütmenin sorumlu kanadıdır. Hükümetin kuruluşu sırasında basit çoğunluklu (toplantıya katılanların yarısından bir fazlasının oyu) ile güvenoyu alınır. Aksi halde hükümet kurulamaz.

Aynı zamanda görev sırası güven oylaması da vardır. Nitelikli çoğunluk gerektirir Sadece güvensizlik oyları sayılır. Amaç güvensizlik oyu ile düşürülememiş hükümetin aldığı güvenoyunun azlığı görülmesin ve göreve devam edecek hükümet saygınlık kaybetmesin düşüncesi hâkimdir.

Hükümet meclise karşı sorumludur. Yürütmenin yasamayı fesih etme yetkisi vardır.

Yasama da yürütmeyi çeşitli yollarla denetler ve düşürebilir. Tek vekil tarafından yazılı olarak yapılır. Yazılı veya sözlü cevaplanabilirdi.

Başkanlık sistemine geçildikten sonra yukarıda saymış olduğumuz bütün maddeler yok hükmündedir meclis ve siyasi partiler işlevsiz ve yetkisiz konumdadır. Bu da bize şunu anlatır gelecek seçimlerde siyasi partilerin milletvekillerinin yürütmede hiçbir hükmü yoktur.

Gelecek seçimlerin temel noktası başkanlık seçimleridir

 

Gelelim Meral Akşener’in nasıl harcandığına;

Akşener’in referandum sürecinde partisiz olarak çalışması ve bu çalışmaları toplumda da karşılık bulmuştu. Söylemleri ile evet karşısında oluşan blok da yüzde 48’lik oyun adayı olabilir düşüncesi de hâkim olmuştu. Meral Akşener’in bazı çevreler tarafından ikna edilerek parti kurmasıyla birlikte AKP karşısında oluşan bloğun dağılma sürecine girdiğini görmekteyiz.

Son anketler bizlere gösteriyor ki; Meral hanımın partisi yüzde onluk barajı bile zar zor yakalamaktadır. Yüzde 50+1 bulması ise diğer siyasal partilerle ittifaka bağlıdır. Öyleyse Meral Akşener bu ittifakı kimlerle yapabilir? CHP’yle ittifak yapma olasılığı nedir?

CHP’nin daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP’ yle birlikte cumhurbaşkanlığına Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi parti içinde olduğu kadar CHP tabanında da büyük tepkilere neden oldu. Alınan tepkiler üzerine CHP’nin dışarıdan bir aday göstermesi parti yönetimini de tabanını da ikna etmesi çok zor gözükmektedir. Buda bize CHP kendi içinden bir adayla başkanlık yarışına katılacağını göstermektedir. Bunun içinde partili bir Akşener’in ikinci tura kalması neredeyse imkânsızdır.

Bu durumda;

Yüzde 28 oy oranı olan bir partinin yüzde 10 oy oranı olan bir adayı desteklemesi akıl ve mantığa çok ters düşmez mi? Bu denkleme göre CHP’nin parti lideri olan Meral Akşener’e oy vermesi mümkün gözükmüyor. Parti lideri olan Meral Akşener’e diğer partilerin oy verme durumu nedir? MHP ve BBP’nin yöneticilerinin açıklamalarına ve suçlamalarına bakarsak oy vermesi şimdiden mümkün değildir. Büyük bir ihtimalle de BBP’nin AKP ‘ye katılma olasılığı çok yüksek görünmektedir.

Gelelim Sadet partisi’ne; Akşener’e oy verir mi?

Buda mümkün değil çünkü siyasal İslamcı partilerin oy kaymasını liderler belirlemez, siyasal İslamcı partilerde oy kaymasını ittifakları büyük oranda tarikat şeyhleri belirler. HDP cephesinden ise partili bir Akşener’e oy gelme olasılığı yüzde sıfırdır.

Buda bize gösteriyor ki başkanlık yarışı CHP ve AKP adayları arasında olacak.

Bu matematiksel denkleme göre Meral Akşener’e parti kurdurularak önünün kesildiğini resmen harcandığını düşünüyorum.

 

Murat Ünlü

siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum